Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Jak Merkelová zdravila Özila

Česko

BERLÍN V Německu se lidem s přistěhovaleckým původem postupně daří pronikat do řady společenských vrstev. Výjimkou není ani sport, který má dokonce vzhledem k tomu, jak dokáže přilákat masy, v mnoha ohledech unikátní postavení. Pomoci při integraci migrantů by proto mohl zejména fotbalový národní tým.

V aktuálním německém výběru se totiž pohybuje řada hráčů, kteří se buď narodili mimo hranice Německa nebo mají alespoň jednoho z rodičů cizího původu. Za zmínku stojí například Jerome Boateng, jehož kořeny sahají do Ghany a který se účastní současné kampaně zaměřené na rozvíjení jazykových schopností. Vedle něj za Německo hraje třeba i Sami Khedira, syn Tunisana, či potomek tureckých „gastarbeiterů“ Mesut Özil.

Právě s ním je spjatá i jedna zajímavá událost. Po nedávném vítězném zápase proti Turecku totiž kancléřka Angela Merkelová zamířila do německé kabiny. Na jedné z fotografií pak byla zachycena, jak si právě s Özilem potřásá rukou. Kancléřský úřad, jehož fotograf snímek pořídil, se pak s mluvčím národního týmu Haraldem Stengerem domluvil, že fotografie bude zveřejněna. „Udělali jsme to proto, že fotografie Mesuta Özila s kancléřkou je obrazem zvláštní symbolické síly a společenskopolitického významu,“ prohlásil Stenger.

Mluvčí kancléřky nicméně tvrdil, že obrázek nezvolili jako „integrační“, nýbrž proto, že Özil vstřelil jeden z gólů.

PŘISTĚHOVALCI

* Z 82,1 milionu obyvatel Německa bylo v roce 2008 osob s migračním původem 15,6 milionu, tedy 19 procent. Jejich podíl však stoupá a třeba mezi dětmi do pěti let jich je přes 34 procent.

* Současně jich však stále přes 13 procent nedokončí školu. Mezi imigranty je bez práce 12,4 procenta lidí, u osob s kořeny v Německu asi o polovinu méně.

Autor: