Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Když Češi hledají práci, jdou na web

Česko

Práce je pátým nejvyhledávanějším slovem na českém internetu. To je více než v okolních zemích

PRAHA Češi si hledají práci na internetu víc než lidé v okolních zemích. A nejde jen o hledání míst na vyšších postech, ale třeba i o nekvalifikované dělnické profese.

Podle průzkumu společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Práce.cz a Jobs.cz, je na internetu slovo práce ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy nejvyhledávanější právě v tuzemsku. „Na českém internetu je slovo práce pátým nejvyhledávanějším slovem. Například v Polsku je toto slovo ve vyhledávání na desátém místě, v Rusku na osmém místě a na Ukrajině dokonce až na patnáctém místě,“ uvedla Jana Skalová ze společnosti LMC.

Obliba vyhledávání pracovních nabídek na internetu v Česku strmě roste několik let. „V Čechách dnes již skutečně při hledání zaměstnání vede jednoznačně internet. Zhruba do roku 2004 bylo plus minus rovnoměrné rozložení pracovních inzerátů v tisku a na internetu, pak se to ale začalo lámat a internet o desítky procent ročně přibývá,“ říká Jaroslav Macnar, marketingový ředitel pro východní Evropu ze společnosti Monster Worldwide.

Také úřady práce usilují o další rozšíření povědomí o pracovních nabídkách na internetu. Stále častěji se také snaží nezaměstnané přimět k tomu, aby namísto pouhého pasivního prohlížení nabídek byli sami aktivnější. „Uchazečům o práci říkáme, že zaměstnavatelé nemají nyní tolik volných míst a často nebudou vypisovat výběrová řízení jen kvůli jedné pozici, proto uchazeče o zaměstnání vedeme k tomu, aby si našli sami firmy, které se jim líbí, a poslali tam e-mail se žádostí o práci, životopisem a motivačním dopisem,“ říká Jana Čuhlová, která se stará o poradenství na olomouckém úřadě práce.

Zaměstnavatelé se totiž dnes hodně rozmýšlejí, zda budou dávat inzerát, protože odezvy jsou na ně kvůli vysoké nezaměstnanosti rekordní. Výběr z kandidátů pak bývá pro firmy velice náročný. „Například minulý měsíc jsme měli nabídku dvou pracovních míst pro vysokoškoláky a ozvalo se na to 400 uchazečů,“ vysvětluje Čuhlová.

To potvrzuje také zkušenost z pracovních portálů. „Uchazeči o zaměstnání jsou daleko více aktivnější než dříve. Odezva na jednu volnou pracovní pozici se oproti loňsku zvýšila o sto procent,“ upozornila Jana Skalová z LMC.

Podle odborníků z trhu práce se dá čekat, že se u nás vliv internetu při hledání práce ještě zesílí. Brzy se zřejmě také rozšíří získávání zaměstnání prostřednictvím různých sociálních sítí, tedy praxe, která je dnes už v řadě západních zemích zaběhlá. „V západní Evropě a USA zaměstnanci hledají práci přes sociální sítě, jako je Facebook nebo LinkedIn, a u nás to pomalu začíná už taky,“ říká Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower. S tím souhlasí i Marek Strieborný z personální agentury Axial: „Dříve nebo později se i u nás rozšíří hledání a zprostředkování pracovních míst přes sociální sítě, ale na druhou stranu to nebude nikdy použitelné pro všechny pozice.“

Protože většina firem už svá volná místa nenabízí v tisku, ale na internetu, je dnes hlavně pro starší lidi složité se o nabídkách dozvědět. Proto některé úřady práce chtějí nezaměstnaným, kterých je nyní v tuzemsku téměř půl milionu, práci s internetem zpřístupnit. „Udělali jsme dvoudenní kurz, který je zaměřen na hledání práce na internetu a na to, jak sestavit životopis a motivační dopis,“ říká Čuhlová.

***

Web nabízí...

Nabídka práce

1. prodej a obchod

2. administrativa

3. bankovnictví a finanční služby

4. ekonomika a podnikové

finance

5. IS/IT vývoj aplikací a systémů

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...