Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Jak Ukrajinu zbavit noční můry jménem plyn z Ruska. Jednou provždy.

Je třeba definovat a následně postavit několik plynovodů a jeden terminál, píše Vratislav Ludvík.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kecálek

20. 3. 2014 19:29
No pěkná kavárenská teorie
1 ponechme stranou ekonomickou reálnost takového projektu (výstavba plynovodu je docela drahá věc) - ekonomického realismu v EU příliš mnoho není2 kdo by měl takový pojekt financovat? EU po uších v ekonomických dluzích? Proč proboha? UK v ještě horší situaci?3 kde se vezme ten plyn? pokud nebude do EU proudit z Ruska? Autor článku a přispěvatel LEW nám tu předkládá, že na trhu v EU lze koupit plyn levněji než od GAZPROMu, obávám, že autor s plete komoditní trh (tedy hrátky s virtuálními dodávkami) a reálnou schopnost dodávat...4 někteří diskutéři (zastávající podobné myšlenky jako autor článku) tu hojně ostatní obdarovávají slovem "bolševik" - zajímavé, že tím častují lidi, kteří se staví proti myšlenkovmu mainstreamu prezentovanému EU - ale ideový otec EU byl italský komunista, předsedou EU komise je maoista a procento Eurokomisařů s komunistickou (bolševickou) minulostí je více než nadprůměrné5 výše zmínění se slovem "bolševik" zřejmě snaží dát najevo své opovržení vůči totalitní komunistické ideologii, ale vůbec jím nevadí, že jádro "dobrých hochů z Majdanu" zcela zjevně tvoří totalitně smýšlející nacionalisté - autor a jeho přívrženci tedy mají rádi nácky?
0 0
možnosti
Foto
Jen malý dotaz k té kavárně:
pijete italské espresso, nebo raději ruské bukvice?
0 0
možnosti
Foto
Jen kdyby to tak opravdu bylo...
Mám v ruce poslední statistiky Gazpromu o exportu plynu do Evropy. Jsou tam pouze dvě skupiny odběratelů: Západní Evropa (a to včetně kupř. Finska či Turecka, o Itálii či Řecku nemluvě) a Východní Evropa, což jsou všechny bývalé ruské satelity. Třetí skupina (Pobaltí, Bělorusko, Ukrajina či Moldávie) tam nejsou uvedeny vůbec. Na můj dotaz, proč tomu tak není, jsem dostal odpověď, že to není export, neboť plyn dodává přímo Gazprom. Sám jsem se vždy snažil o správné geografické členění tak, jak uvádíte Vy. Někde jsem ostatně poznamenal, že Vídeň leží východněji, nežli Praha. Obávám se, že jde o tradiční setrvačné geopolitické myšlení Gazpromu; nakolik to myslí vážně, nevím. Ostatně pravdou je, že Gazprom svůj plyn pro západní odběratele opravdu prodává až na německém (Waidhaus), respektive rakouském (Baumgarten) území a přes naše území se jedná o plyn v ruském vlastnictví.
0 0
možnosti

Josef Novak

20. 3. 2014 19:39
ja mam statistiku pro
ja mam statistiku pro jednotlive zeme-............
0 0
možnosti
Foto
K vašemu příspěvku... 2.
Zapomněl jsem jednu poznámku ku Vašemu PS. Jedná se zhruba o cca 800 m potrubí na slovenském území mezi mezinárodní předávací stanicí Ruská a výpusťmi čistících řadů potrubí (je to patrno z obrázku), postaveného v ochranném koridoru, který je ve vlastnictví slovenského plynárenství; Vámi popsané problémy tedy stěží nastanou.
0 0
možnosti
Foto
K Vašemu příspěvku o nepochopení
Obávám se, že jsme oba četli jiný článek; v tom mém není ani zmínka o tom, že by bylo třeba, aby byl Ukrajině prodáván plyn za odlišné ceny. Pouze jsem konstatoval, že v Evropě lze koupit na volném trhu plyn za ceny o dost nižší, nežli nabízí ruský Gazprom, a současně jsem konstatoval, že jsme technicky schopni plyn ze západu na Ukrajinu přepravit. Toť v zásadě vše.Možná jste též přehlédl, že jsem svůj původní názor, že poté, co bolševík od nás odtáhne, bude po změně politického systému z totality na demokracii také ekonomika standardní, prohlásil za infantilní. Ze svého omylu jsem se snad dostatečně vyznal; ekonomika zcela ovládla politiku. A já si stále myslím, že zákony by měly být formulovány k obecnému prospěchu, a nikoliv pouze k užitku několika firem nebo podnikatelů (viz např. "solární boom").Jen pro pořádek:1) údaje o plynu jsou převzaty z oficiálních materiálů Gazpromu; jestli se mýlí, je mi to líto;2) Do jmenného výčtu jste opomenul zařadit Putina, Hitlera a Mussoliniho.
0 0
možnosti

Tobul

20. 3. 2014 19:49
Neopomenul
... jsou v těch třech tečkách ... stejně jako Kim Ir Sen, Kim Čong-il (nebo správněji ill), božský MAO a další.Obhájcem Putina nejsem ani náhodou, ale mohu-li citovat Miloše Zemana, jen idiot schválí jazykové zákony, jako to udělala nyní UKR. Dali Putinovi "krásnou" záminku.Ale vážně - opravdu jsem nepochopil, "čemu" říkáte "plyn ze Západu", když podle Morganů je většina plynu Gazpromu? Myslíte si, že by Norvé pokryli spotřebu "levnými" dodávkami - já ne.Mimochodem zachytil jste, že pro přepravu břidlicového plynu z US nejsou tankery? A zachytil jste postoj Gerharda Schrödera? Prohlášení Světové židovské obce? Víte, na presidentské standartě je heslo původně Jiříka z Poděbrad "Veritas vincit", které TGM přeložil jako "Pravda vítězí".Moderní překlad by měl správně znít "PRAVDA VYDĚSÍ" - jenom se bojím, aby to s tou Ukrajinou nakonec nebylo ouplně jinak.
0 0
možnosti

Tobul

20. 3. 2014 18:19
Nějak Vás nechápu pane LEW
Četl jsem článek několikrát, ale nevím, co chtěl autor říci.Až diskuse - vedená panem Ludvíkem dosti neurvale, mi napověděla. Pan Ludvík si evidentně myslí, že v EU je dostatek plynu nepocházejícího z Ruska. který by mohl být reexportován do UKR. Nevím, rád se nechám poučit - zatím mám k dispozici "pouze" analýzy Morgan Stanley, které (v oboru, který znám) bývají velmi přesné - takže jim věřím i u plynu.Odkazuji na http://www.businessinsider.com/european-dependency-on-gazprom-2014-3 .Vaše představy, že SRN "bere" 38 % svojí spotřeby analýzy M-S nesdílí, sorry M-S jsou pro mne autoritou vyšší. Mimochodem pane Ludvíku, některé diskutující nazýváte bolševiky, aniž byste je znal, podivné. Mně například přišel velmi bolševický Váš názor, že by Ukrajina neměla mít ceny plynu jako SRN - proč??, že by každému dle potřeb? Stejně tak Vaše představa, že by politika měla ovlivňovat ekonomiku - to je (doplňte si dle preferencí - Stalin, Brežněv, Husák, Jakeš, ... Fidel) jak vyšitý. taky si dám P.S.Plynu nerozumím, ale vím co to je stavět "mezinárodní transportní sítě", jenom trasa v ČR znamená několik desítek tisíc majitelů pozemků - výkupy, břemena, stavební povolení - mezitím UR "zmrzne".
0 0
možnosti

Martintruhlik

20. 3. 2014 12:30
Uznanání
Dobrý den pane Ludvík. Velmi mě překvapuje vaše tolerance a trpělivost odpovídat na některé komentáře. Máte můj obdiv, protože já neodkážu jednat s lidmi, kteří mají svůj projev na hranici slušného chování a vzdělání níže než, aby pochopili argument a nesklouzly k osobním útokům.
0 0
možnosti

Křivan

20. 3. 2014 13:29
Pokud by jako odborník pan
Pokud by jako odborník pan Ludvík používal korektní výrazy, měl by jste pravdu. Jenže tuto zásadu porušil. Možná mi i vysvětlíte proč ČP uvádí v CV autora jako generálního ředitele ČPP a pan Ludvík se k tomu nezná. Pokud má ČP a pravdu je moje poznámky legitimní.PS mne by ovšem více zajímaly odpovědi na mé věcné připomínky.Jinak autory reagující na připomínky lze jen přivítat.
0 0
možnosti
Foto
Díky za reakci
Jsem opravdu nerad, ale musím s Vámi souhlasit. Na žvanění je Evropa kanón, ale skutek utek. Říká se, že bližší košile, než kabát, ale tady se - jak se obávám - jedná již o nátělník...
0 0
možnosti

Křivan

20. 3. 2014 11:00
Úvodem, vážený pane Ludvíku,
Úvodem, vážený pane Ludvíku, jako bývalý kádrový ředitel minulého režimu, který včas prozřel, nemusíte hned známkovat vulgarizující terminologií. Vaše argumenty tím jen oslabujete. Z odborníka je najednou druhý Macek. A teď k věci.Pokud vím, právě na západní Ukrajině má místní obyvatelsto značné výhrady k těžbe břidlicového plynu, lze předpokládat, že ani východní "proruská" Ukrajina nebude zrovna nadšená, pokud bude dostávat laciný plyn z Ruska.V ostatních případech se teprve uvidí jestli politika zvítězí nad ekonomikou. Zatím jsou to jen pustá slova.USA nejspíš budou muset zvážit jak naložit s taktickou výhodou, kterou představuje nyní americký břidličný plyn. Koho " potrestat" Saudy, Irák, Iran, Rusko nebo EU. Všechny najednou to asi nepůjde.PS. To že UK přikrádala je jasné, možná, že nebyla sama. Ovšem s těmi pravoslavnými vánocemi jste mne fakt pobavil.
0 0
možnosti
Foto
Tak trochu mimo
Opravdu nevím, zda jste Vy bývalý kádrový ředitel. Pokud jde o mne, nebyl jsem členem žádné partaje, a tudíž bych asi jen stěží mohl zastávat pozici, kterou mi přisuzujete. Po celou dobu až do roku 1989 jsem pracoval v plynárenství, a moje "vrcholová" pozice byla vedoucí oddělení koncepcí a rozvoje. Co se týče státní správy, byl jsem v letech 1992 a 1993 náměstkem ministra pro energetiku. Jistě chápete, že k tomu bylo nezbytnou podmínkou mít čisté lustřační odvědčení. Vím, že existuje nějaký můj jmenovec, jenž byl za minulého režimu velice agilní, ale opravdu se jedná o shodu jmen. To jenom abyste neměl zkreslenou představu. A komunisty opravdu rád z hloubi duše nemám. :-)PS: Pokud se zeptáte kteréhokoliv plynárníka, potvrdí Vám, že k omezování dodávek ruského plynu docházelo vždy v období mezi 4. až 9. lednem - a to téměř každoročně (pokud byla v Rusku tužší zima). Jak jistě víre, pravoslavné Vánoce jsou oproti těma našim poněkud posunuty.
0 0
možnosti

Martinn

20. 3. 2014 10:34
Zásadní článek
Pane Ludvíku neznáte se osobně, ze svého oboru, s Timošenkovými? Ti by taky rádi zainvestovali soběstačnost. Pokud UK není schopná zaplatit za odběry plynu spřátelenému Rusku jak se zachová u plynu z nově spřátelené EU? Úplně stejně...
0 0
možnosti
Foto
Co znamená slovo "spřátelené"?
Rodinu si nevybíráme, přátele ano. Pokud je značná část Ukrajiny přesvědčena, že pro ně bude lepší orientovat se na Evropu, potom k tomu asi mají dobré důvody. Ukrajina bude vždy tahat za kratší konec slámky; důležité však pro ně je, kdo je na druhém konci. Myslím, že jejich historické zkušenosti s Rusy jsou o poznání bolestnější, nežli ty naše. Vize ruského chanátu (nebo carství) není opravdu přitažlivá. S rodinou Tymošenkových se neznám, a nepovažuji to za újmu. Bitky oligarchů mne nikdy moc nezajímaly. Na druhé straně však se značnou nelibostí nesu, jestliže jsme Ruskem řazeni do východní Evropy, a to v kontextu "blízkého zahraničí". To je také jeden z důvodů, proč bych si osobně přál Ukrajinu na straně nedokonalé, komplikované, ale přesto jedině přijatelné demokratické Evropy.
0 0
možnosti

Ctenarcp

20. 3. 2014 10:22
Tady jeden Mercedes
http://www.defensenews.com/article/20140319/DEFREG01/303190030/Germany-Halts-Combat-Simulator-Export-Russia Norský plyn však nenahradí otatní klíčové ruské suroviny. A Němcům dovoz norského plynu nenahradí potřebu vývozu kapitálu. Potřebují investovat. http://www.auswaertiges-amt.de/EN/Aussenpolitik/Laender/Laenderinfos/01-Nodes/RussischeFoederation_node.html
0 0
možnosti