Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Izraelské nálety hrají do karet Hamásu

Česko

ANALÝZA

Situaci eskalovaly dvě skutečnosti - Hamás doma ztrácel půdu pod nohama a v Izraeli je před volbami.

TEL AVIV / PRAHA Izraelské nálety na Gazu trvají už několik dní a situace začíná připomínat dva roky starou izraelskou ofenzivu proti hnutí Hizballáh v Libanonu. Nálety se tehdy protáhly na víc než měsíc, ale ve finále nepřinesly kýžený efekt - Hizballáh se de facto ubránil. Totéž platí i o Hamásu, jakkoliv hrozivě vypadají obrázky ruin vybombardovaných domů.

Aby dosáhl proklamovaného cíle a svrhl Hamás, nezbude Izraeli než do Gazy vyslat i tanky a vojáky a po třech letech město znovu okupovat. Potíž je v tom, že ani tak nedonutí Palestince k tomu, aby přestali Izrael bombardovat raketami. K tomu bude zapotřebí dojednat mír. Otázkou je, jestli o to bude Hamás stát.

A oč vlastně Hamásu jde? Odpovědi na otázku, proč začal bezprostředně po vypršení šestiměsíčního příměří útočit na Izrael, se různí. V jednom se ale shodnou, byť to zní cynicky - dík drtivé izraelské ofenzivě získal Hamás zpátky ztracenou reputaci a poštval proti Izraeli celý arabský svět.

Když se Hamás dostal před dvěma lety k moci, těšil se mezi Palestinci velké podpoře. Koneckonců ve volbách vyhrál dík slibům, že zatočí s korupcí.

Na první problémy si zadělal v okamžiku, kdy se násilím zmocnil vlády v Gaze (v červnu roku 2007) na úkor konkurenčního hnutí Fatah, jehož čelným představitelem je prezident Mahmúd Abbás. Palestinci začali o Hamásu pochybovat. A jejich obavy vzrostly, když vláda smetla ze stolu všechny návrhy na řešení palestinsko-izraelského konfliktu.

Definitivně ztratil Hamás u Palestinců poté, co se v listopadu doslova na poslední chvíli stáhl z mírových jednání v Káhiře. Šéf egyptské rozvědky Omar Sulejman, který jednání zprostředkovával, tehdy na rovinu řekl, že se Hamás „bezdůvodně vykroutil“. Sami Palestinci za to Hamás kritizovali, nehledě na to, že hnutí odsoudili i v sousedních zemích, především v Egyptě.

Mimo to v Palestině vadla pověst Hamásu coby „hnutí odporu“. A právě tu se Hamás pokusil oprášit. Jakmile vypršelo příměří, začal s raketovými útoky.

Hamás v roli martyra Tak trochu „politické pozadí“ ale má i razantní odpověď Izraele, kde se chystají volby. „Obě strany -každá z jiných důvodů - rezignovaly na mírová jednání a rozhodly se jít za svými cíli přes mrtvoly,“ napsal v trefném komentáři pro list The Washington Post palestinský novinář Daúd Kuttab. „Jedna strana chce získat ztracenou podporu tím, že se stylizuje do role martyra, a druhá chce vpředvečer voleb lidem dokázat, že umí rezolutně a tvrdě zasáhnout.“

Zatímco konec konfliktu zůstává v nedohlednu, jedno je jasné: Hamás si nemohl přát víc. Zas se za něj staví Palestinci, stejně jako většina arabského světa. Nadějná, byť zatím neoficiální jednání Izraele se Sýrií uvízla na mrtvém bodě a jen tak nebudou obnovena. A proti Izraeli teď stojí i jeho umírněnější sousedé Egypt a Jordánsko.

***

Nálety na Gazu - den čtvrtý * Palestinská strana hlásí celkem 360 mrtvých, Izraelci mají čtyři oběti. Podle OSN při náletech zahynulo 64 civilistů * Izrael zatím nenaznačil, že chce vyjednávat o příměří, premiér Ehud Olmert řekl, že nálety jsou první z několika fází operace *Na hranici pásma Gazy stojí izraelské tanky a tisíce vojáků, podle armády ale zatím pozemní operace nehrozí

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč