Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Kalousek: ODS už nepomůžeme

Česko

Opozice chce znovu svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Miroslav Kalousek (TOP 09) už vzkázal ODS, ať s jejich hlasy nepočítá, Věci veřejné stále váhají.

PRAHA Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se ve čtvrtek poprvé jasně vyslovil: Při další mimořádné schůzi už ODS nepodržíme.

O další mimořádné jednání sněmovny kvůli kauze ProMoPro usiluje opozice, která už začíná dávat dohromady potřebné podpisy. A Kalousek ve čtvrtek na Rádiu Impuls řekl, že poslanci TOP 09 jsou připraveni opustit jednací sál a snížit tak kvórum, pokud by se o mimořádné schůzi znovu hlasovalo. „Jestliže nám koaliční partner řekl: vám do toho nic není, tak nám současně řekl, že nás pravděpodobně nepotřebuje ani v té Poslanecké sněmovně, tak co bychom tam dělali. My vyplníme jeho přání, my tam prostě nebudeme,“ řekl Kalousek.

V takovém případě by opozice získala většinu k prosazení svého návrhu. Není také vyloučené, že příklad TOP 09 by mohly následovat i Věci veřejné nebo alespoň část jejich poslaneckého klubu.

„Je možné, že pokud se bude hlasovat o programu mimořádné schůze, naši poslanci opustí sál a připojí se tak k TOP 09,“ řekla LN předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí.

Poslanec VV Babák: Rozvracet koalici je nešťastné Nejmenší koaliční strana nicméně nemluví tak jednotně. Proti mimořádné schůzi se například vyjádřil poslanec Michal Babák. „Mně se ten nápad nezdá šťastný. Nelíbí se mi takhle rozvracet koalici vzhledem k reformám, na kterých děláme. Nepřijde mi rozumné nechat opozici grilovat ministra,“ řekl LN Babák a podobně opatrně se vyslovila i místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Hlasování o mimořádné schůzi znovu iniciuje ČSSD. „V pondělí se dohodneme na našem poslaneckém klubu. Ty podpisy dáme dohromady,“ sdělil LN místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Ke svolání mimořádné schůze sněmovny je potřeba 40 podpisů, které by měla ČSSD s 56 poslanci dát lehce dohromady.

Zaorálek rovněž řekl, že na pondělním zasedání poslaneckého klubu sociální demokracie už předloží text usnesení, o kterém chtějí hlasovat. „V usnesení vyzveme premiéra Nečase, aby odvolal Alexandra Vondru z postu ministra obrany. Na základě toho, jak nakládal se svěřenými prostředky v době českého předsednictví EU,“ řekl Zaorálek. Jeho stranický kolega Jan Hamáček připomněl existenci precedentního usnesení: v září 2006 vyzvala Poslanecká sněmovna k odstoupení tehdejšího premiéra Topolánka a ministry Langera a Nečase v souvislosti s tzv. Kubiceho zprávou. „My se ale budeme snažit hlavně na tuto kauzu upozornit a dostat odpovědi na některé otázky,“ řekl LN Hamáček.

Neporušujte koaliční smlouvu, říká ODS Představitelé ODS apelují na proklamovanou jednotu svých koaličních partnerů. „Vládní koalice má jasné mechanismy, které upravují postupy hlasování ve sněmovně. Jinak by se jednalo o porušení koaliční smlouvy,“ uvedl pro LN například místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podobně mluví i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. „Koalice je tu od toho, aby společně odpovědně vládla. K tomu patří i jednotný postup,“ řekla LN Němcová.

***

Místo omluvy nabubřelý Vondra * ČSSD iniciovala mimořádnou schůzi sněmovny už 24. března. Tehdy se vládní koalici podařilo program zablokovat, ale za cenu velké roztržky mezi stranami. * Kamenem úrazu byl projev Alexandra Vondry před plénem. Ten rozezlil zvláště poslance TOP 09. „Dohodli jsme se, že se omluví. Místo toho jsme slyšeli nabubřelý projev prošpikovaný konspiračními teoriemi,“ řekli poslanci TOP 09.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!