Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Je Kaddáfí terčem? Ano i ne

Česko

Údery proti Libyi – Kaddáfího na mušce nemáme, dušují se západní země

Rakety v noci na včerejšek zničily i budovu v Kaddáfího rezidenčním komplexu.

Dovoluje rezoluce OSN útočit i na samotného libyjského vůdce? Není to jednoznačné.

TRIPOLIS/PRAHA Raketové útoky na libyjské cíle postupně slábnou. V sobotu mířilo 110 spojeneckých raket na 22 cílů, v noci z neděle na včerejšek to bylo prý již jen deset až dvanáct raket, uvedlo americké velení celé akce. Jedním z cílů se ale stala i budova v Kaddáfího rezidenčním komplexu v Tripolisu. Třípatrový dům, který stál asi 50 metrů od stanu, v němž libyjský vůdce obvykle přijímal významné hosty, byl zcela zničen. Byl cílem útoku Kaddáfí?

Vojenští představitelé trvají na tom, že nikoliv. Prý byl komplex bombardován, protože se v něm nachází velení libyjských ozbrojených sil. „Po Kaddáfím nejdeme,“ prohlásil americký námořní velitel Bill Gortney. Dotaz, co je pravdy na tom, že z jeho rezidence stoupá dým, odbyl s tím, že „naším cílem není jeho rezidence“. Podobně včera hovořil i Ben Rhodes, blízký spolupracovník prezidenta Baracka Obamy. „Vojenská akce má za cíl ochranu civilistů. Není to o změně režimu,“ uvedl Rhodes pro agenturu Reuters.

Byl libyjský diktátor v době útoku v komplexu? Nebo kde se schovává? Na tyto otázky nebylo včera možné odpovědět. Kaddáfí se totiž již několik dnů neobjevil na veřejnosti. V sobotu zrušil plánovanou řeč, kterou měl mít večer v Tripolisu. A jedinou jeho reakcí na vojenskou intervenci byl jeho telefonát do libyjské státní televize, ve kterém mimo jiné prohlásil, že rozdal zbraně všem Libyjcům.

Zatímco Francouzi zaměření na Kaddáfího důrazně odmítli, Britové to úplně nevyloučili. Vyplývá to alespoň z prohlášení ministrů obrany a zahraničí. Nejprve ráno ministr obrany Liam Fox podle BBC uvedl: „Potenciálně tu existuje ta možnost (aby se stal legitimním cílem – pozn. red.). Je zde ale velký problém – je potřeba myslet na civilní oběti, které by mohly být následkem tohoto kroku.“ Šéf britské diplomacie William Hague o cílech vojenské akce nechtěl spekulovat, nicméně dodal: „Vše závisí na tom, jak se lidé chovají.“ Útok na tripolský komplex nebyl podle něj „ničím větším ani ničím menším“ než naplněním rezoluce 1973. „Cíle, které máme, jsou vždy v souladu s rezolucí OSN. Důraz klademe na ochranu civilistů,“ řekl.

Kaddáfí – hrozba pro civilisty? Odpolední reakce velitele britských ozbrojených sil pak byla velmi striktní. „Plukovník Muammar Kaddáfí absolutně není terčem vojenské akce,“ řekl David Richards. Prý to rezoluce OSN nepovoluje. Jenže toto jeho tvrzení, zdá se, není tak jednoznačné. Alespoň podle expertů, kteří se zabývají mezinárodním právem.

Rezoluce OSN se skládá z 29 bodů. Ani v jednom z nich není zmínka o změně režimu, což je hlavním přáním libyjských povstalců. Klíčovou větou podle britského deníku The Guardian je, že je potřeba „uskutečnit všechny nezbytné kroky, aby byli před hrozbou útoků ochráněni civilisté a území obývané civilisty“. Potencionálně je tedy možné, aby byl za hrozbu pro civilisty považován právě Kaddáfí, takže i on by se mohl stát cílem útoků.

„Někdy bývají rezoluce OSN záměrně nejasné,“ nechal se slyšet Anthony Aust, bývalý poradce britského ministerstva zahraničí, který pomáhal dojednávat kuvajtskou rezoluci v roce 1990. „Jsou nejednoznačné, protože to je jediný způsob, jak se vyhnout vetu (některé ze zemí Rady bezpečnosti OSN – pozn. red.),“ dodal Aust.

Podle profesora Phillipea Sandse, který vyučuje právo na londýnské univerzitě, libyjský vůdce představuje riziko. „Formulace „všechny nezbytné kroky“ je jasná a dovoluje útočit i na Kaddáfího a další lidi, kteří mohou vystavit civilisty hrozbě útoku,“ prohlásil Sands. Nelze ale útočit na jakékoli budovy patřící vládnoucímu režimu. „Vyhodit do povětří například ministerstvo financí v Tripolisu by nebyl oprávněný krok,“ dodal Malcolm Shaw, odborník na mezinárodní právo z univerzity v Leicesteru.

***

Koaliční síly připravené pro akce v Libyi

Francie

letadla 8 Rafale, 4 Mirage 2000

6 tankovacích letadel C-135

1 letoun AWACS

2 protiletadlové fregaty

2 fregaty a tankovací lodě

letadlová loď Charles de Gaule

Británie

letadla typu Tornado a Typhoon

1 letoun AWACS

2 fregaty

Belgie

6 letadel F-16 ze základny Sigonella

USA

42 letadel F-16 ze základny

Aviano

letadlová loď USS Bataan

2 křižníky

3 ponorky s raketami Tomahawk

Kanada

7 letadel CF-18

Španělsko

4 letadla F-18 ze základny

Decimomannu

1 tankovací loď

1 hlídkovací letadlo CN-235

1 fregata F-100

1 ponorka S-74

Itálie

7 leteckých základen

8 bojových letadel

(Tornado, F-16, Eurofighter)

Dánsko

4 letadla F-16 ze základny Sigonella

1 transportní letadlo

Norsko

6 letadel F-16

Řecko

letecké základny

Katar

4 bojová letadla

V Kaddáfího rezidenci Bab al-Azízia v centru Tripolisu raketa zničila třípatrovou administrativní budovu (A), v níž údajně sídlilo vojenské velení libyjské armády. Budova stála asi 50 metrů od stanu (B), v němž Kaddáfí přijímal své významné hosty. Komplex byl cílem amerického bombardování již v roce 1986 (C).

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...