Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Konec zkompromitovaného premiéra?

Česko

Berlusconi bojuje o přežití - Italský parlament a Senát hlasují o nedůvěře vládě. Premiér je straší krizí

Silvio Berlusconi apeloval na poslance a senátory, aby nepotápěli jeho vládu. Jeho rivalové ale trvají na tom, že by měl rezignovat, a tvrdí, že mají dost hlasů, aby vyslovili vládě nedůvěru.

ŘÍM/PRAHA „Roma brucia. Nerone:,Non c'entro.‘ “ hlásá plakátek kampaně, kterou v těchto dnech rozjel italský deník Il Messaggero. V překladu: „Řím hoří. Nero:,Jsem v tom nevinně.‘ “ Kampaň cílí na premiéra Silvia Berlusconiho, který bojuje o přežití a přitom zdůrazňuje, že neví proč, protože neudělal nic špatného. Potkat ho přitom může stejně rychlý konec jako zmiňovaného císaře Nerona, který vládl Římu na přelomu 6. a 7. století, poznamenává deník s ohledem na připravované hlasování o nedůvěře Berlusconiho vládě v parlamentu a v Senátu.

Těžko dnes říct, kde a čím premiérovy problémy začaly, vzhledem k tomu, kolik se jich kolem něj jen za poslední dva roky nakupilo. Možná, že to všechno začalo loni v dubnu obviněními, se kterými na něj vyrukovala jeho manželka Veronica Lariová. Nářky ženy, která už dál nemohla snášet zálety svého manžela, nejsou samy o sobě pro politika „likvidační“. Lariová však psala mimo jiné i o tom, že má Berlusconi zvláštní zálibu v „barevných holkách“.

Aféru následně zastínil sám Berlusconi tím, jak se pohotově a hlavně osobně angažoval, když bylo potřeba pomoct lidem zasaženým ničivým zemětřesením v Aquille. Povedlo se mu toho ale mnohem víc. Podobně klíčovou roli sehrál i při záchraně italských aerolinek, nebo při řešení vleklé krize se skládkami odpadu na jihu země. V neposlední řadě uzavřel pakt s Libyjci, kteří Itálii pomohli zastavit příliv nelegálních přistěhovalců z Afriky. Jeho stoupenci ho pak loni dokonce navrhovali na Nobelovu cenu za mír za to, jak výrazně se zasadil o urovnání konfliktu mezi Gruzií a Ruskem v roce 2008.

Čeho je moc, toho je příliš Jenže tohle všechno zakryly další aférky a přehmaty. Tak třeba jeho nešťastný výrok o „opáleném“ americkém prezidentu Obamovi. Nebo jeho pokusy reformovat soudnictví v době, kdy se jako na potvoru měly u soudů projednávat kauzy, které jej samotného vinily z korupce. Podobná obvinění přitom pro něj nejsou žádnou novinkou; Berlusconi se v politice pohybuje už pěknou řádku let a z korupce nebo konfliktu zájmů byl nařčen už několikrát.

Pomineme-li všechny další přeřeky nebo pletky s ženami nejrůznějšího věku (které se pak s pikantními detaily svěřovaly médiím), za největší prohřešky bývá označováno paktování se s Libyjci nebo s ruským premiérem Vladimirem Putinem, a to na úkor spojenců z Evropské unie nebo NATO. A hlavně pak fakt, že premiér navzdory slibům nedokázal pohnout s reformou zdravotnictví ani s tolik potřebnou reformou penzí.

Nic sice nepřekračuje rámec běžných skandálků nebo obvyklé kritiky, nahromadilo se toho ale tolik, že to nakonec podkopalo Berlusconiho autoritu, a to i u jeho stoupenců. Jeho popularita dramaticky klesla a z potápějící se lodi začali utíkat dosavadní spojenci v čele s Gianfrankem Finim, který s Berlusconim zakládal stranu Lid svobody. Před několika měsíci si Fini založil novou partaj, nazvanou Budoucnost a svoboda, a dnes patří k těm, kteří nejhlasitěji volají po Berlusconiho hlavě.

Premiér hrozí bezvládím Jenže i Fini musí jednat opatrně. Itálie je jednou ze zemí, kterou citelně zasáhla ekonomická krize, a pád vlády může všechno zkomplikovat. Těžko uvěřit, že by Fini riskoval chaos, který by ve výsledku mohl z Itálie udělat další z krachujících zemí hanlivě přezdívaných PIGS (akronym složený počátečních písmen Portugalska, Irska, Řecka a Španělska znamená v překladu „prasata“). Vina by pak totiž ulpěla na něm.

Krizí včera strašil i Berlusconi v projevu, který přednesl nejprve na půdě Senátu a později i v parlamentu. Zopakoval v něm, že dobrovolně neodstoupí. A že vyjádření nedůvěry vládě bude znamenat vypsání předčasných voleb. „Dobře to zvažte. Ti, co dnes chtějí předčasné volby, nebudou schopni sestavit vládu,“ varoval premiér.

A jaké že Berlusconi nabídl řešení? Novou vládu, kterou by podpořila Finiho Budoucnost a svoboda společně s opoziční Unií středu. Fini ale trvá na svém, to jest, aby rezignoval Berlusconi, protože se zkompromitoval. A včera zopakoval výhrůžku, že má v parlamentu dost hlasů na to, aby ho sesadil.

***

„Dobře to zvažte. Ti, co dnes volají po předčasných volbách, nebudou schopni sestavit vládu.“

Autor: