Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jen si jdi, vzkazují Číňané Googlu

Česko

PEKING/ŠANGHAJ Řadovým uživatelům internetu v Číně odchod americké společnosti Google z tamního trhu asi příliš vadit nebude. Někteří v internetových diskusích a na blozích tvrdí, že budou rádi, když Google odejde.

Americká internetová společnost včera oznámila kompromisní řešení svého více než dvouměsíčního sporu s Čínou. Firma přesouvá své vyhledávací služby pro čínský trh z území vlastní Číny do Hongkongu, zatímco ostatní aktivity v zemi hodlá ponechat. Google se tím snaží obejít požadavky čínských úřadů na cenzurování internetových služeb.

Google vede s čínskými úřady spor, který vyvrcholil lednovým napadením jeho serverů údajně čínskými hackery. Google dával najevo, že už není ochoten spolupracovat s čínskými úřady na cenzuře vyhledávání a v lednu pohrozil, že se z největšího internetového trhu světa stáhne, pokud mu Peking neumožní nabízet neomezované služby.

Včera už byli návštěvníci čínského vyhledávače Google.cn přesměrováni na jiný čínskojazyčný servis se sídlem v Hongkongu.

„Vítejte v novém čínském domově Google Search,“ objevilo se na stránce podle agentury AP.

Google sdělil, že hodlá v Číně zachovat technické a prodejní zastoupení, aby mohl mít v zemi technologické zázemí a prodávat reklamy v čínském jazyce. Podle pozorovatelů však tento krok zisky Googlu v Číně stejně ohrozí, protože Peking může odpovědět tím, že firmě ztíží podmínky a zablokuje přístup čínských uživatelů na hongkongský servis.

Google byl po lednu ze strany Pekingu a místního tisku terčem sílících útoků. Lednové útoky hackerů směřovaly na e-maily čínských aktivistů za lidská práva, což vyvolalo podezření, že za těmito činy je čínská vláda.

Výlevy hněvu, které lze na čínských webech na adresu Googlu v posledních dnech vysledovat, podle agentury Reuters svědčí o tom, že čínská vláda je schopna ovlivnit, co si mají Číňané myslet. I když mezi vzdělanými Číňany je Google oblíbený, nepřátelské reakce na webech patrně naznačují, že vláda ví, jak ovlivnit státní média a weby, aby si lidé utvořili na Google takový názor, jaký vláda chce.

„Už táhněte k čertu,“ napsal v internetové diskusi jeden z čtenářů listu The Global Times. A řada dalších uživatelů psala v podobném duchu. „Koupím si dělbuchy a budu slavit,“ píše další k očekávanému odchodu firmy z Číny. Podle průzkumu, na který se list The Global Times odvolává, je zhruba 80 procentům respondentů úplně jedno, jestli Google z Číny odejde. Čína má největší internetový trh na světě. Internet tam používá asi 384 milionů lidí.

***

Další internetové firmy, které působí v Číně, s vládou na cenzuře běžně spolupracují

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!