2. ledna 2009 9:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak se dotkne finanční krize ČR?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 40Diskuse
Peníze, reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, reformy | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Padesátka politiků a analytiků se v anketě LN shodla: Ekonomická krize dorazí do Česka v plné síle.

1. Jak se podle vás dotkne finanční krize České republiky?
2. Chystáte se něco změnit vy osobně ve svých financích?

Přemysl SobotkaPŘEMYSL SOBOTKA (ODS) předseda Senátu

1) Já bych to nenazýval ekonomickou krizí, ale finanční, která se do Česka převalila. My máme bankovnictví relativně stabilizované, takže tady bych ten problém neviděl. Samozřejmě jsme součástí evropského a euroamerického prostředí, takže to na nás dopadne. A podle rozumných ekonomů je šance, že ten dopad bude pro Česko relativně malý. Já mohu říci, že kolem sebe vidím, jak teď tady na horách lidé utrácejí peníze, jako kdyby se nic nedělo.

2) Já hospodařím se svými penězi s takovou malou znalostí bankovního trhu. Přesto jsem se na podzim rozhodl uložit nějaké peníze do akcií a doufám, že to bylo dobré rozhodnutí. Letos nečekám, že bych měl nějak změnit svůj styl hospodaření s penězi.

MILOSLAV VLČEK (ČSSD) předseda sněmovny
1) Krize se dotkne především podniků, které se orientují na vývoz. Očekávám krácení platů, propouštění. To samozřejmě ovlivní i koupěschopnost obyvatel a dotkne se třeba obchodníků. Bude to mít širší dopad do sociální oblasti.

2) Já nikdy nerozhazuji, neutrácím příliš. Dlouhodobě se chovám ekonomicky střízlivě.

PETR PITHART (KDU-ČSL) místopředseda SenátuPetr Pithart
1) Krize finančních trhů se nám díky předchozím problémům českých bank vyhnula. O to nepříjemnější ale může být druhá vlna, kterou lze kvůli globální ekonomické krizi očekávat. Bojím se závislosti na automobilovém průmyslu.
Problém bude také s montovnami.
Mnohdy bývá tato druhá fáze krize silnější a vleklejší. Člověk se bojí, aby to nebylo jako ve třicátých letech, kdy k nám ekonomická krize dorazila také později a poté trvala déle.

2) Já jsem konzervativní a vždy se v těchto otázkách držím při zemi.

IVAN LANGER (ODS) ministr vnitra, místopředseda ODS
1) Bohužel se nás krize v příštím roce dotkne výrazněji než nyní. Celkem obstojně se nám podařilo první vlnu, finanční krizi, ustát. Nepadaly u nás žádné banky a podobně. Vzhledem k otevřenosti české ekonomiky a situaci v okolních zemích je ale pravděpodobné, že nakonec její dopady dorazí i k nám.

2) Osobně hodlám postupovat jako každý rozumnější člověk. Budu více přemýšlet o tom, jak utrácet a kolik prostředků si nechat v záloze.

PETR NEČAS (ODS) ministr práce a sociálních věcí
1) Vzhledem k vysoké proexportní orientaci české ekonomiky a především díky tomu, že hlavním vývozním teritoriem je eurozóna, se samozřejmě recese v eurozóně musí dotknout i české ekonomiky.
Nikdo dnes neumí odhadnout, jak moc se jí dotkne.
2) Týká se asi každého. Jsme rodina se čtyřmi dětmi s velmi slušným příjmem. Nikdy jsme se ale nezadlužovali a nemáme žádné půjčky, úvěry ani leasing.
Jsme poměrně hodně spořiví a takové chování je v těchto těžkých ekonomických časech správné.

Václav PačesVÁCLAV PAČES předseda Akademie věd České republiky
1) Myslím si, že není možné, aby se nás jakákoliv krize - především ta globální, což tato krize je - nedotkla. Jako laik si však myslím, že se trošku dopad krize zveličuje. Věřím, že se to dá ustát, že to nebude nějak tragická krize. Jasné ale je, že se nás dotkne.

2) Nikdy jsem neměl žádné peníze ani nemám a mít nebudu. Mě se tedy krize nijak nedotýká a pokud nedojde k nějaké skutečné tragédii (hladovění), což nepředpokládám, tak se mě ani nedotkne. Nijak na ni proto reagovat nebudu. Těch pár korun, co mám na účtu, tam nechávám jejich osudu.

VÁCLAV MALÝ biskup
1) Lze očekávat vyšší nezaměstnanost a nižší kupní sílu většiny obyvatel. Většina zaměstnavatelů nebude zaměstnancům zvyšovat platy a sníží nebo neposkytne žádné odměny.

2) Nevedu finančně náročný život. Budu ještě opatrnější při spotřebě energie.
LEO PAVLÁT ředitel Židovského muzea v Praze 1) Nejsem ekonom, takže na to nedokážu odpovědět. Nejsem schopen to posoudit. Očekávám další pokles turistického ruchu se všemi nedobrými důsledky pro všechny činnosti odvětví, která jsou s turistikou spjaty.
2) Já myslím, že nic. 

VOJTĚCH FILIP (KSČM) místopředseda sněmovny
1) Krize je nevyhnutelná. Podle mě by se měla zvýšit poptávka. Jednou z cest jsou investice do vzdělání a do veřejného sektoru. Prostředky by šly získat jednoduše. Netajíme se tím, že bychom rádi opět vrátili progresivní zdanění. Rovná daň pomáhá jenom těm nejbohatším. Také financování zbytečných vojenských dobrodružství stojí peníze.

2) Musíme samozřejmě přemýšlet, jak investovat. Moje manželka je soukromá lékařka. Podotýkám, že odmítá vybírat třicetikorunové poplatky. Bude se muset rozmýšlet, jaké přístroje a kdy koupit.

OTAKAR MOTEJL ombudsman
1) Nejsem ekonom, ale poptávce na zahraničních trzích hrozí nebezpečí.
Vzhledem k tomu, jak funguje náš vývoz a jak je náš vývoz dominantní, to může být markantní.

2) Nepředpokládám ve své sociální situaci nějaké změny. Necítím se býti ohrožen.

Pavel RychetskýPAVEL RYCHETSKÝ předseda Ústavního soudu
1) Myslím, že se nám nevyhne. S ohledem na českou závislost na vývozu na ni doplatíme mnohem více než země, které nemají tak významný podíl na exportu.

2) Já žádnou změnu nechystám. Příští rok splatíme hypotéku, takže se dostaneme na vyrovnaný rozpočet.ALEXANDR VONDRA vicepremiér pro evropské záležitosti
1) Nejsme izolovaným ostrůvkem někde v Karibiku. Jakkoliv se nás tedy finanční krize nedotkla, musíme počítat s tím, že jako otevřenou ekonomiku, která závisí na exportu, se nás ekonomický útlum dotkne. To je nepochybné.
2) Americký prezident Hoover, když začala velká ekonomická krize, říkal: Utrácet, utrácet, utrácet. Samozřejmě je jednou z reakcí na ekonomický útlum i povzbuzovat poptávku a neupadat do paniky a nezmatkovat. Pokud se ale ptáte mě osobně, tak já budu mít v příštím roce tolik práce, že na utrácení nebudu mít čas.

JIŘÍ ČUNEK ministr pro místní rozvojJiří Čunek
1) Jsem přesvědčen o tom, že se nás krize už dotkla a dotkne se nás ještě hlouběji. A to ztrátou trhu a růstem nezaměstnanosti.

2) Povinností ministrů je starat se o to, aby se krize netýkala našich občanů. O nás přece v tuto chvíli vůbec nejde. Musíme připravit nástroje podpory, abychom krizi zmírnili na co nejmenší míru.

PETR GANDALOVIČ ministr zemědělství
1) Krize je závažná a ještě se České republiky dotkne.
Už dnes je naprosto očividné, že jsme do jisté míry přečkali tu bankovní krizi, ale pocítíme důsledky poklesu poptávky po spotřebním zboží, tedy například po automobilech. To nepochybně povede k dopadům do podnikové sféry. Jaké ty dopady budou, je otázka, nicméně již nyní vidíme, že zde propouštějí a snižují výrobu, a na to se ještě musíme připravit.

2) Já osobně mám hypotéku zafixovanou na pětileté období, takže věřím, že tuto kritickou dobu přečkám. Navíc jsem se choval vždy střídmě a odpovědně a snažil jsem se nedostat do finančních problémů.

Miroslav KalousekMIROSLAV KALOUSEK ministr financí
1+2) Krize se České republiky dotkne. Jsme malá liberální a na export orientovaná ekonomika. Snížení poptávky na zahraničních trzích se musí logicky dotknout i hospodářského růstu a zaměstnanosti v ČR.

VLASTA PARKANOVÁ ministryně obrany
1+2) Bylo by bláhové domnívat se, že podobné globální problémy Českou republiku minou. Krize se nás jistě dotkne, ale o tom, jak silně, je předčasné spekulovat.

JIŘÍ ŠNEBERGER (ODS) místopředseda Senátu
1) Nyní je krize vidět především v tuzemském automobilovém průmyslu. Další otázka je, jak se zachovají firmy, které tady mají montovny v průmyslových zónách. Zatím není úplně jasné, jak to letos bude přesně vypadat. Například Škoda Auto je jedním z největších plátců daní. Pokud se sníží HDP, samozřejmě to bude mít širší dopad.

2) Žádné velké majetky nemám, neinvestuji žádné velké. Nemyslím, že by se moje chování muselo nějak dramaticky měnit.

JIŘÍ LIŠKA (ODS) místopředseda Senátu

1) Samozřejmě nežijeme ve vzduchoprázdnu, takže bude záležet na celosvětovém vývoji.

2) V těchto oblastech své chování nezměním. Nemám žádné velké nákupy či investice v plánu.

MILAN ŠTĚCH (ČSSD) odborový předák
1) Je to spíše přebírání prognóz předpokládaného vývoje. Indicie jsou bohužel takové, že se nás krize dotkne. Obávám se, že to může být více, než si odpovědní lidé vůbec myslí. Máme velmi provázanou ekonomiku, především co se vývozu a zpracovatelského průmyslu týče. Právě podíl tohoto průmyslu na tvorbě HDP může být velkým problémem.

2) Já osobně své chování měnit nemusím. Právě jsem se ale vrátil od známých: mladá rodina, která uvažuje o hypotéce.

Myslím, že by do toho měli, pokud jim jejich zaměstnání a příjmy dovolí, jít. Nejhorší ze všeho by byl nějaký globální strach z utrácení a investic do bydlení. To by mohlo krizi velmi prohloubit.

JAROMÍR ŠTĚTINA nezávislý senátor za SZ 1) Určitě se nás to teprve dotkne. Poslední vývoj, propouštění ve Škodovce a nucené dovolené v dalších podnicích jsou toho důkazem.

2) Zatím naplno nedopadla, já jsem svoje návyky měnit nemusel. Shodou okolností nepatřím k lidem, na které to dopadne nejvíce - na sociálně slabé a nezaměstnané.

JIŘÍ DOLEJŠ (KSČM) poslanec
1) S blížícím se propadem ekonomiky je dopad na obyvatele České republiky jasný. Bude ho doprovázet vzestup nákladů, nezaměstnanost, vyšší inflace. Bojím se, že v příštím roce dojde k vážnému oslabení sociálního smíru. Při současné politické nestabilitě, která bude komplikovat jednání v parlamentu, nás čeká perný rok.

2) Svoje návyky nijak měnit nemusím. Nechystám žádný úsporný režim. Jsem celkem skromný, letos v létě jsem například nebyl ani na dovolené v zahraničí a třeba auto také nevlastním.
Lidové noviny
  • 40Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz