8. prosince 2008 10:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kongres prokázal, že Topolánek je obratný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 126Diskuse
Mirek Topolánek na kongresu ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek na kongresu ODS | foto: ČTK

Podle politologů skončil kongres ODS vítězstvím staronového předsedy Mirka Topolánka. V užším vedení strany došlo k jediné změně - Topolánkova rivala Pavla Béma nahradil na postu prvního místopředsedy David Vodrážka. Podle politologů může jeho zvolení přispět ke zklidnění ve straně. Základní problémy ODS ale podle politiloga Bohumila Doležala kongres nevyřešil.

"To, že se kromě prvního místopředsedy vůbec nic nezměnilo, je pozoruhodné pro Topolánka je to dobré. Pokud Vodrážka nebude tvrdší oponent než Bém, jak to v podstatě znamená, že Topolánek bude mít stranu bez velkých problémů jakž takž pod kontrolou," řekl Doležal. Topolánek je v těchto záležitostech poměrně dost obratný člověk, glosoval výsledek kongresu Doležal.

Politoložka Vladimíra Dvořáková se domnívá, že zvolení Vodrážky by mohlo přispět ke zklidnění ve straně, protože Vodrážka není s Topolánkem přímo mocensky spjat. Přestože se spekuluje o tom, že Vodrážka má k Topolánkovi blízko, politoložka si myslí, že první místopředseda bude spíše pod vlivem pražské ODS, která dlouhodobě podporuje Béma.

Doležal ale věří, že Vodrážka bude "konsensuálnějším typem" než Bém. Podle toho, co se před kongresem proslýchalo, byl prý Vodrážka pro Topolánka od samého počátku přijatelným kompromisem, a možná i více než kompromisem.

Další vývoj v ODS ale Doležal vidí spíše skepticky. "Výsledky kongresu vůbec neřeší základní problémy ODS - například to, že je ve vládě, která nemá většinu v parlamentu. Domnívám se, že po odchodu Václava Klause se nedá zabránit tomu, aby se strana aspoň částečně nerozštěpila. Zdá se, že ODS se musí začít připravovat na trpkou roli opoziční strany," řekl.
Dvořáková uvedla, že co bude se stranou dál, bude záviset mimo jiné na tom, zda vydrží vláda.

Funkci místopředsedy strany na kongresu obhájili ministr vnitra Ivan Langer, ministr práce Petr Nečas, ministr zemědělství Petr Gandalovič a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl.

Gandalovič byl podle Dvořákové znovu zvolen proto, že nepředstavuje arogantní a agresivní proud. S tím souhlasí i Doležal. "Je to takový člověk, který nevadí. Říkalo se o něm, že je to Bémův trojský kůň, ale já jsem si nevšiml vůbec ničeho, co by tomu nasvědčovalo," podotkl.

Za dobré pro Topolánka i pro celou ODS označil Doležal znovuzvolení Nečase. "Je to schopný manažer," upozornil. Dvořáková poznamenala, že pokud by se do užšího vedení strany vůbec nedostal Bendl, byl by zřejmě v ODS úplně odstaven. "Bendl si zachránil kůži tím, že včas opustil potápějící se Bémovu bárku," zhodnotil Doležal.
Lidovky.cz
  • 126Diskuse