Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Japonsko vyhlásilo nejvyšší pohotovost

Svět

  14:47
TOKIO - Japonsko vyhlásilo nejvyšší pohotovost v boji s radioaktivním ohrožením. Premiér Naoto Kana uvedl, že havárie v jaderné elektrárně uvrhla zemi do nejvážnější krize po druhé světové válce. Východně od poškozené elektrárny dnes seizmologové zaznamenali další poměrně silné zemětřesení.

Měření radiace. foto: Reuters

Celková škoda způsobená zemětřesením a vlnou cunami z 11. března může podle vládních odhadů dosáhnout částky 310 miliard dolarů (5,4 bilionu korun).

Dramatický vývoj se soustřeďuje na únik vysoce toxického plutonia do půdy v okolí elektrárny a na likvidaci radioaktivní vody, kterou technici objevili v betonových tunelech pod reaktory.

Toxické plutonium

Odstranění vody, které je podmínkou obnovy chladícího systému, může podle expertů trvat týdny i měsíce. Podle nedělních měření její radioaktivita stotisíckrát překračuje normu. Záchranné týmy nyní musejí provádět dva téměř neslučitelné úkony - čerpat do elektrárny vodu k ochlazování reaktorů, a zároveň z ní odčerpávat vodu zasaženou radioaktivitou.

Ničivá tsunami

Oblast bezprostředně přiléhající k poškozené elektrárně dnes postihlo další poměrně silné zemětřesení. Ohnisko otřesů o síle 6.4 stupně bylo východně od pobřeží prefektury Mijagi a nacházelo se poměrně hluboko pod mořským dnem, takže žádné škody hlášeny nebyly.

Sérii otřesů o síle čtyři až pět stupňů Richterovy stupnice dnes ohlásily i ruské seizomologické stanice na jižních a středních Kurilách.

Na 400 techniků, kteří se bezprostředně podílejí na omezení škod ve fukušimské elektrárně, pracuje podle japonských médií v krajně obtížných podmínkách. Lidé spí na matracích podložených olověnými deskami, aby se chránili před radiací. Vstávají časně ráno a stravování omezují jen na rychlou snídani, protože přes den není na jídlo čas.

Podívejte se

Technické týmy se snaží maximálně využít denní světlo, protože práce po setmění je v podmínkách poškozené elektrárny nebezpečná. Večer se lidé scházejí na společné poradě, aby se podle japonského zvyku potleskem a skandováním hesla "zvítězíme" vzájemně povzbudili. Po týdnu se z bezpečnostních důvodů technické týmy obměňují.

11 tisíc potvrzených obětí

Zemětřesení a tsunami z 11. března si zatím vyžádaly více než 11 tisí potvrzených obětí, ale dalších více než 17 tisíc lidí je nezvěstných. Zhruba 190 tisíc lidí je v nouzových ubytovnách.

V tokijském parlamentu dnes zesílilo volání po rozšíření ochranné zóny a evakuaci dalších desetitisíců lidí. Zatím své domovy muselo opustit na 70 tisíc lidí bydlících ve dvacetikilometrovém okruhu kolem poškozené elektrárny. Poslanci navrhují, aby se povinná evakuace vztahovala na okruh 30 kilometrů, tedy na dalších 130 tisíc lidí.

Autor: