Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Kde jsou cheerleaders? diví se Amerika

Česko

Se Super Bowlem letos nebude něco v pořádku.

K vyvrcholení sezony amerického fotbalu patřily rok co rok také cheerleaders, tedy dívky povzbuzující v nacvičené choreografii svůj tým.

K nedělnímu zápasu však ani jednoho z účastníků finále nedoprovodí – to se ještě nikdy v historii nestalo.

ARLINGTON/PRAHA Týmy, kterým chybí vlastní roztleskávačky, zůstávají v zámořské soutěži NFL stále ve výrazné menšině. Z 32 klubů scházejí akorát v šesti, jenže dva z nich se zrovna letos sešly ve finále. Pittsburgh Steelers zrušili své cheerleaders už na začátku sedmdesátých let, Green Bay Packers se k nim připojili v roce 1988, protože o cheerleaders podle průzkumu prý jejich fanoušci nestáli.

A názor nezměnili, i když dívky snažící se navodit lepší atmosféru v hledišti k Super Bowlu neodmyslitelně patří. „Akorát při hře ruší. Člověk se přece potřebuje soustředit,“ nelitoval jeden z hráčů Pittsburghu Antwaan Randel El.

Většina Američanů se však ptá, jestli není škoda tradici opustit. Cheerleaders domácích Dallas Cowboys dokonce předvedou své umění alespoň před branami stadionu v Arlingtonu.

Letošní stav každopádně neznamená, že by upadala popularita sportu, který se v zámoří vyvíjí již od konce 19. století. „Cheerleading zůstává v Americe všeobecně sport číslo jedna pro -náctileté dívky,“ říká předsedkyně České asociace cheerleaders Barbora Schejbalová.

Forma, kterou vidí diváci u nejsledovanější sportovní akce v zámoří, připomíná nejvíc show pro televizní kamery. „Tam vystupují spíš tanečně nadané modelky,“ podotýká Schejbalová.

Hlavní základna cheerleaders se však rekrutuje na středních školách a univerzitách. V Kalifornii, na Floridě nebo právě v Texasu je najdete prakticky všude. Sezony pro ně plynule navazují, přes zimu povzbuzují u basketbalu, v létě přejdou k americkému fotbalu.

Nejen fandění, i náročný sport Z českého pohledu je výraz roztleskávačka poměrně zavádějící. Cheerleading představuje víc než jen skandování pokřiků a mávání střapatými bambulemi, tzv. pompony.

V americkém podání je náročným sportem využívajícím hlavně prvky z gymnastiky. „Obsahuje náročné akrobatické figury, dívky třeba vytvářejí pyramidy,“ upřesňuje Schejbalová. To třeba řada českých fanoušků vůbec netuší. Tedy až do chvíle, kdy náročné vystoupení vidí na vlastní oči. „Potom se setkáváme s velmi pozitivními ohlasy. Tak to je ten cheerleading, říkají nám lidé a už vědí, proč musíme tak tvrdě trénovat.“

Cheerleading zůstává dál téměř výlučně americkou záležitostí, i když se pomalu rozšiřuje i do dalších zemí. Podle odhadů se cheerleadingu ve Spojených státech věnuje 1,5 milionu dívek i chlapců, v okolním světě je jich jen 100 tisíc. V Česku je momentálně registrováno zhruba tisíc cheerleaders (z toho 50 chlapců).

Na první pohled je jasné, že cheerleaders bez Super Bowlu nepřestanou existovat. Naopak je velmi pravděpodobné, že se na něj příští rok zase vrátí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!