Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak bojovat s nadváhou? Ptali jste se doktorky Cajthamlové

Lékařka Kateřina Cajthamlová je veřejnosti známá z pořadu 'Jste to, co jíte'.

UKONČENO

Celému národu prostřednictvím televizní obrazovky radí, jak žít zdravě a udržet si váhu. Jejíma rukama už prošlo řada obézních lidí a občanů s nadváhou. Co je největší problém Čechů? Proč tloustneme? A čeho bychom se měli rozhodně vyvarovat. Ptejte se doktorky Kateřiny Cajthamlové. Na dotazy čtenářů bude odpovídat ve středu od 16 hodin.

položených otázek: 97 | jak se správně ptát | Aktualizovat
 1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
 2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
 3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
 4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
 5. Podepište se.
 6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (7.8.2012 15:48) Karel Tlusty
Jak bojovat s nadváhou?
ODPOVĚĎ (8.8.2012 15:53)
Dobrý den, s nadváhou (tedy pokud se o nadváhu OPRAVDU jedná) je dobré bojovat nikoli samostatně, ale vždy po poradě s lékařem, který Vás a Váš zdravotní stav posoudí a doporučí, na co se především soustředit, abyste si neuškodil. Začněte každodenním přidáním pohybu (ideálně chůze pěšky) a vyřazením zjevných prohřešků proti zdravému stravování (přebytek živočišných tuků, alkoholu, rafinovaného cukru a soli). Nemlsejte místo jídla a zaměřte se na pravidelný stravní, pitný, pohybový režim i na dostatek spánku a odpočinku. Po cca měsíci zhodnoťte své úsilí (neorientujte se přitom jen na hmotnost, ale hlavně na změnu tvaru postavy, na zdravotní stav (zda se zlepšila pohyblivost, vymizela únava, dušnost a další předchozí příznaky, případně zda se upravila tepová frekvence a krevní tlak. Pokud ano, dejte si realistický cíl dalšího hubnutí (ideálně po poradě s lékařem by tento cíl již měl být známý) a rozhodněte se udržet pravidelný režim a postupně přidávejte zátěž i kvalitní bílkoviny, sacharidy a opatrně s tuky. Po dohubnutí do ideálního bodu si opět nechte zhodnotit zdravotní stav a přejděte do udržovacího (volnějšího) režimu stravování, ale nevysazujte pohyb. Snáze se to řekne, než udělá, ale pokud vydržíte 3 měsíce, většinou si tělo i duše zvykne na nový, zdravější životní styl a bude ho již vyžadovat i nadále.
OTÁZKA (7.8.2012 8:05) Mirka
Dobrý den, jaké složení stravy zvolit při unavě?
ODPOVĚĎ (8.8.2012 15:57)
Dobrý den, Mirko, pokud pociťujete únavu, tak se zaměřte hlavně na pravidelný ODPOČINEK, pravidelný pitný režim a pravidelné stravování, zamyslete se, kdy jste měla naposledy třítýdenní dovolenou, které věci nejčastěji Vaši únavu působí (může to být i potlačování úzkostných myšlenek, obtížná životní situace, nedostatečné stravování nebo hormonální změny) a v zátěžové situaci přidejte kromě odpočinku též kvalitní zdroje sacharidů (celozrnné výrobky, obiloviny, luštěniny) a kvalitních tuků - ryby, oříšky - nepřehánět. Pokud únava trvá, navštivte lékaře, může se jednat o chorobu, kterou je po diagnoze třeba léčit.
OTÁZKA (7.8.2012 12:49) Honza
Dobrý den paní doktorko, chci se zeptat, jaký je Váš názor na superpotraviny? (např. zelený ječmen, nopál, klanopražka čínská, kotvičník, maka... apod.)
ODPOVĚĎ (8.8.2012 15:59)
Dobrý den,Honzo, ten název se mi od začátku, kdy je používán, líbí, vystihuje jejich neocenitelný efekt pro organizmus. Denně bychom měli alespoň jednu ze "superpotravin" do jídelníčku zařadit. Ale nezapomeňte, že ne vše vyřeší....
OTÁZKA (7.8.2012 13:03) Ludvik Vlk
A ještě k tomuto tematu - myslite ze lze věřit tomu co výrobci uvádějí na etiketach? Děkuji.
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:02)
Dobrý den,pane Vlku.... Dotkl jste se velmi citlivého tématu. Čemu lze vlastně bezezbytku věřit? Sama za sebe doufám, že informace na etiketách podléhají kontrole a odpovídají opravdu složení výrobku....
OTÁZKA (7.8.2012 15:46) Jan B.
Pani doktorko, mohla by jste stanovit neco jako 10zasad jak vybirat zdrave potraviny, ktere parametry sledovat a proc? Dekuji.
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:09)
Potraviny vhodné jsou ty, které jsou co nejblíže výchozím surovinám, obsahují kvalitní živiny a nikoli barviva, aromata, dochucovadla, zahušťovadla a další nadbytečné složky - jako cukr, sůl, ztužené tuky a další látky s potencionálně negativními zdravotními důsledky), známe zdroj jejich původu, splňují (pokud můžeme posoudit přes neporušený obal) hygienické předpoklady (nejsou kontaminované, plesnivé, prošlé),mají uvedené datum doporučené spotřeby mají tam, kde se jedná o potravinářské výrobky, uvedeno složení a nutriční hodnoty (obsah bílkovin, sacharidů, tuků - i s uvedením procenta nasycených tuků a jednoduchých cukrů a soli)... zásad je mnoho a doufám, že PROČ jsem vybrala zrovna tyto, je nasnadě.
OTÁZKA (7.8.2012 22:00) Monika
Dobrý den, má vliv na zvýšení tělesné hmotnosti hormonální léčba /léčba neplodnosti/?
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:11)
Dobrý den,hmotnost souvisí často s obsahem vody v těle a pohlavní i stresové hormony ovlivňují hospodaření organismu s vodou, což je jen jeden z důvodů, proč hmotnost mohou ovlivnit.
OTÁZKA (8.8.2012 14:17) SAn
Kolik procent máte úspěšnost - tedy zhubnutí po Vašich radách?
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:14)
Dobrý den,to je velmi zajímavá otázka zejména proto, že neuvádíte v jakém oboru. Zřejmě vzhledem k tématu máte na mysli poradenství ve zdravém životním stylu. Mohu Vás potěšit, u stoprocentně spolupracujících klientů se podaří úprava životního stylu ve 100%, z dlouhodobého hlediska pak záleží na motivaci hubnoucích, jejich odolnosti ke stresu a na dalších faktorech jejich zdravotního stavu, sociální situace a na tom, zda se vracejí dlouhodobě oznámit, že se jim daří dobře. Odhadem jde o 25-30% úspěšnost.
OTÁZKA (8.8.2012 14:18) Korda
Jak jste se dostala k televizni praci?
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:15)
Dobrý den, odpověď zní velmi jednoduše: vybrali si mě.
OTÁZKA (8.8.2012 15:36) Josef
Dobrý den, existuje nějaké nezdravé jídlo, na kterém si ujíždíte a nedokážete mu odolat? Prozraďte nám ho. Díky

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (8.8.2012 14:21) Jana
DObrý den paní Cajthamlová, jak jste se vyrovnala s televizním natáčením? stýkáte se s někým z natočných dílů?souhlasíte s tím, že bychom měli jíst to, co je nejbližší naší krajině?brambory, zelí, cibule a česnek, jablka atd... jak bojkovat nekvalitní potraviny dovážené, vyráběné v EU? jak relaxujete od práce? jinak Vám moc fandím a přeji vše nej nej nej.
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:22)
Dobrý den, Jano, děkuji za milá slova a zkusím odpovědět postupně: S natáčením jsem se vyrovnávala za pochodu a některé aspekty řešila se členy týmu, s přáteli, s kolegy psychoterapeuty...Ano, souhlasím, měli bychom být patrioty jako jsou například Francouzi a preferovat a podporovat nákupem českého zboží místní produkci - a to NEJEN potravinářskou... V demokracii máme jednoduchou možnost bojkotu: neúčastnit se všeobecných trendů a nenakupovat zboží, které chceme bojkotovat... Relaxuji četbou, veslováním, procházkami, hovory s přáteli, poslechem rozhlasových pořadů, CD a sledováním starých filmů - mám velkou kolekci DVD toho, co se mi líbí, baví mě tanec a , pokud se dostanu k vodě, tak plaváním či na kanoi. Tolik jen to, co mě napadlo tzv "z voleje".
OTÁZKA (8.8.2012 14:41) Veronika
Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o hermelínu, a to jak z dietního hlediska, tak otázka toho, jestli je zdravý. Děkuji.
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:24)
Dobrý den,plísňové sýry bývají tučné a podle některých alternativců a léčitelů jejich nadměrná konzumace může ohrozit floru trávicího traktu. Občasné zařazení těchto sýrů do jídelníčku u zdravých jistě neuškodí.
OTÁZKA (7.8.2012 7:12) Alena
Dobrý den,před dvěma lety jsem přestala jíst pečivo a sladké.Zhubla jsem 20 kg.Za 4 měsíce.Ze 104 kg na 84.Za další rok a půl mám zase 99.Pečivo téměř nejím sladím minimálně.Je mi 62.Co s tím?
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:26)
Dobrý den,doporučuji nesoustředit se při změně životního stylu jen na omezení pečiva, ale i na pravidelnost, pohyb, omezení tuků a vyrovnaný přísun živin - zejména bílkovin. Držím palce a pokud byste nadále přibývala na váze, konzultujte svého lékaře. Může jít o zdravotní problém (např.vyvíjející se cukrovku), kde již nestačí jen omezit pečivo....
OTÁZKA (7.8.2012 7:32) Klára
Sportuji, jím zdravě a přiměřeně (změřen BMR na inBody, počítání kalorií, sledování složení stravy, sleduji tepovou frekvenci, pohyb min. 3x, ale přes léto i 6 x týdně), přesto jsem téměř na hranici obezity. Endokrinologická vyšetření dopadla v pořádku. Co je špatně?
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:29)
Dobrý den,je určitě SPRÁVNĚ Váš předpoklad, že se máte "vejít" do tabulek? Nechte si změřit podíl aktivní hmoty a tuku v těle a pokud jste robustnější tělesné stavby (což například bývají ti, kdo se věnovali v dětství silovým sportům jako je házená či krasobruslení)smiřte se s vyšším hodnotou BMI. Mohlo se též stát, že jste nedostatečně vyrostla, máte větší prsa...možností, proč přes zdravý životní styl nejste spokojená s hmotností je řada, běžte se poradit někam na odborné pracoviště osobně. Možná je vše tak, jak má být.
OTÁZKA (8.8.2012 15:57) red
Dobrý den, jaké nejbizarnější jídlo jste kdy ochutnala? Kde to bylo a co to bylo za pokrm - z čeho se skládal? Díky
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:32)
Nejbizarnější jídlo co zatím znám byla sladká tuková vánočka s rozinkami a s hořčicí...ze zoufalství nám ji jednou dali na vodě na puťáku, když jsme ještě za dávných dob zachránili při převrácení pramice s menáží jen jeden bágl s potravinami...Nakonec z toho vedoucí na táboře udělali bobříka ošklivosti, který splnil každý z nás, kdo tehdy Ohři jel :-)
OTÁZKA (7.8.2012 7:42) Marcela
Dodržuji správnou životosprávu, sportuji (vše správně), ale přesto nehubnu BMI 28 - mám čtyři děti - 8, 7, 3, 9 měsíců, léčím se s autoimunitním zánětem na štítné žláze a mám astma. Nemohu zhubnout - je to dáno tím, že kojím, nebo přerušovaným spánkem - nic jiného mě nenapadá, co je špatně? (každé dítě jsem kojila do 2 let). Děkuji
ODPOVĚĎ (8.8.2012 16:37)
Dobrý den,k BMI jsem se vyjadřovala v této diskuzi o 2 dotazy výš, přečtěte si mou odpověď..ale konkrétně k Vám: ano, neklidné spaní a hormonální změny spojené s kojením mohou změnit původní hodnotu BMI. Nestresujte se tím a až přestanete s kojením, poraďte se na odborném pracovišti, zda je něco v nepořádku a co s tím případně můžete dělatdělat. Dle Baltimorské studie můžete patřit do skupiny těch, kteří mají BMI 25-28 fyziologicky a prodlužuje jim to dobu dožití a zlepšuje zdravotní prognozu. BMI je jen JEDEN Z MNOHA ukazatelů zdraví, neorientujte se pouze na něj, prosím.