Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jediná alternativa k 15. březnu 1939: Mobilizace a obrana v roce 1938

Existují i jiná možná historická vysvětlení a souvislosti okupace nacistickým Německem. Juraj Václavík polemizuje s Romanem Jochem.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MH
Jak by to dopadlo, kdyby se Československo bránilo
můžeme teoretizovat, ale nikdo neví, co by se stalo doopravdy.Ani já to samozřejmě nevím, z toho, že jsme se nebránili mám hořký pocit, ale názor mám takový, že by to s námi dopadlo ještě mnohem, mnohem hůř, kdyby jsme válčili s Německem.Čechy a Morava by byly zdevastovány, obyvatelstvo určeno k vyhlazení. Slovensko by bylo pohlceno Maďarskem.Německo by samozřejmě dál postupovalo na Polsko a Rusko, druhé světové válce by naše bezpochyby hrdinné chování nezabránilo.Po válce by Československo bylo mocnostmi označeno za hlavního viníka 2. světové války, prože jsme se nepodvolili mírovému řešení z Mnichova, tím jsme se stali agresorem vůči Německu, Hitler tedy musel použít sílu a rozjetá nacistická mašinerie již nešla zastavit.Československo by nebylo po r. 1945 vůbec obnoveno, bylo by konstatováno, že jeho vznik po 1. sv. válce byl omyl.Slovensko by neexistovalo, bylo by deklarováno jako Horní Uhry. Sudety by byly německé, Morava rakouská a polská, a jen kolem téměř neexistující Prahy by se asi nacházel maličký mezinárodní protektorát Čechy, na který by celý svět plival.
0 0
možnosti
J

Jik

31. 3. 2014 19:08
Záležitost má 2 důležité
Záležitost má 2 důležité roviny. V prvé řadě: Svoboda se prostě musí bránit i se zbraní v ruce. K tomu prostě neexistuje alternativa. Celá záležitost již nemá nic společného s jakoukoliv racionalitou. A ve druhé řadě: Osobně nesdílím názor, že by v případě obrany Československa bylo výrazně hůře. Je to proto, že Německo i jeho armáda roku 1938 bylo ještě relativně blízké Bismarckovi, Clausewitzovi ad. Tedy rychlá válka, rozdělení a izolace areálů a ... následně rychlá anexe - ve stylu prusko-rakouské války. Německo nemělo nějaký výrazný přebytek sil, ani terorizující tendence, to přišlo až později. Oni i Židé v Německu pocítili první vážné problémy teprve v listopadu 1938. Něco by se během té války rozbilo, samozřejmě, dost vojáků by padlo, ale ... dnes by tady bylo podstatně konstruktivnější prostředí a silnější vůle po rozumnějších krocích.Doba vlastních bojů? Tak měsíc. A obyvatelstvo bylo k vyhlazení určeno tak, jako tak - to si uvědomte. Co se týče poválečného uspořádání: Vycházejme z toho, že válka by dopadla podobně - Německo neobstálo a zvítězil SSSR. A Stalin by podle svého zvyku dodržoval smlouvy a svého hlavního, a vlastně jediného válečného, spojence podržel. Velká Británie by sice žvanila, ale stejně by nemohla a nechtěla nic dělat. Velké Británie totiž podpisem v Mnichově ztratila jakékoliv právo se k Československu vyjadřovat. Osobně si také myslím, že Beneš neměl trvat na tom, že mnichovská dohoda byla od začátku neplatná, tím vlastně pomohl Velké Británii a Francii.To, co píšete by se velmi rychle zrealizovalo v případě, že by Německo, byť na krátký čas, ukončilo válku na východě.
0 0
možnosti
J

Jik

28. 3. 2014 20:46
Krym se dal získat i méně
Krym se dal získat i méně hnusným způsobem - jak?
0 0
možnosti
J

Jik

28. 3. 2014 20:43
A zase výšeuvedené pravidlo:
A zase výšeuvedené pravidlo: Co vypadlo Chruščovovi z huby, je lež a číst se to nedá (ostatně vařil z ingrediencí Trockého, který Stalina nenáviděl, a Goebblese). Při vědomí (absence) Chruščovova intelektu stojí za to pouvažovat nad tím, kdo byl jeho řídící důstojník. A jeden by se našel - z "dosti známé" tajné služby - zase je to konstrukce, tentokrát ne moje, ale "logika věci" sedí.A při té příležitosti není od věci si položit pár otázek. Jako například, kdo asi udělal z rozpadající se, beznadějně zaostalé země mocnost, která na hlavu porazila Německo, nebo spíše většinu Evropy. A také si podrobně prostudujte dějiny - je sice pravda, že je tam spousta špíny, ale s těmi bezprizornými dětmi a střílením to je s nejvyšší pravděpodobností prachsprostá lež (viz třeba Dzeržinskij - to myslím vážně, on byl totiž předsedou komise pro zlepšení života sirotků a dost se této funkci věnoval, dokonce tak, že založil v Rusku celou síť sportovních klubů).Samozřejmě, že kvóty byly a Nikita Sergejevič plnil plán možná na víc, než 200%, ale ty kvóty nebyly od Stalina, ale od toho, kdo si brousil na Stalina zuby - Ježova. Stalin se "orgánů" zmocnil, až když zlikvidoval Ježova - a teprve tehdy se stal samovládcem (podzim 1938!). A jeho člověkem byl Berija - dnes s pověstí horší ďábla. "Říká se", že Berija je zodpovědný za onu partajní čistku - zkuste si porovnat, kdy se zatýkalo, kdy propouštělo (viz např. i perestrojkový film Zítra byla válka) a kdy byl Berija ministrem vnitra. Nějak to s legendami nesedí. Nebo si třeba přečtěte něco od Stalina. Zjistíte, že, na rozdíl od Chruščova, to má hlavu a patu.Vůbec, meziválečné SSSR, to je místo, kde by sedm statečných zezelenalo strachy, byl to gigantický ring a v něm množství mocných dravců, kteří se krve neštítili. Takových, jako Chruščov, bylo hodně a napáchali nepěkné kousky. Pro řadu z nich vyrobili kulku, ale na Chruščova, bohužel, nedošlo.
0 0
možnosti
K

Křivan

31. 3. 2014 21:21
Nejste na toho Chruščova
Nejste na toho Chruščova příliš přísný, No neviňátko nebyl, ale vrátka pootevřel.PS. Četl jsem nedávné době vyjádření Chruščovova syna z Ameriky, popisující připojení Krymu k Ukrajině jako čistě administrativní procedůru, která měla území nově budované vodní kaskády sjednotit pod jediné vedení. Přiznávám se, že při pohledu na mapu jsem to nepochopil.Vyjadřuje se i k otcově podílu na ukrajinských represích.http://vesti.ua/strana/43189-polnyj-tekst-intervju-sakena-ajmurzaeva-s-synom-hruweva-na-radio-vesti
0 0
možnosti
J

Jik

28. 3. 2014 18:05
A ještě poznámka: moji
A ještě poznámka: moji prarodiče pocházeli z pohraničí. Slyšel jsem od nich, stejně jako od tátova staršího bratra, řadu zajímavostí.
0 0
možnosti
J

Jik

28. 3. 2014 18:00
Ještě jednou opakuji: Po roce
Ještě jednou opakuji: Po roce 1848 se národnostní situace v Čechách pouze vyostřovala a po smrti Ferdinanda prostě již nebylo místo pro oba národy. Takže buď to přežijí Čechoslováci, nebo Němci-Rakušáci. Jiné řešení nebylo. Pro zajímavost: za vlády France Josefa bylo v Čechách 6x vyhlášeno stanné právo. Přitom slovanské obyvatelstvo opakovaně nabízelo Franci Josefovi podporu, jen by musel prosadit národnostní narovnání v celé říši.Pro nás to jednoznačně dopadlo dobře a vůbec nás nemusí trápit, že pro Němce to dopadlo špatně.
0 0
možnosti
K

Křivan

28. 3. 2014 8:46
Hodně volyňáků
Část Sudet se stala novým domovem pro volyňské Čechy. V Žatci je na náměstí socha Beneše s nápisem Svému prezidentovi volynští Češi. Myslím, že to bylo součástí dohody se SSSR o jejich přesídlení z Volyně.PS Vidím, že Kytlicí jsme prošli všichni.
0 0
možnosti
ZM

28. 3. 2014 6:11
My si neodporujeme ale doplňujeme.
já popisoval jeden malý kousek reality a raná 50. léta, Vámi zmíněná dohoda se SRN později. To jsem již v Kytlici nebyl. Zapomněl jsem dodat, že mezi českou náplavou bylo i pár Volyňáků. Ti se neštítili práce v lese a doma hospodařili. Němci byli nejspíš původní, ale opravdu, s náhubkem. Na konci jsem reagoval na výše větu - jaké by to bylo po r.89, kdyby Němci zůstali.Vývoj 60-80 let v případě že by zde zůstali (přes dva mil) odhadnout nelze, těžko tedy odhadovat i to, jak by Němci jednali po r.89. Jen si myslím, že by jednali konzistentněji a korektněji, než česká náplava, které často ani dvě generace nestačily, aby se odnaučila mít bordel na dvorku. Podobně Šumava. Dodnes ji "řešíme". Kdyby na Šumavě zůstali domorodci (i čeští a smíšení) nezažívali bychom ty ekologicko//podnikatelské křeče na pokračování.
0 0
možnosti
C

Cermans

28. 3. 2014 7:04
Pane Meisnere souhlasím s Vámi že původní Sudeťáci/nemyslím
to hanlivě/ byli výborní hospodáři, proti většíně dosídlenců. A jak jsem se už jednou vyjádřil uvažovat o tom co by , kdyby je zabíjení času. A předpovídat budoucnost v dle mě "kvantové době" je věštění z křištálové koule. Příklad:1) já si myslel že na Liberecku bude obrovský boom spolupráce s Němci a ono nic2) nedovedete si představit kolik zboží proteče mezi Českem a Polskem na Těšínsku, na Náchodsku ve spolupráci s Polskem chcípnul pes Absolutně si nedovedu vysvětlit?
0 0
možnosti
ZM

28. 3. 2014 1:17
pár z těch, co zůstali jsem zažil
jako dítě. I moji rodiče (za babku) koupili chalupu v později známé "herecké" Kytlici. Když si zpětně promítám, bylo to trapné. Režimní kultůra si piglovala chalupy, dodnes se pochvaluje, že díky tomu (!) se zachovaly. Zpočátku pražáci,vesměs herci Armádního (Vinohradského) divadla , rabovali opuštěné domy, zbytky za pár let pohltila tráva. Naše zahrada neměla nic, jen jednu planou růži. Prý zde bývalo rosarium. Pražáci periodicky domorodcům vyjedli chleba a jediný konzum. Mezi domorodci pak zvláštní vrstva lidí druhé kategorie, byli takoví divní, mluvili češtinou s přízvukem, špatné šaty, nikdo z nich neměl auto, ani černé, předválečné (pražáci barevné Spartaky, Simky,varťáky...) . Nikdo s nima nemluvil a oni také ne. Vesničané čeští (náplava) pražákům nadávali a ničili koupaliště. Němci ani to. Když jsme táhli koledovat, Češi nás posílali hlasitě do hajzlu, Němci se stáhli. Bydleli v rozbitém, neměli na kýbl vápna. Místní poštmistr- nejbohatší člověk v obci. Zadržoval a vykrádal Němcům léta balíky, tušili to, netroufli si. Jedinkrát jsem viděl že se jich pár shluklo - když se odstřelila opuštěná sklárna. Nebýt odsunu, po r.89 by to byla Němců již druhá, třetí generace. Přesto myslím, že v 90. letech - privatizace, by kradli méně.
0 0
možnosti
C

Cermans

28. 3. 2014 5:29
Kytlici znám jen jako turista. V Horním Jiřetíně měli pražské
podniky rekreační střediska. Pane Meisnere hezky to popisujete, promiňte ten závěr pro mě nejasný. Nestuduji co bylo napsáno o historii Sudet moc se ale nemluví o následujícím co vím z našeho kraje. V 47 přišli dosídlit Sudety Slováci z Kysuce. V 58 když bylo nařízené všichni do JZD slováci se bouřili a bylo zaděláno na národnostní roztřžku. Komunisti nebyli zase tak blbí ,jak se dnes traduje. Vyřešili to hravě , vznikla jakási dohoda mezi vládou ČSR /tehdy ještě ne CSSR/a SNR, že se slováci za výhodných podmínek mohou vrátit domů. Mezitím už na Oravě byla Tesla a v Martině se dělali tanky, takže práce bylo dost. V 58 byli u nás Sudety zase prázné, využívali jsme je s děvčaty jako skvoty/paráda/. V 60 ty baráky prodával MNV za 1000 až 2000 Kč /jeden až dva platy/. Domácí to nechtěli /na jedny chalupě se už dřeli/ schlamstli to " chytrý pražáci" pražáci , za 15 let se to zhodnotilo 100krát.Dále o čem se moc nepíše okolo roku 62 byla dohoda mezi již ČSSR a NSR o slučování rodin. V tu dobu se moje spolužačka legálně vystěhovala do Norinberku. V 68 přijela s klukem v bílém mercedesu a ukázala nám co je německý "socialismus", proti ruskému. Na téhle okolnosti zbohatlo Slezko konkrétně Kravaře a okoli, moc lidí se vystěhovalo a pak podporovalo domácí. I Kravařské JZD byli druhé slušovice protože prodávali do NSR, zcela legálně/samozřejmě přez pražskou PZ takže pražáci zkrátka nepřišli/. A tohle všechno co píšu je příčinou toho, že názory na období socialismu jsou velmi rozporuplné stejně jako na protektorát. Byli lidi kteří se marně snažili bojovat proti režimu a StB je šikanovala, a byli lidé kteří podnikali v rámci možností socialismu a StB od nich vybírala jen desátky a dokonce si je pěstovala protože tabulkové platy StBáků zase tak vysoké nebyli. No a tihle socialističtí podnikatelé se nejvíce zapřičinili o 89 a to co následovalo/zprasená privatizace/. Havel a disidenti byli jen užiteční idioti. Vím, že mnohým se to bude těžko číst, ale takový je život, ten se nečte, ten se žije. Rád uslyším od někoho vzdělanějšího o té dohodě SNR a vlády ČSR a o tom slučování rodin v cca 62 roce, dík!!!
0 0
možnosti
K

Křivan

27. 3. 2014 15:43
Nějak příliš rychle se tenhle
Nějak příliš rychle se tenhle článek ztratil z hlavní nabídky.
0 0
možnosti
K

Křivan

26. 3. 2014 19:16
Konečně svěží vítr na ČP.
Konečně svěží vítr na ČP. Doufám, že neuteče do LN.
0 0
možnosti