Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jde do tuhého. Koalice začíná škrtat

Česko

Nečas má pověření sestavit vládu * Skupina pro rozpočet jedná o rychlosti snižování dluhu * Rýsuje se reforma penzí

PRAHA Pár hodin poté, co si Petr Nečas odvezl z Hradu pověření sestavit vládu, začal osobně v nejtěžší skupině – pro rozpočet a sociální politiku – vyjednávat její program. Právě na výsledky tohoto týmu netrpělivě čekají investoři nakupující vládní dluhopisy. Podle analýzy programových shod a rozdílů zpracované ODS, do níž měly LN možnost nahlédnout, jsou z šedesáti bodů vážnější rozpory v sedmi z nich.

„Ďábel je ale skrytý v detailech, těch sporných bodů tam může být daleko víc, ale nakonec se, myslím, dohodneme,“ řekl jeden z vyjednávačů, který si nepřál být jmenován. Včera vyjednávači vedení Petrem Nečasem za ODS, Miroslavem Kalouskem za TOP 09 a Kamilem Jankovským, autorem ekonomického programu VV, jednali zhruba hodinu a půl. „Jen jsme probrali další postup, příští schůzka má být v úterý,“ sdělil LN zdroj blízký jednání. Kromě toho se včera sešlo i několik dalších expertních skupin, například zahraniční.

Dřív než se stranické špičky ve finanční skupině pustí do detailů, musí rozhodnout, jak rychle budou snižovat státní dluhy. „Musíme si přesně narýsovat příjmy a výdaje rozpočtů v příštích čtyřech, ale nejlépe rovnou osmi letech. Podle toho se rozhodne, o kolik se sníží platy ve státní správě nebo zda se jen zmrazí, nebo přímo sníží sociální dávky,“ říká Martin Kocourek. ODS chce do roku 2012 snížit schodek z letošních 5,3 na 3 procenta HDP. Razantnější TOP 09 už by v roce 2014 chtěla mít rozpočet vyrovnaný.

„Kvůli úsporám jsme připraveni politicky krvácet. Je to povinnost této vlády,“ říká místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který s Nečasem a Jankovským vyjednává.

Důchody se mají změnit Analýza ODS potvrzuje, že strany se shodují na směru reformy důchodů, na kterou čekají ratingové agentury. Právě podle ní rozhodnou, zda Česku sníží, nebo zvýší rating. Lidé v příštích letech asi dostanou šanci vyvést si část povinných odvodů na důchod na soukromý účet. Není ale jasné kolik. Občanští demokraté i TOP 09 navrhují, aby z 28 procent, která si lidé platí na penzi, mohli převést 4 procenta do soukromého fondu. Pokud by se pro to ale rozhodli, museli by si doplatit ještě další 2 procenta navíc. VV naopak povinný doplatek nechtějí. Tady by mohl být kompromis snadný.

Složitější to bude u reformy státních penzí. ODS i TOP 09 chtějí, aby o výši důchodu více než dnes rozhodovalo, jaký plat měl člověk před penzí. České důchody jsou nejrovnostářštější v Evropě. Ústavní soud to považuje za protiústavní a uložil politikům, aby to změnili. VV mají naopak v programu rovný důchod, který chtěla ODS před volbami 2006.

V kapitole daně bude největší spor o daňovou amnestii a zvýšení daně z příjmu pro lidi s vyššími platy. To žádají VV. ODS i TOP 09 jsou proti. Jednat se bude i o jednotném daňovém základu pro zaměstnance i živnostníky, který navrhuje topka. ODS je proti, protože by to zvýšilo daně živnostníkům. Ti dnes platí státu méně než zaměstnanci.

Posledními spornými body jsou omezení státních příspěvků politickým stranám, které v různé formě žádají VV i TOP 09, a seškrtání rozpočtu obrany o 15 miliard.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

I to byla stejně jako daňová amnestie jedna z výrazných priorit strany Radka Johna. To je ve vážném rozporu se závazkem NATO. Každá členská země má povinnost dávat na obranu alespoň 2,2 procenta HDP. Česko to neplní už nyní.

Analýza ukazuje, že programy občanských demokratů a TOP 09 jsou velmi dobře a rychle sladitelné v zásadních věcech od penzí přes dávky.

Dluhy se nejspíš budou snižovat kompromisním tempem mezi razantnější topkou a opatrnější ODS. Dá se proto očekávat dohoda na snížení schodku ke třem procentům nejspíš v roce 2011. Věci veřejné si chtějí udržet image strany, které jde také o snižování dluhů a odvrácení státního bankrotu. Proto nebudou většině reforem bránit. Od koaličních partnerů ale očekávají, že jim dovolí prosadit některou výraznou prioritu, jako je daňová amnestie.

***

V ČEM SE VYJEDNÁVAČI STRAN NESHODUJÍ

1. Jaká část povinných odvodů na důchod může jít na soukromý účet 2. Výše státních důchodů 3. Snížení rozpočtu na obranu 4. Státní příspěvky politickým stranám 5. Jednotný daňový základ 6. Daňová amnestie 7. Zvýšení daní pro lidi s vyššími příjmy

Autor: