Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Kapitán, který je neporažený

Česko

(PSEUDO)HRDINOVÉ Svátky letos přinesly plno volných dní a času, který by člověk mohl trávit i u televize, kdyby ovšem bylo nač se dívat. Filmy opakované donekonečna nebo česko-slovenská estráda, jež možná měla být nostalgickou připomínkou někdejších populárních silvestrů, však mohly přimět k soustředěné pozornosti opravdu jen málokoho. Naštěstí se i v bodře sentimentálním úhoru najdou pořady, které stojí za zhlédnutí, svátky nesvátky.

Vlastně vždycky je to některý z dílů cyklu České televize Neznámí hrdinové. Tentokrát to byl Neporažený, dokument o kapitánovi československé armády Karlu Pavlíkovi. Nejenže stále ještě neexistuje širší povědomí o jeho činu – jako velitel 12. kulometné roty ubytované v Czajankově továrně na okraji Místku, kde bývala kasárna, zavelel 14. března 1939 k ozbrojenému odporu poté, co sem dorazily německé jednotky. Prokázal tehdy zodpovědnost velitele a vlastence nehledě na zradu diplomacie, ale potom i velkou osobní statečnost, když byl v roce 1942 zatčen gestapem, vyslýchán a mučen, a nikoho neprozradil. Nejen proto, že se zařadil do masy obětí tehdejší zvůle, když jej Němci v roce 1943 popravili v koncentračním táboře Mauthausen, nejen pro tohle všechno je dokument režiséra Zdeňka Všelichy a scenáristy Pavla Taussiga cenný. Především si při něm divák musí uvědomit, jak snadno se v minulých časech osudy hrdinů manipulovalo a jak lehce by hodnota lidí, jejichž činy jednoznačně byly a jsou hodny obdivu, mohla být zapomenuta.

Je poučné uvědomit si, jak nejprve spisovatel Milan Jariš hrubě zjednodušil příběh statečného kapitána a jeho vojáků v knize Přísaha a jak poté režisér zkreslil postavu Karla Pavlíka ve filmu Neporažení. Vyšším důstojníkům přiřkl zbabělost a zradu, zatímco, jak připomíná scenárista Pavel Taussig, „ti, kdož se proti okupantům postaví, jsou výhradně komunisté, kteří dokonce navrhují, aby byly vydány zbraně dělníkům“.

Těm, komu se ještě i dnes zdá zábavné věnovat pozornost třiceti socialistickým krvákům „ze života“, jež pro ně v zemanovském seriálu natočil Jiří Sequens, je možná marné zdůrazňovat, že tak, jako si kdysi poradil s odkazem kapitána Pavlíka, naložil zasloužilý umělec i s ostatními autentickými hrdiny. Kdyby se ale podívali na poslední reprízu dokumentu (zítra v půl osmé ráno na ČT24), třeba by se jim rozbřesklo.

O autorovi| Marta Švagrová, redaktorka LN

Autor: