Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác

Koledovali si o gól. A dostali ho

Fotbalisté Sparty prohráli s PSV Eindhoven 0:1 * Aby v Evropské lize postoupili, musí příště porazit Kodaň

EINDHOVEN/PRAHA Ach ty nešťastné konce... Kvůli gólu z poslední minuty přišli fotbalisté Sparty už podruhé proti PSV Eindhoven o lepší výsledek. Zatímco v září na Letné nizozemský soupeř vyrovnal v závěru 2:2, včera Sparta kvůli „last minute“ gólu vyšla v Evropské lize naprázdno úplně. V Eindhovenu prohrála 0:1 a postup ze skupiny se jí pořádně zkomplikoval. Bodově se na ni dotáhla FC Kodaň, kterou musí Chovancův tým za dva týdny v Praze porazit, protože má s dánským konkurentem horší vzájemnou bilanci. Jiná možnost na účast v jarní vyřazovací části Evropské ligy pro Spartu už nyní neexistuje. Zatímco v Kluži potěšila Sparta fanoušky ofenzivní aktivitou a třemi vstřelenými góly, tentokrát si její hráči dopřáli oddech. Až na ojedinělou hlavičku Wilfrieda, po které míč proletěl nad břevnem. To bylo za devadesát minut směrem k brance soupeře prakticky všechno. „Naším záměrem bylo otupit tlak Eindhovenu a počkat si na nějaký brejk. Současně jsme taky nesměli udělat žádnou chybu,“ vyprávěl kouč Jozef Chovanec.

Řepka se vykartoval Už to vypadalo, že se kýžené remízy jeho svěřenci dočkají, druhá část plánu ale nakonec nevyšla. V 90. minutě přišla hlavička Engelaara, po které doletěl míč v malém vápně před dobíhajícího Reiseho. Tomu se snažil ve skórování zabránit kapitán Řepka, ale místo toho si nešťastně špičkou kopačky poslal balon do vlastní sítě. „Toho centru jsme se měli úplně vyvarovat,“ vyčítal hráčům Chovanec.

Sparťanského kouče přitom ani herní projev domácích, kteří už mají jistý postup, vůbec neokouzlil. „Pokud by nedal Eindhoven branku, asi by se dostal pod pořádnou palbu kritiky. Jenže vyhrál a teď může oprávněně slavit.“ Druhá porážka ve skupině není jedinou komplikaci, která Spartu potkala. Zatímco včera scházel v její sestavě zraněný stoper Hubník, už nyní je jisté, že ani proti Kodani nebude sparťanská obrana kompletní. Tomáš Řepka se totiž kvůli strkanici u autové čáry v Eindhovenu vykartoval.

„Nemá cenu si stěžovat. Teď se musíme připravit tak, abychom Eindhoven mohli před Vánoci následovat a také dotáhnout postup,“ zůstal Chovanec nad věcí.