Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jackson by Česku slušel

Česko

PONDĚLÍ JANA BUREŠE

Sebereflexe je důležitá pro všechny profese, ekonomy a centrální bankéře nevyjímaje.

Americká centrální banka (Fed) má pro tuto příležitost skvělou tradici výročních zasedání uprostřed divokých hor národního parku Grand Teton v údolí Jackson Hole. Sem se jednou za rok sjíždí na pozvání Fedu centrální bankéři z celého světa, aby po boku ekonomů z akademické půdy i z byznysu kriticky zhodnotili svoji praxi a nové poznatky z posledního roku.

Na světlo světa tak vyplouvají drzé a provokativní otázky, které zpravidla v běžném běhu roku zapadnou.

Pod vrcholky hor Hlubší reflexi také nahrává samo prostředí. Nic vás nevytrhne z reality běžných dní více než pohledy na majestátní hory a přírodu. Kombinace provokativních diskusí s vycházkami v přírodě nebo rybařením navíc v historii přinášela ovoce. Shoda na přelomových bodech v měnové politice jako na přechodu k cílování inflace nebo používání Taylorova pravidla se formovala právě zde, na třídenních dostaveníčkách v horách Grand Tetonu. Potřebujeme podobnou akci v Česku? Česká ekonomika ani její centrální banka nehrají na světovém kolbišti první ligu a stěží někdy budeme názorovým lídrem. Navíc nemáme tak vysoké hory, tak divokou přírodu a nikdy nepřitáhneme největší špičky v oboru.

Na druhou stranu stereotypy v uvažování a přílišná uzavřenost je stejně tak problémem České národní banky jako amerického Fedu.

Češi mají co říci ČNB je sice vybavena armádou špičkových odborníků, těm ale schází stabilnější platforma pro provokativnější diskuse. Pravidelné výroční vědecké konference se omezují na prezentaci výsledků vlastní výzkumné práce a mezi hlavními pozvanými panelisty z velké části figurují pouze kolegové z ECB. ČNB má sice dostatečnou mozkovou kapacitu a nepotřebuje odborné poradce typu NERV (poradní sbor ekonomů české vlády). České, nebo ještě lépe středoevropské Jackson Hole by jí ale slušelo.

Guvernér Singer by mohl jednou za rok uprostřed května objednat chlebíčky a zamluvit hotel v Českém ráji. Pozval by centrální bankéře z Polska a Maďarska a spolu s širší obcí ekonomů z akademické sféry a z byznysu by strávili příjemný víkend.

O témata by rozhodně nebyla nouze. Zkušenosti malých otevřených ekonomik s měnovou politikou v průběhu krize jsou bohaté a vyvolávají celou řadu provokativních otázek.

Osvědčilo se cílování inflace, pomohlo, nebo uškodilo euro, jakou roli hrála regulace při prevenci proti finanční nákaze? Přímá konfrontace různých názorových proudů na neutrální půdě může přinést v praxi více ovoce než stovka zapadlých výzkumných prací.

***

Stereotypy v uvažování a přílišná uzavřenost jsou stejně tak problémem České národní banky jako amerického Fedu

O autorovi| JAN BUREŠ hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...