Jen remíza, ale Sparta byla lepší

Letenští fotbalisté hráli v úvodním zápase 2. kola Evropské ligy se slavným Liverpoolem bez branek

PRAHA Žádný souboj Davida s Goliášem, včerejší úvodní zápas vyřazovací fáze Evropské ligy mezi fotbalisty pražské Sparty a slavného Liverpoolu připomínal spíš duel dvou Davidů, kteří se do ničeho nehrnou. Výsledná bezbranková remíza proto byla pouze logickým vyústěním utkání bez náboje a s malým počtem velkých šancí.

„Takový výsledek bychom před zápasem brali všemi deseti, ale možná jsme si zasloužili i vyhrát,“ smutnil sparťan Andrej Kerič.

Že se na Letné konala mimořádná fotbalová událost, však ukazovala pouze atmosféra a slavnostní kabát, do nějž se stadion převlékl.

Největším trhákem večera mělo být představení liverpoolských hvězd, jenže většina jich zůstala doma. Nepřijel zraněný kapitán Gerrard, kanonýr Suárez ani nejdražší zimní posila útočník Caroll. Možná proto se tým z Anfield Road omezil na poklidnou kombinaci a pár různě nebezpečných centrů. Spíš čekal na chyby soupeře.

Na výkonu Sparty se zase podepsala dvouměsíční zimní přestávka. Nerozehranost a nervozita zprvu provázela každý její krok a pokus o dravý útok. Mnoho přihrávek skončilo na špatné adrese, čehož se snažili využít věhlasní hosté. Pro fanoušky, kteří na stadionu nakonec zaplnili skoro všechny sedačky, to dlouho byla draze zaplacená nuda.

S přibývajícími minutami však letenští pookřáli. Trenér Jozef Chovanec vymyslel ofenzivní rozestavení s rychlíkem Keričem na pravém křídle a Kadlecem na levém. Do základní sestavy se překvapivě vešel i kamerunský záložník Abena, který měl podporovat v útoku osamoceného krajana Kweukeho.

Právě krajní záložníci a bek Pamič vymýšleli kousavé akce, které testovaly pevnost a pružnost defenzivy šestého celku anglické ligy.

Slavný mohl být především záložník Matějovský, jednou jeho střela prosvištěla kolem tyče a podruhé trefil hradbu obránců. V druhé půli hrozil zase Kweuke, jenže se neujala hlavička ani tvrdá rána. O gól se v 86. minutě pokusil parádní dělovkou i Kadlec.

Nebylo to ovšem nic platné a zápas skončil 0:0. Pro Spartu to po sympatickém výkonu není úplně špatný výsledek, ale do odvety na Anfield Road nahrává spíš soupeři. Je totiž pravděpodobné, že se Gerrard za týden uzdraví a s ním je Liverpool dvakrát tak silný.

Sparta Praha 0 FC Liverpool 0

Rozhodčí: Meyer - Rafati, Wingenbach (všichni Německo). Žluté karty: Řepka -Ngog, J. Cole. Diváci: 17.569. Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Brabec, Pamič - Vacek - Kerič (73. Sionko), Abena, Matějovský (90. Pekhart), Kadlec (89. Zeman) - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Liverpool: Reina - Johnson, Carragher, Kyrgiakos, Wilson - Lucas, Fábio Aurélio (37. J. Cole) - Kuijt, Meireles, Maxi Rodríguez - Ngog (83. Škrtel). Trenér: Dalglish.

Vysvědčení LN Jaromír BLAŽEK 2 Ve sparťanské brance neměl moc práce, pár drobných úkolů splnil s přehledem. Manuel PAMIČ 1Nejlepší z domácích - zvlášť zásluhou kousavých výpadů po straně. Chorvatského obránce byste si nespletli s Podaným, ani kdyby si oblékl jeho dres. Erich BRABEC 2 Asi čekal pernější chvíle, chabé liverpoolské pokusy o útok zastavoval s přehledem. Tomáš ŘEPKA 2Nalepil se na N´goga a za svůj důraz si vykoledoval žlutou kartu. Po přestávce se už musel krotit. Ondřej KUŠNÍR 2 Další dravý obránce připravil slibnou palebnou pozici pro Matějovského. Byla z toho asi největší šance Sparty. Václav KADLEC 3 Elán prokázal jen v začátku. Míče pro něj pak zachytávala liverpoolská obrana. Kamil VACEK 3 Ukázal se až chvíli před koncem. Jeho rána letěla těsně mimo. Marek MATĚJOVSKÝ 2Po neúspěšném podzimu dostal ve Spartě druhou šanci. Prokázal snahu i nasazení. Z minulosti ale fanoušci vědí, že dokáže zahrát ještě lépe. Andrej KERIČ 4 Ještě chvíli potrvá, než se posila z Liberce v novém působišti adaptuje. Včera působil křečovitě. Martin ABENA 2Z debutantů jasně lepší i jistější než Kerič. Leonard KWEUKE 2Na hrotu mu chyběl Wilfried, bez něj se zdál poloviční. Přesto jednou nebezpečně vystřelil. Hráči, kteří hráli alespoň 30 minut, jsou hodnoceni jako ve škole.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...