Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Jak bojovat s nadváhou? Ptali jste se doktorky Cajthamlové

Lékařka Kateřina Cajthamlová je veřejnosti známá z pořadu 'Jste to, co jíte'.

UKONČENO

Celému národu prostřednictvím televizní obrazovky radí, jak žít zdravě a udržet si váhu. Jejíma rukama už prošlo řada obézních lidí a občanů s nadváhou. Co je největší problém Čechů? Proč tloustneme? A čeho bychom se měli rozhodně vyvarovat. Ptejte se doktorky Kateřiny Cajthamlové. Na dotazy čtenářů bude odpovídat ve středu od 16 hodin.

položených otázek: 97 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (7.8.2012 7:51) Petr
Dobrý den, paní doktorko, jak si vysvětlujete, že přes všechny dostupné informace, většina čechů není pořád schopna pochopit, že je potřeba se sebou něco dělat? To není jen vzrůstající obezita a vzhled, ale i zdravotní problémy. A nejhorší je, že naše děti stejný - ne-li horší - životní styl přijímají jako normální. Velmi se mi líbil Váš pořad s p. Havlíčekem. Přeji pěkný den Petr J.
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:41)
Dobrý den,Petře, děkuji za povzbuzení...víte, v systemice (terapeutický obor) se říká, že pocity jsou nesdělitelné a informace nepřenosná, takže si každý z nabídky informací vybírá ty, které chce a použije je tak, jak mu vyhovuje. Naše doba je nazývána hektickou, takzvaně "není čas". Spíš se jedná o dobu hamižnou - je čas jen na zvyšování životní úrovně. Bohužel, informace o tom, že i zdraví, dlouhověkost, soběstačnost a nezávislost patří mezi ukazatele úrovně kvality života jednotlivce, je nepopulární, ve škole se nevyučuje a rodiči dětem nebývá v praxi předváděno, jak to dělat. Ach jo.
OTÁZKA (7.8.2012 8:15) Kolbábková
Od loňského května jsem zhubla 12 kg - nový jídelníček, pravidelný sport, změna života. Ale letos v červnu jsem přestala kouřit a váha začala jít nahoru. Nesmírně mě to stresuje a nevím, zda ještě ubrat na jídle, nebo přidat na zátěži. Je mi 57 let.
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:46)
Dobrý den,paní Kolbábková, je báječné, že jste přestala kouřit...nahradit vliv nikotinu na mozek můžete opravdu zvýšením endorfinů z aerobního pohybu, ale jídlo neubírejte, spíš optimalizujte přísun živin (při zvýšení zátěže je třeba příjem zvýšit), dostatečně pijte, stravu mějte pestrou, vyměňte nasycené tuky (živočišné tuky, kokosový, palmový) za nenasycené a sledujte jejich množství v potravinách i v jídelníčku a hlavně se přibráním nadměrně netrapte, po čase (někdy 3-5let) se postava upraví sama, někteří kuřáci totiž nahrazují cigaretou jídlo a vysazení cigaret začnou (správně!) pravidelně jíst, takže se tělo regeneruje, přibírá ztracenou svalovou hmotu i tuk a jde tedy spíš o pozitivní efekt nekouření....
OTÁZKA (7.8.2012 8:25) Karel
Dobrý den, jak byste zhodnotila zdravotní dopady na zvyšování váhy u takových těch "rekreačních" konidčních cvičenců navštěvující posilovnu 3 x týdně po práci? Např. já měřím 180 cm, vážím 90 kg, podle BMI mám nadváhu, i když tuku mám do 10 procent a nikdo mě za obézního nepovažuje. Existuje nějaká hmotnostní hranice, nad kterou bych se ze zdravotního hlediska neměl dostat, přestože bych přibíral jen svaly? Děkuji.
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:49)
Dobrý den,Karle, dle mého u Vás není důvod k hubnutí. Pokud byste přibíral jen svalovou hmotu, nebudete -li ji využívat i přes den k práci (horníci, stěhováci, siloví sportovci) bude tělu jen zátěží. O BMI se vyjadřuji výš, jeho význam je zbytečně přetěžován. Zdravého od tlustého odliší pohled, ostatní podrobnější metody hodnocení stavu svalstva a tuku a laboratoř. Zřejmě jste svalnatý, zdravý a není důvod nic měnit.
OTÁZKA (7.8.2012 8:28) Monika
Dobry den, pani doktorko. Merim 164 cm, vazim 73 kg. Stravuji se spise zdrave nez prumer populace. Je mi 48 let a mam dve kouzelne dcerky. Jsem celkove spokojena ze svym stavem ale jedine co resim je ukladani tuku na brisni partii, ruce nohy celkove v satech to ujide ale bricho...chodim jednou dvakrat plavat a zda se mi ze bych mela ale neco udelat prave s brisni partii.. Ale nevim jak na to .. Jestli spatna strava nebo najit osobniho trenera a soustredit se prave na tuto partii. Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:56)
Dobrý den,Moniko, toto je běžný postup úvah: zlobí mě tuk na břiše, najdu si cviky na posílení břicha... Usazování tuku v břišních partiích má celou řadu příčin, mezi nejčastější patří stres, hormonální změny, nedostatek pohybu chůzí (méně než 12hodin týdně), nedostatečný příjem bílkovin a sacharidů ve stravě, konzumace alkoholu... nedokáži posoudit, zda je problém závažný anebo zda Vás trápí běžná změna postavy v souvislosti s klimakteriem. Zkuste Nordickou chůzi, kde zapojíte i šikmé břišní svalstvo, posílíte svaly celkově a zvýšíte svalovou práci horní i dolní poloviny těla, zapisujte si na některém ze serverů s tabulkami živin svou stravu a poraďte se spíš na rehabilitaci, jak posílit vnitřní stabilizační (tzv."core") systém těla, upravte držení těla a netrapte se nadměrně celou situací, pokud se za ní neskrývá nějaké onemocnění (např.diabetes II.typu). Držím palce!
OTÁZKA (7.8.2012 8:52) Jaroslav
Dobry den. Vsem co hubnou radite jist casteji, takze za den toho sni vic. Je to divne, ze vzduchu se netloustne, takze bych rekl, ze lepsi metoda bude jist mene - navic to vyjde levneji. Navic pri mensim prisunu jidla telo pracuje efektivneji. Hrnek sadla k snidani energeticky pokryje cely den. K veceri pak staci balastni potraviny jako vlakniny, vitaminy, mineraly.
ODPOVĚĎ (8.8.2012 17:03)
Dobrý den, Jaroslave, zajímavý názor, že stačí, aby strava pokryla pouze KALORICKÉ a nikoli živinové potřeby těla, mě na závěr dnešního chatu opravdu pobavil. Nejjednodušší, nejlevnější a nejčastěji využívaný styl života - jíst tučnou stravu 1x denně, nesportovat, nevařit vede k poruchám zdravotního stavu i k obezitě, jak jsme, myslím dostatečně důkladně 6let ukazovali na obrazovce televize Prima v pořadu Jste to, co jíte.... I efekt zvýšení objemu stravy při změně poměru živin a vlákniny ve stravě hubnoucích. Vysokoobjemová nízkoenergetická strava navíc výrazně "zaměstná" trávicí trakt a je tedy náročnější (energeticky) na zpracování, ale též prevencí nádorových onemocnění tlustého střeva, což u hrnku sádla k snídani (bez ohledu na žlučník?) nelze předpokládat. Děkuji Vám za prima oponentní názor, k němuž bych dodala už jen to, že se dnes už, bohužel, musím loučit, děkuji všem, kdo poslali dotazy za důvěru a zájem o mé odpovědi a přeji krásný zbytek léta. Vaše Kateřina Cajthamlová