17. července 2009 16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kanaďané mají pocit, že se jim český prezident Klaus za víza mstí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 339Diskuse
Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Tomáš KristLidové noviny

OTTAWA Kanadští novináři si myslí, že Václav Klaus ohrožuje jejich zemi. Úvodník listu Globe and Mail nazvaný "Zbytečná odveta" tvrdí, že český prezident využívá kanadské rozhodnutí o vízech pro Čechy ke kritice Evropské unie.

"Chtěl by se Kanadě pomstít ... Na pražském letišti nejsou žádné fronty kanadských žadatelů o azyl v České republice, ale Klaus by se chtěl pomstít stejně. Problém je, že nemůže," píše deník.

Futile retaliation - originální článek

"Vízová politika je jednou z oblastí svrchovanosti, které byly postoupeny Bruselu. Klaus může povolat svého velvyslance z Kanady, což udělal (pozn. redakce: zde se kanadští novináři mýlí, velvyslance povolal ministr zahraničí). Může se zlobit a funět, což udělal. Ale nemůže se chovat jako vůdce suverénního státu, protože jako člen EU jím Česká republika již úplně není," pokračuje list.

Švédové by se prý měli stydět
Ten je také přesvědčen, že prohlášení švédského předsednictví EU o odvetě sedmadvacítky souvisí více s vnitřní politikou EU než rozumnou reakcí na kanadské rozhodnutí.

"Takže 27 zemí s úzkými historickými, kulturními a - nezapomínaje na století kanadských vojenských obětí za evropskou svobodu - vojenskými vazbami teď zvažuje zavedení víz pro kanadské občany. Pan Billström (švédský ministr pro přistěhovalectví - poznámka ČTK) a vláda, kterou reprezentuje, by se měli stydět. Námahu švédského předsednictví by bylo lepší vynaložit na zjišťování skutečného postavení českých Romů," uzavírá Globe and Mail.

The right move on visas - původní článek


Deník National Post zase ve svém úvodníku píše, že si přeje, aby nebylo nutné požadovat víza po všech českých návštěvnících Kanady, ale nevidí prý jinou možnost.

"I když trpěli desetiletí pod sovětským tlakem, zůstali Češi mezi nejkultivovanějšími z Evropanů. Česko dalo světu skvělé skladatele (Dvořák a Smetana), vynikající spisovatele (Kafka a Kundera), hokejisty (Jágr a Hašek) a tenisové hvězdy (Navrátilová a Lendl) a také více než dost dobrého piva. Ale co jiného měly naše imigrační úřady dělat?" ptá se list a připomíná, že od zrušení vízové povinnosti v roce 2007 prudce stoupl počet českých žádostí.

ČTK, Lidovky.cz
  • 339Diskuse
Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníček