19. listopadu 2008 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jihočeský kraj povedou socialisté s ODS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Vyjednavači se dohodli v pracovně hejtmana Jihočeského kraje v Českých Budějovicích na možné koalici mezi ČSSD a ODS. Zleva Jiří Zimola, Jaromír Slíva (oba z ČSSD), Jan Zahradník a Martin Kuba (oba z ODS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyjednavači se dohodli v pracovně hejtmana Jihočeského kraje v Českých Budějovicích na možné koalici mezi ČSSD a ODS. Zleva Jiří Zimola, Jaromír Slíva (oba z ČSSD), Jan Zahradník a Martin Kuba (oba z ODS). | foto: ČTK

Jihočeský kraj povede v příštích čtyřech letech velká koalice složená ze sociálních a občanských demokratů. Zástupci obou stran podepsali v Českých Budějovicích koaliční smlouvu. V Ústeckém kraji odmítli komunisté nabídku ČSSD.

V jedenáctičlenné krajské radě bude mít ČSSD, která volby v kraji vyhrála, sedm zástupců včetně hejtmana. ODS, jež byla druhou nejsilnější stranou ve volbách, získá čtyři křesla. Do opozice jdou komunisté a lidovci. Novinářům to řekli koaliční partneři.

Do čela kraje ČSSD nominovala svého volebního lídra Jiřího Zimolu, sedmatřicetiletého starostu Nové Bystřice na Jindřichohradecku a dosavadního krajského zastupitele. Jeho prvním náměstkem by se měl stát občanský demokrat, pětatřicetiletý lékař Martin Kuba z Českých Budějovic, který byl v úterý zvolen i novým předsedou regionálního sdružení ODS.

Dosavadní hejtman se nebude ucházet o žádnou pozici
Dosavadní hejtman Jan Zahradník (ODS) v krajské radě není, už minulý týden se rozhodl, že se v ní nebude ucházet o žádnou pozici. Ustavující zasedání zastupitelstva Jihočeského kraje, které zvolí hejtmana, jeho náměstky a další členy krajské rady, se koná 24. listopadu od 10:00.

Vítězná ČSSD na jihu Čech jednala po volbách se všemi čtyřmi stranami, které získaly mandáty v krajském zastupitelstvu. Účast v koalici pak nabídla ODS i lidovcům, ti ale nakonec během složitých povolebních vyjednávání vypadli ze hry a poprvé za osm let se nebudou podílet na vedení kraje. Sociální a občanští demokraté dají v pětapadesátičlenném krajském zastupitelstvu dohromady 41 hlasů. Společně vládli Jihočeskému kraji už v letech 2000 až 2004, tehdy ještě se čtyřkoalicí.

V krajských volbách na jihu Čech zvítězila ČSSD před ODS, KSČM a lidovci. Sociální demokraté získali v zastupitelstvu kraje 22, ODS 19, komunisté deset a lidovci čtyři křesla.

Ústecký kraj: Komunisté odmítli nabídku ČSSD
Komunisté odmítli dohodu o spolupráci se sociální demokracií, která by jim zajišťovala funkce předsedů několika výborů a komisí v Ústeckém kraji. Krajský předseda komunistů Oldřich Bubeníček dnes po jednání v Teplicích řekl, že za podpis požadovali minimálně dvě místa v krajské radě. Jednání mezi stranami ale neskončila, budou pokračovat v pátek.

ČTK, Lidovky.cz
  • 15Diskuse