29. července 2009 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jiráskův Hronov vybíral z tisícovky inscenací

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ilustační foto (brněnské shakespearovské slavnosti) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustační foto (brněnské shakespearovské slavnosti) | foto: ČTK/Zehl IgorČTK

Letošní 79. ročník Jiráskova Hronova – festivalu amatérského divadla – se uskuteční ve dnech 31. července až 8. srpna. Nejstarší festival svého druhu ve střední Evropě především nabídne základní program, který představí třicet nejúspěšnějších inscenací z celostátních přehlídek a zahraniční hosté.

"Letošní program je hodně rozmanitý," říká programový ředitel Milan Strotzer a upřesňuje: "Základním zdrojem výběru inscenací jsou národní druhové přehlídky amatérského divadla. Až na výjimky jim předcházely přehlídky krajské či oblastní. Jejich rozsah byl stejně mohutný jako v posledních letech. Řádově představují kolem tisícovky inscenací a vystoupení."

Od Čechova po Ghelderodeho
Dramaturgické rozpětí amatérských produkcí je široké od Čechova a Ghelderodeho (Náchodská divadelní scéna, soubor 3+1 při Rádobydivadle Klapý) přes českou klasiku (Maryša – DS Eduarda Vojana Brněnec) až po původní dramatizace a autorské pokusy. Například Studio Divadla Dagmar a pedagogické školy Karlovy Vary uvede dramatizaci podle Salingera s názvem Já, Holden, soubor Na klíček Česká Lípa zase text Karla Hynka Vrstvy masek a podobně.

Ze zahraničí přijede Theatre Universitaire Royal z Liege a uvede variaci na Franze Kafku, z Omska se na Hronově představí Divadlo A. Gondarčuka a nebude chybět ani Blaho Uhlár, který se souborem Disk Trnava nabídne kolektivní dílo s názvem Výhled. Festivalu se také zúčastní profesionální divadlo Buranteater Brno, které uvede Pana Polštáře Martina McDonagha v režii Jiřího Hájka.

Letos se v Hronově koná 17 tematických seminářů a dílen, do nichž se přihlásilo 336 seminaristů. Pro zájemce bude již podruhé otevřen večerní Diskusní klub a připravena je i dílna se zahraničním lektorem. Nese název "Recovered Alchemy" (Znovunabytá alchymie) a povede ji kubánský choreograf a performer Guillermo Forta Betancourt.

jmc, Lidové noviny
  • 0Diskuse