29. března 2012 14:28, aktualizováno  16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koaliční strany chtěly koupit naše poslance, tvrdí John

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
Tisková konference VV. Zleva předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Vít Bárta, místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová a předseda VV Radek John.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference VV. Zleva předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Vít Bárta, místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová a předseda VV Radek John. | foto: ČTK

PRAHA Nezvykle dramaticky vystoupil předseda VV Radek John na krátké tiskové konferenci. Naznačil, že vzhledem k novým zjištěním strana zváží další spolupráci s koaličními partnery.

John hovořil v reakci na novou nahrávku, která se týká Bártova procesu. Kristýna Kočí v ní hovoří o tom, jak spolupracuje s ODS a TOP 09 a jak se chystá "odpálit" Víta Bártu. John záznam komentoval slovy, že se véčkaři stali obětí puče. Koaliční partneři si podle něj chtěli koupit poslance z jejich řad. "Stali se obětí dražby o to, která koaliční strana dá více za potenciální přeběhlíky," uvedl John.

Co obsahuje nová nahrávka?

V té souvislosti odmítl jakékoli moralizující výroky ze strany koaličních partnerů. "Z nahrávky poslankyně Kočí je jasně průkazné, že aktivně jednala nejen se zástupci ODS, ale i se zástupci TOP09," zkritizoval koaliční strany. "Dražba našich poslanců se taky dá pokládat za neúspěšný pokus o pokřivení výsledků řádných parlamentních voleb v roce 2010," doplnil.

Jsou to plky, míní Nečas

John závěrem uvedl, že se sejde grémium strany, které rozhodne o dalším postupu strany. "Tato nahrávka způsobila mezi členy výkonné rady VV značnou krizi důvěry. Situaci považujeme za velice vážnou," prohlásil.

Premiér Petr Nečas ale jakákoli podezření a obvinění jednoznačně odmítl. "Jsou to stejné plky stejné slečny Kočí jako v proslulé nahrávce s kapučínkem. VV by neměly do svých vnitřních problémů zatahovat koaliční partnery," komentoval tiskovku VV předseda vlády.

Kalousek: Je mi nevolno

A ve stejném duchu se vyjádřil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Popřel, že by kdy jednal mezi čtyřma očima s Kristýnou Kočí. Její slova z dnešní nahrávky označil za nesmysl. (Kočí v nahrávce říká, že od Kalouska dostala "opravdu hodně velkorysou" nabídku).

"Musí si vybrat. Buď je pro ně paní Kočí věrohodná osoba, a pak je pravda, že ji pan Bárta uplácel. A nebo je to podle nich nevěrohodná osoba, a jejím slovům nevěří," řekl v ČT Kalousek na účet VV. Zároveň podotkl, že je mu už z neustálých nahrávek v jejich straně nevolno.  

Reakce Kristýny Kočí pro LN:

"Své dvě nahrávky pořízené na svoji ochranu jsem neupravené předala ÚOOZ již na jaře 2011, když policie začala vyšetřovat poměry ve VV. K obsahu nahrávky jsem připravena vypovídat u soudu, pakliže budu znovu předvolána. Do té doby na rozdíl od Víta Bárty respektuji žádost soudu, abychom soud a jednotlivé důkazy nekomentovali.

Jen bych chtěla podotknout, že tato nahrávka vznikla po koncepční poradě - "večírku" , na které se vypilo 10 lahví těžkého francouzského vína a na které mimo jiné Vít Bárta tvrdil, že ovládá Putina a Obamu a prezidenta Klause vodí jako loutku."

                                                       --

Nahrávka, na kterou upozornily VV, je podle nich součástí oficiálního soudního spisu. To serveru Lidovky.cz potvrdil soudce Jan Šott (viz níže).

John ale spojování jeho strany s pořizováním nahrávek na tiskové konferenci odmítl. "Nikdo z Věcí veřejných nikdy tajné nahrávky nepořizoval," uvedl předseda strany. Podle něj tak činili pouze současní odpadlíci. A to se týká i nejnovější nahrávky.

Soudce: Nahrávka je součástí spisu

Podle vedení strany nahrávku pořídila sama Kočí a je součástí oficiálního soudního spisu. Podle nich je záznam součástí delší nahrávky a poslankyně si zřejmě nevšimla, že odevzdává i materiál, který ji může poškodit. To potvrdil i soudce Jan Šott, který má případ na starosti.

"Je součástí nahrávky, která se týká něčeho jiného. Já jsem stranám už na konci minulého líčení řekl, že kromě přepsaných nahrávek jsou tam další části a útržky, které mají možnost si sami přehrát a zanalyzovat. Pokud zjistí, že tam je něco podstatného, mohou to navrhnout k důkazu," řekl serveru Lidovky.cz.  

Podle něj záznam není utajovanou částí spisu. "To, že to prezentovali na tiskové konferenci, jde mimo mě. Není to v rozporu s ničím a problém v tom nevidím. Nahrávka u soudu bude přehrána, takže výsledek bude stejný," dodal Šott. 

PŘEČTĚTE SI USNESENÍ VÝKONNÉ RADY VV:

Usnesení Výkonné rady VV po jednání o nové nahrávce, která se objevila v souvislosti s procesem s Vítem Bártou.

Jankovský: Dotklo se mě, že mě nahrávala

Diskutovaný záznam byl pořízen během konverzace Kristýny Kočí s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským (VV). Ten ve čtvrtek vyjádřil zklamání z toho, že byl Kočí nahráván. "Předně jsem nucen konstatovat, že se mě lidsky velice dotklo, že i já jsem byl součástí manipulačních her a nahrávání od osoby, se kterou jsem vždy jednal velmi otevřeně a korektně," uvedl v prohlášení.

Připustil, že v době pořízení záznamu nebyl jeho vztah s VV ideální kvůli různým fámám o jeho pozici a práci v rezortu a že mu Kočí řekla o plánech na vytvoření nové frakce ve straně. Odmítl však, že by ji v této činnosti podporoval.

"V inkriminovaný den, ze kterého pochází nahrávka, jsem byl v průběhu krátké společné cesty autem postaven před velké množství informací. Proto jsem doporučil týdenní odklad," uvedl Jankovský.  Informace prý následně vyhodnotil jako nepodložené a možnost vzniku frakce považoval za nesprávnou. "O tom jsem také Kristýnu Kočí informoval. Tím pro mne tato záležitost skončila. Až 4. 4. 2011 jsem informoval ve večerních hodinách Víta Bártu o skutečnostech, které jsem popsal během soudního přelíčení," doplnil ministr.

spaŠárka Pálková, ogoOndřej Golis, hofEva Hofrichterová
  • 45Diskuse