Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Klaus vyděsil české rybáře. Zbytečně

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Brusel zakazuje Česku dokonce i to, aby v zemědělských zákonech používalo slovo ryba. S tímto překvapivým tvrzením včera předstoupil před zemědělce na zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích prezident Václav Klaus.

Hlava českého státu si ve svém projevu opět rýpla do přebujelé bruselské byrokracie a jejího údajného negativního vlivu na české zemědělství. A Klaus hned uvedl i poslední příklad. „Ministr zemědělství včera informoval v rámci projednávání plemenářského zákona vládu o tom, že na základě nařízení EU už Česko nesmí v zákonech používat slovo ryba,“ řekl zcela vážně Klaus. Pak se zamyslel, aby nezkomolil přesné označení, otočil se přitom na přítomného ministra a uvedl: „Pokud to nepletu, nadále se bude smět používat pouze slovo živočich žijící z akvakultury,“ řekl prezident.

Poté vyzval české zemědělce, aby si podobnými nesmyslnými nařízeními z Bruselu nenechali otrávit život. „Pěstujte ryby, nepěstujte živočichy z akvakultury,“ uvedl doslova a do písmene Klaus.

Je to tak, dosvědčil ministr Prezident svým vyjádřením, zjevně nemyšleným jako vtip, vyrazil dech nejen přítomným zemědělcům, ale i za ním stojícím hejtmanům a představitelům agrární komory. Nikdo se nesmál. To už nám opravdu Brusel bude zakazovat i to, abychom ve vlastních zákonech používali slovo ryba?

Kdo doufal, že ministr zemědělství Ivan Fuksa slova prezidenta Klause možná trochu lépe vysvětlí, případně opraví, hluboce by se zmýlil. „Ano, je to skutečně tak, jak říkal pan prezident,“ řekl LN po skončení projevů na výstavišti ministr.

Jenže už za několik hodin se ukázalo, že Brusel na Česko není až tak zlý. Ministr zemědělství buď Václava Klause mylně informoval, nebo nechtěl opravovat či vyvracet slova hlavy státu.

Ministerským úředníkům pak pět hodin trvalo, aby celou záležitost nějak vyžehlili. „Já doufal, že se na ten prezidentům projev nikdo nezeptá,“ řekl LN upřímně jeden z úředníků přítomných na výstavišti.

Po mnoha urgencích ministerstvo poslalo oficiální vysvětlení, jak to vlastně s těmi rybami a živočichy vypadá. „Pojem organismy (živočichové) pocházející z akvakultury je pojmem širším, než je ryba, a proto například předpisy, které mají širší záběr než chov ryb, používají tuto terminologii,“ napsala LN mluvčí ministerstva Tereza Magdalena Dvořáčková. V určitých případech je podle ní opravdu žádoucí, aby byl legislativně zakotven širší pojem, který zahrnuje i korýše, mlže atd. a který navíc zdůrazňuje, že živočich žijící z akvakultury je produktem cíleného obhospodařování vod za účelem produkce.

LN se pokoušely sehnat k tomuto strohému vysvětlení ještě doplňující informace. Ministerská mluvčí ale přestala brát telefon a stejně nedostupný byl celé odpoledne i ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Pěstovaní živočichové V tomto případě mohl být prezident před svým projevem na výstavišti jen mylně informován, jednoho přehmatu se ale nepochybně dopustil sám. Když kritizoval fakt, že se Brusel snaží měnit i zažité české názvosloví, vyzval zemědělce, aby pěstovali ryby, a nikoliv živočichy z akvakultury. Jenže sám se přitom zachoval podobně jako ti kritizovaní bruselští byrokraté. „Ryby se nepěstují, ale chovají. To učíme všechny studenty. Pěstují se rostliny,“ řekl LN děkan Fakulty rybářství Jihočeské univerzity Otomar Linhart.

Autor: