Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kdo bouchne do stolu?

Česko

Ve zdravotnictví opět chybějí peníze (není pamětníka, že by – odhlédnuto od nezbytných rezerv – kdy přebývaly), a tak nám náš zaměstnanec ministr zdravotnictví Leoš Heger chce opět sáhnout ještě hlouběji do kapes. Pokud ne prostřednictvím státního rozpočtu, pak tedy přímo zvýšením poplatků. Tedy opětovně julínkovsky zahajuje reformu zdravotnictví tím, čím by měla velmi uvážlivě končit.

Jsem velice zvědav, zda se konečně najde politik, který bouchne pěstí do stolu a řekne, že takhle to dál nejde, a pokud se radikálně nezmění chování všech účastníků zdravotního trhu (ano, trhu!), také to nadále nepůjde.

Racionální chování pacientů, zdravotníků a zdravotních pojišťoven ovšem nebude vynucovat všeobecnými apely, ani závazkovým hnutím, ani brigádami kapitalistické práce, ba ani ministerskými fermany a kontrolami, ale jedním jediným skutečně účinným prostředkem: penězi, tedy hmotnou zainteresovaností.

Urychleně tedy (neboť předpokládám, že zdravotničtí experti ODS, TOP 09 a VV už léta a léta pilně pracovali, a mají tedy reformní kroky v malíčku) předloží soubor zákonů, které hmotnou zainteresovanost zavedou do každodenní praxe.

Pacienti chovající se ke svému zdraví a k systému zdravotnictví jako vepři budou patřičně malifikováni při odvodech do skutečného zdravotního pojištění, naopak ti o zdraví dbající a k systému se chovající solidně budou bonifikováni. Zdravotníci, a ti jsou zdaleka nejdůležitější, neboť jen a jedině oni skutečně rozhodují o tom, kolik se ze systému vydojí, budou pak odměňováni nikoliv tabulkově, ale též v závislosti na efektivitě své, svého oddělení a svého zdravotnického zařízení. Velmi tedy pocítí na platech, budou-li kupříkladu v Praze či jinde léčit pacienty (a 90 procent jich tam je komunálních jako kde jinde) dráž než kupříkladu v Šumperku či v Bruntále. Tvrzení, že léčba infarktu v Praze či Ostravě je prostě dvakrát dražší než jinde a basta, už nepomůže. Zdravotní pojišťovny, které (doufám) mají spousty a spousty užitečných dat, pak budou bičem honit všechny, kteří léčí nadbytečně či zbytečně draho, neboť budou též velmi zainteresovány na svých hospodářských výsledcích. Vždyť to budou skutečné pojišťovny a budou si vzájemně konkurovat a jejich správní rady, složené logicky ze zástupců největších plátců zdravotního pojištění (kdo platí, rozhoduje), a nikoliv ze zasloužilých či vysloužilých politiků, si svoje peníze jistě ohlídají zrakem ostřížím. A budou k tomu mít velmi ostrý nástroj: léčíte zbytečně draho? Sbohem, vaše smlouva se k prvnímu ruší…

A teprve až budou tyto nejdůležitější kroky hotovy, je možno seriózně zavést regulační poplatky tam, kde budou mít skutečně regulační účinek, a to ještě u vědomí toho, že tento účinek se časem vytrácí a je zapotřebí regulační mechanismy měnit.

Dívám-li se ovšem na současnou vládu, jsem velmi skeptický, že k něčemu takovému vůbec může dojít. Expertů na sahání do našich kapes je tam dvanáct do tuctu, skutečných reformátorů s jasnou vizí žádná celá nula. Tedy pokud jde o činy, slovně se samozřejmě dokonale připravené reformy uskutečňují skvělým tempem a se skvělými výsledky.

***

PÁTEK MIROSLAVA MACKA Expertů na sahání do našich kapes je v české vládě dvanáct do tuctu, skutečných reformátorů s jasnou vizí žádná celá nula

O autorovi| MIROSLAV MACEK, publicista, bývalý politik

Autor: