18. listopadu 2008 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauzou Kuřim se bude zabývat vrchní soud

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Obžalované Klára Mauerová (vlevo) a její sestra Kateřina u brněnského krajského soudu, kde pokračoval proces v kuřimské kauze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalované Klára Mauerová (vlevo) a její sestra Kateřina u brněnského krajského soudu, kde pokračoval proces v kuřimské kauze. | foto: ČTK

BRNO Advokáti odsouzených v kauze Kuřim, která se týká brutálního týrání chlapců Ondřeje a Jakuba, budou podávat za klienty odvolání. Případem se proto bude muset zabývat olomoucký vrchní soud.

První odvolání podal advokát Barbory Škrlové, která se vydávala za děvče Aničku a v Norsku za chlapce Adama a soud jí za týrání hochů uložil pět let vězení. Odvolání je podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové blanketní, a neobsahuje tedy zatím zdůvodnění. Advokát Richard Novák tvrdí, že Škrlová je nevinná.

Na odvolání pracuje i obhájce matky chlapců Kláry Mauerové Daniel Ševčík. K činu se přiznala. Dostala devět let vězení. Odvolání nebude podáno proti výroku o vině, ale o trestu. Ševčík chce dosáhnout snížení trestu. Za vhodné by považoval, kdyby se pohyboval pod polovinou sazby, tedy pod 8,5 lety vězení.

S verdiktem nesouhlasí ani advokát nejpřísněji potrestané - tety chlapců Kateřiny Mauerové, která byla odsouzena k deseti letům vězení. "O vině není spor. Jde ale o to, jak soud celou věc zhodnotil. Nepostupoval správně," uvedl obhájce ženy Pavel Holub. Jeho klientka prý nezbavila chlapce osobní svobody, jak rozhodl soud, ale podle jeho názoru ji jen omezila. Pokud by s tím u vrchního soudu uspěl, mohl by dosáhnout snížení trestu.

Na odvolání pracuje i advokát Hany Bašové Libor Hlaváč. Odvolání podá v nejbližších dnech. Bašovou potrestal soud sedmi lety vězení, stejně jako Jana Škrlu. Jan Turek by měl strávit pět let za mřížemi. Kdy se vrchní soud začne případem zabývat, se zatím neví.

Chlapci byli podle obžaloby týráni od léta 2006 do 7. května 2007 na různých místech v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Obžalovaní tam prý děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z dětí lidi ze zlomenou vůlí. Soudce Pavel Göth uvedl, že v Česku zřejmě nebyl řešen případ tak brutálního týrání.

Lidovky.cz
  • 6Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz