Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Na koncert proti extrémní pravici v německém Chemnitzu dorazilo 65 tisíc lidí

Svět

  18:22aktualizováno  21:44
BERLÍN - Koncert proti rasismu a pravicovému extremismu v pondělí večer v centru východoněmeckého Chemnitzu (Saské Kamenice) přilákal podle odhadu města 65 tisíc lidí, což je výrazně více, než se čekalo.

„Chemnitz bez nacistů,“ hlásá jeden z transparentů. foto: ČTK

Dění v Chemnitzu, které vyhrotila vražda pětatřicetiletého Němce, z níž je podezřelá dvojice migrantů, nadále hýbe německou politickou scénou. Město v posledním týdnu zažilo řadu demonstrací, z nichž některé doprovodily výtržnosti a útoky na přistěhovalce.

Zpěvák německé punkové skupiny Die Toten Hosen Campino promlouvá na konferenci...
Koncert podporuje toleranci a různorodost.

„Jsme různí, ale v jedné věci mluvíme stejnou řečí - nedáváme žádný prostor štvanicím na lidi, žádný prostor rasismu,“ prohlásila v úvodu akce jedna z řečnic. Dav lidí, z nichž řada třímá transparenty, jí odpověděl skandováním hesla „Nacisti pryč“.

Akce vyvrcholí koncertem Die Toten Hosen

Vedle vyslání jasného signálu proti neonacismu je cílem pondělního koncertu, který se koná u kostela Johanniskirche, také vybrání peněz na podporu rodiny Daniela Hilliga a protifašistických iniciativ v Sasku.

Akce, která vyvrcholí vystoupením slavné kapely Die Toten Hosen kolem 21:00, se ale neobešla bez kontroverzí. Město Chemnitz kvůli ní nepovolilo dvojici demonstrací, které v bezprostřední blízkosti chtěly uskutečnit pravicové organizace. Terčem kritiky ze strany generální tajemnice křesťanských demokratů Annegret Krampové-Karrenbauerové se pak stal německý prezident Frank-Walter Steinmeier za to, že koncert sdílením na facebooku podpořil, přestože na něm vystoupí skupina Feine Sahne Fischfilet, která má podle některých blízko k levicovému radikalismu. Sociální demokraté se v reakci na to zase obratem ptali, jestli politička CDU v nynější situaci nemá nic lepšího na práci.

Situace ve čtvrtmilionovém Chemnitzu, který leží nedaleko hranic s Českem, se vyhrotila 26. srpna po zabití Hilliga. Protestů ve městě se podle policie účastnila také řada pravicových radikálů. V pondělí saské úřady také informovaly o tom, že už obdržely sedm trestních oznámení ze strany novinářů, které někdo při protestech napadl.

Autor: