Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kolumbům brali v zámoří pasy

Česko

Fotbalová reprezentace navázala na tradici zámořských výprav českých klubů

PRAHA Objevte Ameriku! Podobná výzva jako kdysi před Kryštofem Kolumbem se objevila také před českými fotbalovými kluby. Výzva dobrodružná a vonící dálkami. Kdo by nechtěl vyrazit do Spojených států?

Čeští reprezentanti zvládli středeční cestu za jedenáct hodin letu. Fotbalisté Sparty, kteří byli v tomto směru průkopníky, cestovali týden. Rychleji to zaoceánský parník Columbus, který do New Yorku vyrazil z Barcelony, nezvládl.

Psal se rok 1926. Sparťany sice na moři minula bouře, přesto se v drtivé většině seznámili s mořskou nemocí. Pořádně nejedli a nespali několik dní a nocí.

Zájezd se těšil obrovské pozornosti domova i amerických krajanů. Navíc Sparta tehdy platila za přední evropský tým. A fotbal byl v USA populárnější než v pozdějších letech – třeba v Brooklynu přišlo na Pražany 30 tisíc, resp. 75 tisíc příznivců.

„Sparta tehdy udělala českému fotbalu dobré jméno. Ale často bojovala s týmy složenými z Italů, Irů, Skotů nebo Angličanů, kteří se chtěli vytáhnout. Karel Pešek – Káďa s Antonínem Hojerem mi kdysi říkali, že tito soupeři ctili zásadu „zlikviduj a vyhraj“. Na závěr turné tým neměl jediného zdravého hráče,“ přibližuje fotbalový historik Miloslav Jenšík a zmiňuje dvě slavné opory Pražanů.

Už tehdy existovaly obavy z emigrace hráčů. „Proto Ferdinand Scheinost, sparťanský činovník, vybral po vylodění od hráčů pasy. Měl pravdu, někteří dostávali od tamních klubů takřka pohádkové nabídky. A jedna byla opravdu závažná – do Karla Steinera, jednoho z nejlepších hráčů, se zamilovala dcera předsedy Sparty Chicago. Ten Steinerovi sliboval hory doly a obránce o Americe uvažoval,“ líčí Jenšík.

Odrazem sportovní výkonnosti, ale také značného zájmu krajanů včetně starosty Chicaga Antonína Čermáka byl i zájezd fotbalistů SK Kladno v roce 1934. Ačkoli populárního Čermáka, kladenského rodáka, smrtelně postřelili o rok dříve při atentátu, Středočeši rovněž probudili za mořem mocnou vlnu češství. „Sparta připravila Kladenským půdu. O Chicagu, kde tehdy žilo přes sto tisíc Čechů a říkalo se mu druhé největší české město, to platilo dvojnásob,“ říká historik.

Také výprava Kladna cestovala lodí. Z Marseille do New Yorku putovala týden parníkem Olympic, podobná byla cesta zpět. „Z Marseille jsme přijeli vlakem na Wilsonovo nádraží. Byla to ohromná sláva a uprostřed všeho nabídl jakýsi fanda slavnému střelci Františku Klozovi, že mu pomůže s kufry. Byly plné dárků, ale Kloz už je nespatřil,“ vzpomněl před časem někdejší brankář František Běhounek, účastník historického zájezdu.

S odstupem let už se za oceán létalo. Tak se dopravovala za úspěchy v Americkém poháru slavná Dukla šedesátých let, podobně v roce 1967 nastartovala v USA svou ojedinělou fotbalovou cestu kolem světa pražská Slavia.

Krajané zbožňovali Pláničku „Amerika se svými neony a mrakodrapy, to byl úplně jiný svět. Já byl vykulený, vždyť tehdy se na Západ nemohlo. A bylo mi osmnáct!“ vzpomíná tehdejší talentovaný útočník Slavie Václav Novák.

„Všude nás až dojemně vítali Čechoameričané, slavného brankáře 30. let Pláničku, který byl s námi, přímo zbožňovali. Ale když na nás přišlo osm tisíc diváků, tak to bylo hodně, Američané vyznávali jiné sporty,“ pokyvuje hlavou.

Slavia pak hrála ještě v Austrálii, na Novém Zélandě, v Asii. „Za 44 dny jsme nalétali 65 tisíc kilometrů. Absolvovat to lodí, strávili bychom tam půl roku,“ směje se Novák.

***

Sparta připravila Kladnu půdu. O Chicagu, kterému se říkalo druhé největší české město, to platilo dvojnásob

Tabulka

ČESKÉ FOTBALOVÉ VÝPRAVY DO SPOJENÝCH STÁTŮ

SPARTA PRAHA 1926

Brooklyn: All Stars 4:0

Brooklyn Wanderers 3:3, 1:3

New York: Giants 6:0

Fall River: Fall River FC 2:3

Cleveland: All Stars of Ohio 6:2

Chicago: All Stars of Chicago 1:0

Ulster United Toronto 4:4

St. Louis: All Stars of St. Louis 5:3

Chicago: Sparta ABC Chicago 9:0

Detroit: All Stars of Detroit 2:1

New Jersey: Galicia 1:1

SPARTA PRAHA 1965

Chicago: Chicago All Stars 6:1

(utkání se hrálo v úvodu úspěšného

zájezdu Pražanů do Mexika a Argentiny

na přelomu let 1965 a 1966)

SK KLADNO 1934

Chicago: Sparta ABC Chicago 9:0

St. Louis: All Stars of St. Louis 9:1

Chicago: All Stars Illinois 4:0

Philadelphia: German All Stars 2:1

New York: New York All Stars 2:3

American All Stars 0:2

Cleveland: Slavia Cleveland 4:0

Chicago: Wiebold Wonderbolts Chicago 4:4

DUKLA PRAHA 1961 - 1964

Americký pohár v New Yorku

1961

základní skupina:

Crvena Zvezda Bělehrad 4:2

Petah Tikva (Izr.) 7:1

Rapid Vídeň 6:0

Concordia Montreal 2:2

AS Monaco 2:0

Espaňol Barcelona 5:1

Shamrock Rovers (Ir.) 10:0

finále: Everton Liverpool 7:2 a 2:0

1962

finále: América Rio de Janeiro 1:1 a 2:1

1963

finále: West Ham United 1:0 a 1:1

1964

finále: Zaglebie Sosnowiec (Pol.) 3:1 a 1:1

1965

finále: Polonia Bytom (Pol.) 0:2 a 1:1

(poslední ročník soutěže)

SPARTA PRAHA 1965

Chicago: Chicago All Stars 6:1

(úvod úspěšného zájezdu Pražanů do Mexika

a Argentiny na přelomu let 1965 a 1966)

SLAVIA PRAHA 1967

New York: New York Greeks 0:0

Chicago: Chicago Mustangs 8:1

San Francisco: S. Francisco XI. amatérů 8:1

Los Angeles: California All Stars 1:0

XI. jižní Kalifornie 9:1

(utkání v rámci slávistické cesty kolem světa)

ČESKÁ REPREZENTACE 2010

sobota:

New York: Turecko

(18.30 - vysílá Prima Cool)

středa

Hartford: USA

(2.30 ráno - vysílá Prima Cool)

Autor: