Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Koupelna nemusí být jen na koupání

Česko

Klidný večer, manželé si povídají a řeší drobné starosti kolem domácnosti. Občas proběhne některé z dětí... celkem běžná situace. Až na to, že tihle rodiče místo na gauči sedí ve vířivce. Trend wellness a požitkářství sílí a z lázní a hotelů se probojovává i do domácností.

Koupelny se mění. Z původně čistě účelové místnosti se v mnoha moderních bytech stává další plnohodnotný pokoj. Řeší se tu třeba i rodinná rozhodnutí nebo partnerské krize, ale především je místem kompletního odpočinku pro celou rodinu.

Původní, hygienická funkce koupelny samozřejmě zůstává, ale pocitově si ji zabydlujeme – a také jí dodáváme na komfortnosti a luxusu – tím, že ji šperkujeme moderními designovými prvky a speciální výbavou. Výjimkou nejsou vířivky, vany s masážními tryskami, parní sprchy, sauny a další vymoženosti. A i když jde o módní trend, na relaxační lákadlo slyšíme koneckonců všichni.

Čím víc prostoru, tím lépe Kromě finančních prostředků domácí lázně potřebují jedno: dostatek místa. Jednak se do nich musí vejít veškerá moderní sanita, svůj prostor ale vyžadují také designové kousky – v malé místnosti nemají moc šancí vyniknout.

„Velká koupelna je skvělá v tom, že už jenom díky pocitu prostoru a volnosti v ní chcete trávit hodně času,“ říká architekt Milan Hakl. Mluví z vlastní zkušenosti a potvrzuje i slova dalších architektů. Ačkoliv se stanovené hygienické minimum pro koupelny pohybuje okolo čtyř metrů čtverečních, stále častěji se u nás staví a vybavují koupelny velké třeba až třicet metrů.

„Důležité je uvědomit si, že v koupelně neprovádíme jen očistu těla, ale taky mysli,“ vysvětluje Hakl. „Někdo se jde třeba osprchovat jenom proto, že přišel domů po těžkém dni a chce ze sebe smýt všechny starosti.

I proto by měla být koupelna „mentálně čistá“ – příjemná a dobře udržovaná, abychom si v ní dokázali vytvořit dobré podmínky pro relaxaci. Příliš nezáleží na tom, jaké materiály nebo barvy do koupelny zvolíme, pokud budou vyhovovat právě nám a my se v nich budeme cítit dobře. Zatímco pro jednoho člověka je jedinou přijatelnou barvou v koupelně bílá a upřednostňuje minimalistický design a keramickou sanitu, jiný se cítí dobře obklopený barvami a spoustou dekorací.

Nové wellness produkty, kterých se na trhu objevuje čím dál víc, jsou dalším stupněm v podpoře relaxační funkce koupelny. Nemají ale jen odpočinkovou funkci. Ve správné kombinaci a se správným přístupem dokážou pomoci i při somatických obtížích, třeba ulevují od migrény nebo uvolňují ucpané dutiny při nachlazení.

Na trhu už nejsou žádnou raritou vany, které například umí pět různých masážních programů, a navíc díky zabudovanému generátoru páry fungují jako aromaterapeutické přístroje. Parní kabiny a sprchové kouty zase bývají vybavené chromoterapií, tedy léčbou pomocí barevného světla. Pozitivní vliv, který má na obranyschopnost pravidelné používání domácí sauny, je dostatečně známý.

Design a wellness není všechno Nechceme-li ovšem mít koupelnu jenom pro parádu, je potřeba, abychom si vedle wellness vybavení a všech designových nápadů ohlídali podmínky její základní funkčnosti. Sebekrásnější a zázraky techniky vybavenou, ale nedomyšlenou koupelnu snadno osídlí kolonie plísní.

Je proto užitečné promyslet před stavbou nebo rekonstrukcí celý koncept až do detailů. Při výběru materiálů a úvahách o rozmístění sanitního vybavení pak i zdánlivá maličkost ulehčí údržbu a provoz koupelny. „Skvělým vylepšením je třeba sprchový kout zapuštěný do podlahy a umístěný v nejnižším bodě koupelny. Zkondenzovaná pára i nacákaná voda do něj stečou a na podlaze se nedělají louže,“ radí Hakl.

Nesmírně důležité je správné odvětrání. Ideálně samozřejmě oknem, které slouží také jako zdroj přirozeného světla, nebo alespoň účinným ventilátorem. Přemíra páry jinak poškodí třeba dřevěný nábytek. Nehledě na to, že zamlžuje zrcadla. „Ani to ale není neřešitelný problém,“ nabízí Milan Hakl řešení. „Za zrcadlo lze umístit topnou spirálu nebo je dát přímo do sprchového koutu. V dnešní době kultu hladkého těla je to ostatně čím dál žádanější.“

I požadovaný zvukový komfort promyslete hned na začátku projektu. „Jeden z mých klientů toužil po vířivce, ale nakonec zjistil, že si v ní vůbec neodpočine kvůli hlučnému agregátu,“ vzpomíná Hakl. Proto je lepší všechna podobná zařízení přesunout do technické místnosti nebo odhlučněného jádra bytu, kde tolik neruší. Pak už stačí jen zapnout vestavěné rádio nebo zapálit svíčky a nerušeně odpočívat.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč