Konec. Slavia bude bez pohárů

Finále domácího poháru si zahrají Jablonec a Plzeň. Slavii v létě čekají změny

PRAHA Mají před sebou ještě čtyři ligové zápasy, ale po hřištích už budou běhat jenom z povinnosti.

Naděje fotbalistů Slavie, že mizerná sezona přece jen dostane důstojnou tečku, včera zhasla navzdory vítězství 2:1 nad Jabloncem.

Úřadující mistr sice v odvetě semifinále domácího poháru dokázal vymazat jednobrankovou ztrátu z prvního utkání, ale nakonec mu k postupu chyběl ještě jeden gól.

I proto má po včerejšku smutnou jistotu: utkání o vše nezvládl a po osmnácti letech bude chybět v evropských pohárech.

„Je to sportovní tragédie,“ hlesl slávistický záložník Peter Grajciar. „Slavia by si poháry zasloužila.“

Právě jeho chyba nakonec rozhodla: ve 37. minutě poslal směrem k brankáři Vaniakovi nesmyslnou malou domů, kterou vystihl Lafata a hravě Vaniaka přehodil. Povedený lob pak poslal dál Jablonec. Ten si o vstupenku do Evropské ligy zahraje 18. května ve finále s Plzní, která slavila postup po vítězství 3:1 v Olomouci.

„Vyhráli jsme, ale je nám to k ničemu. Do finále postoupil tým, který měl víc štěstí. Ne ten, který byl lepší,“ byl po zápase přesvědčený kouč Slavie František Cipro. Pravdu měl jen částečně. Jeho tým i s několika klíčovými hráči znovu v sestavě se dlouho pral nikoliv se soupeřem, ale sám se sebou. Od slávistů to byla pouhá křeč.

Vše se změnilo až v 57. minutě, kdy jablonecký Eliáš fauloval před brankou, byl vyloučen a Jaroslav Černý vzápětí z penalty vyrovnal.

Slavia už neměla co ztratit a najednou to byl úplně jiný tým - sebevědomý, schopný soupeře zatlačit před branku a zasypat ho sprškou střel. Jenže ujala se jen jedna.

Dvě minuty před koncem otočil utkání na 2:1 Trapp, ale víc už Slavia nestihla. Byl to jen další díl do mozaiky sezony, která je pro Slavii nejhorší od rozdělení federace.

„Dva roky nám to všechno do sebe zapadalo, dvakrát jsme získali titul, ale teď se prostě od nás odvrátilo štěstí. Musíme tuhle sezonu hodit za hlavu, začít od znovu,“ smutnil záložník Jaroslav Černý.

Podle Cipra přitom na neúčast Slavie v evropských pohárech doplatí nejen její fanoušci. „Je to špatně pro celý český fotbal. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale Sparta a Slavia by měly hrát poháry,“ říkal.

I proto zřejmě Slavii v létě čekají zásadní změny. O tom, kdo ji od nové sezony povede, odmítl Cipro spekulovat, ale přiznal, že kádr musí doznat radikálních změn.

„Je tady spousta hráčů, kteří nemají kvalitu na Slavii. Je jich dost a měli by odejít. Naopak potřebujeme útočníka, což ukázal i zápas s Jabloncem,“ připomněl trenér.

***

Slavia končí

Semifinále domácího poháru Slavia-Jablonec 2:1 (57. z pen. J. Černý, 88. Trapp - 37. Lafata). První zápas 0:1, postoupil Jablonec. Olomouc-Plzeň 1:3 (80. Jan Navrátil - 19. Rezek z pen., 23. Střihavka, 49. Petržela). První zápas 2:2, postoupila Plzeň.