Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Knížák pohrdá vlastní komisí

Česko

Ředitel Národní galerie obešel rozhodnutí komise, která pro bienále v Benátkách vybrala projekt Dominika Langa

PRAHA Nad českou účastí na 54. bienále výtvarného umění v Benátkách se vznášejí otazníky. Členové výběrové komise vyjádřili zásadní nesouhlas s postupem generálního ředitele Národní galerie v Praze Milana Knížáka při vyhlášení vítězného projektu.

Podle společného prohlášení členů komise Knížák bez udání důvodů vybral k realizaci jiný projekt, než který výběrová komise navrhla. Nerespektoval tak její jednoznačné doporučení projektu Spící město Dominika Langa. Místo něj Knížák vybral společný projekt Vasila Artamonova, Alexeye Klyuykova a Pavla Sterece. Komise, v níž zasedli například generální ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer nebo děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Michal Koleček, Knížákův postup vnímá jako pohrdání svojí prací. Současně umělci, jejichž projekt si Knížák proti rozhodnutí komise vybral, odmítli podobný způsob nominace a účasti na bienále se vzdali. „Nám je to velmi líto, ale situace je taková, že to principiálně nelze přijmout,“ řekl ČTK Vasil Artamonov.

Projekt na bienále se vybíral nadvakrát. Po prvním zasedání 22. září komise konstatovala, že žádný z přihlášených projektů nebyl dostatečně kvalitní. Na obnovenou výzvu se přihlásilo padesát umělců nebo uměleckých skupin. Z jejich projektů komise 5. listopadu vybrala právě ten Langův. Jedenáct dnů po zasedání komise Národní galerie na svých webových stránkách zveřejnila rozhodnutí o výsledku výběrového řízení, které ale je v rozporu s volbou komise.

Prosazování vlastního koně V rozhodnutí se neuvádí, na základě jakých skutečností generální ředitel vybral jiný projekt, než který doporučila výběrová komise. „Máme důvody se domnívat, že tyto skutečnosti se netýkají umělecké kvality Langova projektu. Zároveň máme podezření, že pan generální ředitel počítá s tím, že autoři vítězného projektu, kteří jsou obeznámeni s průběhem výběrového řízení, odmítnou svou účast na Benátském bienále v solidaritě s autorem doporučeného projektu i s výběrovou komisí. Následně bude mít generální ředitel možnost dosadit do národní expozice na Benátském bienále svého koně,“ uvádí se v prohlášení členů komise.

Naráží se tu na skutečnost, že Dominik Lang, ale i Pavel Sterec, se v minulosti angažovali v aktivitách na podporu změn na pražské AVU, čímž si proti sobě popudili jejího bývalého rektora Milana Knížáka. Současně je zřejmé, že na přípravu bienále, které začíná již v červnu 2011, nezbývá mnoho času. Většina států rozhoduje o náplni svého pavilonu s alespoň ročním předstihem.

Členové komise současně navrhují změnu systému výběru umělců na bienále: „Vyjadřujeme tímto zásadní nesouhlas s rozhodnutím generálního ředitele Milana Knížáka a zároveň chceme upozornit na potřebu změny pravidel, která určují výběrové řízení české reprezentace na bienále v Benátkách. Jsme přesvědčeni, že by konečné rozhodnutí nemělo být pravomocí jednoho člověka a jednoho hlasu.“

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...