Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Rozhodla „brněnská vláda“

Česko

PRAHA Přestřelka mezi Ústavním soudem a prezidentem pokračuje. Další kolo sporu odstartoval Ústavní soud, když včera zrušil parlamentem odhlasované snížení soudcovských platů. A prezident to samozřejmě nenechal bez povšimnutí.

Podle Klause dělí Ústavní soud české občany na dvě kategorie – soudce a ty ostatní. „Nedovedu si dost dobře představit, jak se mohou odvážit něco takového obhajovat,“ komentoval Klaus rozhodnutí soudu před setkáním s ministrem průmyslu Martinem Kocourkem.

„To, jak dnes rozhodl Ústavní soud, se mi zdá být skvělou tečkou za mým vystoupením v parlamentu,“ odkázal prezident na svou úterní řeč ve sněmovně, ve které Ústavní soud, sídlící v Brně, zkritizoval za to, že si osobuje pravomoci politiků. Na závěr ještě prezident dodal, že v osobě ministra Kocourka přijímá představitele pražské, a nikoliv „brněnské“ vlády.

Čtyřprocentní snížení platů soudců platí od ledna a mělo trvat rok. Včerejší nález ovšem vstoupí v platnost 30. září a od října se tak platy soudců vrátí do původní výše. Jestli bude muset stát zkrácené platy dorovnat i zpětně, je otázkou. „Toto je na těch, kteří budou posléze tento nález aplikovat,“ podotkl soudce zpravodaj Stanislav Balík. Případné žaloby jednotlivých soudců na zpětné vrácení peněz by ovšem podle odborníků měly šanci na úspěch. Ohroženo je také další plánované pětiprocentní snížení soudcovských platů, které mělo přijít v lednu 2011.

Ústavní soud včera navázal na své starší nálezy, podle nichž snižování platů může ohrozit nezávislost soudců. A podle jeho včerejšího rozhodnutí je v sázce i prestiž. Snižování platů totiž prý vede „k sestupu soudcovského stavu uvnitř středostavovské společenské vrstvy, jeho příjmové degradaci ve vztahu k ostatním právnickým povoláním a k umenšování jeho potřebné společenské prestiže“.

K takovému kroku proto prý politikové mohou sáhnout jen za zcela mimořádných situací a snížení platů soudců musí navíc vždy doprovázet pokles příjmů všech ostatních státních zaměstnanců. Letos přitom o peníze přišli jen poslanci a představitelé státní moci.

Soudcovská unie včerejší rozhodnutí přivítala. Naopak politici jsou proti. V zákazu snížení soudcovských platů pro letošek vidí premiér Petr Nečas ještě „určitý smysl“. Příští rok ale podle něj dojde k poklesu objemu platů v celém státním sektoru a „představa, že soudci jsou jediní v této zemi, kterých se snižování platů netýká, že jsou to jacísi platoví nadlidé, tak taková představa je intelektuálně bizarní“.

Podle vyjádření ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila pro Rádio Česko soudci zavinili, že resort bude muset ušetřit na někom jiném. „Holt se bude muset více šetřit na platech ostatních zaměstnanců resortu. Nebudou se snižovat velké platy soudců, ale mnohem menší platy administrativního aparátu, zaměstnanců Vězeňské služby a tak dále. Stát zkrátka peníze v tuto chvíli nemá.“

***

SPOR O SOUDCOVSKÉ PLATY

* Ústavní soud je přehradou proti snižování odměn soudcům.

V minulosti opakovaně zamezil odebrání jejich 13. a 14. platů.

* Podle názoru Ústavního soudu jde o ohrožení soudcovské nezávislosti, a ke snížení platů proto prý mohou politikové sáhnout jen ve zcela mimořádných situacích. * Scénář bývá podobný, stížnost podá Městský soud v Brně a Ústavní soud mu vyhoví.

* Václav Klaus včera k rozhodnutí Ústavního soudu o platech řekl, že tato instituce dělí občany na dvě kategorie – občany a soudce.

Autor: