Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Japonce vyděsil stoupající dým

Česko

Japonská jaderná elektrárna Fukušima 1 se stále obtížně vyrovnává s následky nedávné přírodní katastrofy.

TOKIO/PRAHA Jaderná elektrárna Fukušima 1 neustále expertům přidělává pořádné vrásky na čele. Část pracovníků nukleárního zařízení, které nedávno poškodilo zemětřesení i následná vlna tsunami, totiž musela být včera evakuována poté, co se nad nejrizikovějším třetím blokem objevil šedý dým.

Úřady nicméně ujišťovaly, že úroveň radiace zůstala stabilní. Podrobnější informace o původu kouře se na veřejnost nedostaly. Podle názoru některých odborníků nicméně šlo o důsledek hoření neidentifikovaného materiálu. Dým podle agentur navíc brzy zmizel. Tím ale dramaticky vypadající situace ještě nekončily. Asi o dvě hodiny později se nad druhým reaktorem elektrárny objevil bílý kouř.

O tom, co přesně tento únik znamená, však úřady rovněž mlčely. „Krize stále nebyla vyřešena,“ podotkl následně šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano. Podle CNN dodal, že situace zůstává „velmi vážná“. Amano přesto věří, že se krizi podaří překonat.

Japonští inženýři již od začátku katastrofy bojují s přehříváním a nadměrným tlakem v reaktorech poškozené jaderné elektrárny. Technikům se již podařilo přivést ke všem šesti reaktorům elektřinu. Jak uvedla ČTK, mělo by to umožnit spouštění standardních chladicích systémů. Ty ještě včera podle britské BBC nefungovaly. Technici se proto předtím pokoušeli reaktory chladit provizorně vodou shazovanou z vrtulníků a chrlenou z vodních děl.

Právě třetí reaktor po katastrofě přináší nejvíce problémů. Jsou v něm totiž uložené palivové články obsahující obzvlášť nebezpečnou směs plutonia a uranu. Tento reaktor byl přitom přírodní pohromou nejvíce poškozen.

K vážnosti situace přispělo i to, že střecha jeho budovy byla zničena mohutnou explozí z minulého týdne. Příčinou bylo nahromadění vodíku během snah o snížení tlaku v reaktoru.

Radiace v potravinách Ve světových médiích se včera řešil i další problém související s Fukušimou 1. Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že radioaktivní prvky odhalené v některých japonských potravinách představují větší problém, než se zprvu zdálo. Organizace tím měla na mysli to, že radioaktivita byla nalezená i v jídle za 30kilometrovou evakuační zónou. „Je to nová věc a sledujeme ji,“ prohlásil mluvčí WHO Peter Cordingley. Později se nicméně WHO snažila situaci zklidnit prohlášením, že „krátkodobé vystavení“ kontaminovaným jídlům nepředstavuje žádné bezprostřední zdravotní riziko.

Rovněž zástupci japonské vlády hovořili o tom, že kontaminované potraviny by byly skutečným rizikem jen ve chvíli, kdy by byly konzumovány pravidelně po delší dobu. Případy kontaminované zeleniny, mléka a vody přesto vyvolávají obavy. ČTK rovněž napsala, že japonská vláda o víkendu zakázala prodej syrového mléka pocházejícího z prefektury Fukušima a špenátu ze sousední oblasti poté, co v nich bylo naměřeno nadlimitní množství radiace.

Představitelé jedné z vesnic v oblasti navíc v pondělí varovali obyvatele, aby nepili vodu z kohoutku. Podle testů totiž rovněž vykazovala větší výskyt radioaktivity. Japonská vláda nicméně dodala, že kontaminovanou vodu je alespoň možné použít jinak než na pití. Lze se v ní prý například koupat.

Cordingley ocenil, že se Japonci v době krize chovají zodpovědně. „Viděli jsme obyvatele Japonska, jak si v obchodech dávají pozor na to, odkud pocházejí potraviny. Domníváme se, že je to rozumný postup,“ uvedl.

***

„Krize stále nebyla vyřešena,“ podotkl šéf agentury pro atomovou energii Jukija Amano

„Viděli jsme obyvatele, jak si dávají pozor na to, odkud pocházejí potraviny“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!