11. listopadu 2008 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Julínek o zákonech KDU-ČSL nepřesvědčil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 75Diskuse
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která se konala 11. listopadu v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která se konala 11. listopadu v Praze. | foto: René VolfíkČTK

PRAHA Lidovci se s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) nedohodli na podobě jeho reformních zákonů. Požadují, aby normy ještě před vládou projednali a upravili zdravotničtí experti koaličních stran. Lidovci mají k zákonům řadu výhrad. Projednávání čtyř reformních norem má přitom kabinet už na svém středečním programu.

"Ty zákony teď nejsou v té fázi, že by mohly být projednány ve vládě," řekl po jednání s Julínkem šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. Podle něj se musí nad návrhy norem sejít nejprve experti koaličních stran a probrat připomínky stran.

Julínek připravil nyní čtyři zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Lidovci mají největší výhrady ke druhé normě, která upravuje mimo jiné potraty. Čunek dnes řekl, že zákon je pro ně v současné podobě z etických důvodů nepřijatelný.

Připomínky mají i zelení. Jim se mimo jiné nelíbí novela o pojištění. Obě menší vládní strany tvrdí, že ministr jejich výhrady do norem nezapracoval. Julínek uvedl, že vypořádání připomínek bylo standardní. Nyní podle něj lidovci znovu žádají o něco, co se už řešilo.

"Musím opět konstatovat, že je to úmyslné zdržování tohoto zákona a vyvolávání dojmu, že jsou v něm problémy... Zdá se mně, že zase cítím takový starý lidovecký závan destrukce," řekl po schůzce Julínek. Ministr byl podle svých slov připraven upravit "zbylé rozpory", ale lidovci je prý neupřesnili.

"Já mám kam ustupovat, ale musím vědět od čeho k čemu," dodal Julínek. Uvedl, že by se situací měla zabývat koalice. Podle ministra není možné, aby se každý připravený zákon takto zpochybňoval. I když by se vláda podle svého programu měla ve středu čtyřmi reformními zákony zabývat, nakonec je projednávat nemusí. Může je totiž odložit.

Julínek patří ve vládě po nedávných krajských a senátních volbách, v nichž koalice neuspěla, k nejohroženějším ministrům a mohl by o své křeslo přijít. Premiér Mirek Topolánek (ODS) dosud říkal, že má ale jeho podporu. Dnes uvedl, že to neznamená, že ministři s jeho podporou v kabinetu zůstanou.

Lidovky.cz
  • 75Diskuse