Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Kodex. Kodex. Kodex. A to je teprve začátek

Česko

DENNÍ HLÍDKA Pravidelný autor Denní hlídky Václav Drchal je na dovolené, takže musí zcela výjimečně přijít záskok z Noční. *** O novém občanském zákoníku se píše všude, a bude ještě víc, až nám to poleze i z uší, a to je pořád ještě začátek. Není to jen „nejdůležitější zákon roku 2011“; je psaný s výhledem na celé století.

V Právních rozhledech č. 1/2011 upozorňuje Petr Bezouška v článku o soudcovském vytváření práva, že kodex změní tradiční pohled tuzemské právní teorie na sílu precedentů. (Každý bude mít podle § 13 právo očekávat, že jeho případ bude rozhodnut obdobně jako již rozhodnuté obdobné věci – a pokud ne, má nárok na přesvědčivé vysvětlení.)

Návrh se u soudcovské tvorby práva výslovně inspiroval prvním pravidlem švýcarského občanského zákoníku: „Nelze-li odvodit ze zákona žádné pravidlo, pak má soud rozhodnout podle práva obyčejového, a kde se i toho nedostává, pak podle pravidla, které by stanovil coby zákonodárce.“ Navržená česká formulace (§ 10) je kombinací rakouského a švýcarského přístupu k soudcovskému dotváření práva, což Petr Bezouška zdvořile kritizuje jako „nevhodné smíšení dvou přístupů“. *** Mimořádnou sérii příspěvků věnoval občanskému zákoníku Bulletin advokacie č. 1-2/2011, který kodex zkoumá ze všech právních periodik nejdůkladněji a nejlépe.

Takže si lze přečíst konstruktivní kritiku kodexu ohledně jeho pojetí dobré víry (od Jana Balarina), promlčení (od Luboše Tichého), svéprávnosti (od Víta Zvánovce) a zajištění převodem práva (opět od profesora Tichého)... a za každým článkem následuje vysvětlení od autorů kodexu, proč je to v návrhu správně.

No dobrá, trochu přeháníme, debata je gentlemanská a například u promlčení zástavního práva i Karel Eliáš uznává, že „musí být nutně změněno“. (To všechno je ještě dělostřelecká příprava; palba nastane v parlamentu.) *** Orozhodčím řízení nechal Právní rádce č. 1/2011 napsat hlavní téma toho pravého – jistého Luďka Lisseho. To je ten podnikavec, který stojí za Rozhodčím soudcem ČR (což zní skoro jako Rozhodčí soud při Hospodářské komoře, ale nemá s ním nic společného) nebo za Ústavem práva a právní vědy (což zní skoro jako Ústav státu a práva Akademie věd, ale nemá s ním nic společného). Článek vypadá podle toho: „Skutečný problém rozhodčího řízení v ČR je jeho neobliba u soudců a médií.“ Jasně, Kdepak podfukářští rozhodci s.r.o., můžou za to soudci a novináři. Vážně to nebylo Právnímu rádci, jeho šéfredaktorce a redakční radě ani trochu divné? *** Což by stačilo a příště je to opět na kolegovi Drchalovi. Jak někdo v tak zajímavé době může lyžovat...?

***

O rozhodčím řízení nechal Právní rádce napsat hlavní téma toho pravého – jistého Luďka Lisseho. To nebylo Právnímu rádci, šéfredaktorce a redakční radě vážně ani trochu divné?

O autorovi| TOMÁŠ NĚMEČEK, redaktor LN

Autor: