25. listopadu 2008 12:39, aktualizováno  14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus je naštvaný, soud byl prý krátký

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 165Diskuse
Soudkyně Michaela Židlická sleduje prezidenta Václava Klause při projevu v jednací síni Ústavního soudu v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudkyně Michaela Židlická sleduje prezidenta Václava Klause při projevu v jednací síni Ústavního soudu v Brně. | foto: Václav ŠálekČTK

PRAHA Prezidenta Václava Klause jednání Ústavního soudu ohledně souladu Lisabonské smlouvy s českou Ústavou rozhodně nenechávalo klidným. Nejprve ho šéf soudu Pavel Rychetský oslovil jako Václava Havla, poté Klause rozčílila přílišná krátkost jednání.

Prezident Václav Klaus před Ústavním soudem (ÚS) ostře vystoupil proti Lisabonské smlouvě, která má reformovat fungování Evropské unie. Soudci by podle něj měli rozhodnout tak, že smlouva není v souladu s ústavním pořádkem ČR. Smlouva, bude-li přijata, prý změní mezinárodní postavení ČR a může omezit její svrchovanost.
Evropskou unii prý případná ratifikace dokumentu posune blíže k federativnímu státu.

"Lisabonská smlouva tak zahajuje proces, na jehož konci bude suverénem Evropská unie, která bude nařízeními či jinou jednostrannou formou stanovovat normy a pravidla jak jednotlivým členským státům, tak i občanům těchto států. Ústavy států již nebudou ohnisky právních řádů jednotlivých členských států," uvedl Klaus.

Prezident Václav Klaus (vlevo) se svým tajemníkem Ladislavem Jaklem v jednací síni Ústavního soudu v Brně, který 25. listopadu projednával soulad Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. Klaus vyzval soudce, aby se při rozhodování oprostili od všech zahraničních i politických tlaků a uvědomili si důležitost verdiktu. Vyjádřil názor, že v případě jakýchkoliv pochybností o souladu s ústavním pořádkem je třeba rozhodnout spíše v neprospěch lisabonské smlouvy. "Rozhodnutí o Lisabonské smlouvě nebude platit jen pro dnešek a několik příštích let, zavážeme jím i několik příštích generací," uvedl Klaus. Lisabonská smlouva omezí i pravomoci tohoto soudu, řekl ústavním soudcům.

Prezident pro Českou televizi (ČT) uvedl, že otázka, zda Lisabonskou smlouvu podepíše, je předčasná. "Já jsem řekl větu, která je teď citována v posledních dnech, že si myslím, že není možné tlačit Iry k nějaké fatální změně rozhodnutí. Já mohu nahlas opakovat jeden svůj výrok. Pokud by opravdu všichni se shodli, že Lisabonská smlouva je takové zlaté ořechové pro Evropu, že být musí, že je jedna jediná osoba, která by ji chtěla zablokovat, a tou osobou je český prezident, tak toto já neudělám. To je všechno," uvedl Klaus.

Prezident mimo jiné vyjádřil pochybnost o tom, zda unijní orgány podléhají dostatečné demokratické kontrole. Je třeba zbavit se naivních iluzí o realitě mezinárodní politiky, jež se českému státu již v minulosti vymstily, zdůraznil. Kritizoval také nepřehlednost změn obsažených v Lisabonské smlouvě. "Omezení svrchovanosti je nastoleno skrytě, je zašifrováno v nepřehledných článcích a ustanoveních," uvedl Klaus. Klaus je dlouhodobým kritikem smlouvy a již dříve uvedl, že dokument podepíše jen v případě ratifikace v Irsku. Irové smlouvu letos v červnu v
referendu odmítli, nicméně tamní vláda hledá možnost, jak dokument znovu vrátit do hry.

Při jednání došlo také k úsměvné situaci, kdy předseda soudu Pavel Rychetský vyzýval Klause k vyjádření, chybně jej oslovil jako Václava Havla, jeho předchůdce v prezidentském křesle. "Pan předseda se freudisticky prozradil," reagoval Klaus.

Lidovky.cz
  • 165Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!