20. prosince 2008 18:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus uvítal Woodyho Allena

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 73Diskuse
Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) přijal 20. prosince na Pražském hradě amerického filmového režiséra, herce, spisovatele a jazzmana Woodyho Allena.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) přijal 20. prosince na Pražském hradě amerického filmového režiséra, herce, spisovatele a jazzmana Woodyho Allena. | foto: ČTK

PRAHA Dnes odpoledne přivítal amerického režiséra, scénaristu a herece Woodyho Allena na Pražském hradě prezident Václav Klaus, známý svou zálibou v jazzu i kinematografii. Allen dnes vystoupí se svou kapelou New Orleans Jazz Band v pražském Kongresovém centru.

Woody Allen přijel dnes odpoledne z německých Drážďan a kolem čtvrté ho srdečně přivítal Václav Klaus. Na Hradě vládla uvolněná, neformální atmosféra, režiséra doprovázela část jeho rodiny včetně manželky, sestry a "neposedných" dětí.

Na prohlídku Prahy bohužel nezbude v nabitém programu čas. V osm večer začne (vůbec první) pražský koncert, kapela bude zbytek dne zkoušet a od sedmi hodin už ji budou moci i s Allenem uvítat čeští fanoušci.

Zítra se všichni vydají do Budapešti, později i Amsterdamu. Pak navštíví Florencii, Varšavu a několik míst ve Španělsku. Své největší zahraniční turné zakončí 2. ledna příštího roku v Pamploně. Z Prahy odlétá umělec v neděli odpoledne.

Allen si v České republice veřejně zahraje vůbec poprvé. Režisér má s kolegy muzikanty, kterým podle svých slov dělá spíš diskžokeje než vedoucího, v repertoáru především klasický jazz z počátku 20. století.
Společně vydali dvě desky: The Bunk Project z roku 1993 a soundtrack k dokumentu Wild Man Blues (1997). Znalci jazzu tvrdí, že večer bude především společenskou událostí pro ty, kteří Woodyho Allena obdivují hlavně jako filmového tvůrce.

On sám se netají tím, že nehraje dobře - o to však raději. A vedle sebe má vynikající muzikanty, kteří ho na jeho evropském turné doprovázejí. Režisér, scenárista a herec, který byl během čtyřicetileté kariéry jedenadvacetkrát nominován na Oscara za režii, scénář či herecký výkon, vystupuje se svou kapelou každé pondělí v hotelu Carlyle na Manhattanu. V současné době se v českých kinech promítá Allenův nejnovější film Vicki Cristina Barcelona.
jk, čtk
  • 73Diskuse