Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kreditku nabízí i realitní kancelář

Česko

RECENZE FINANČNÍHO PRODUKTU

Důvod velké nabídky kreditních karet je zřejmý. Po uplynutí bezúročného období společnost od dlužníka inkasuje poměrně vysoké úroky. Podíváme se na pro a proti různých kreditek nebankovních společností.

1. Univerzální kreditka od Mexx Reality a Credium Před pár dny představila realitní kancelář Mexx Reality poněkud netradiční novinku – vlastní kreditní kartu. Vydává ji se společností Credium a hodlá tak oslovit zejména zájemce o nemovitost, kteří nemají dostatek peněz na složení rezervačního poplatku. Realitní kancelář slibuje velmi rychlé schválení žádaného limitu (cca do 30 minut) a okamžité zamluvení žádané nemovitosti. Kreditní karta ale nemá sloužit pouze v případě, kdy nestačí úspory na zálohu v realitní kanceláři. Je možné s ní platit v obchodech i vybírat z bankomatu (jde o kartu MasterCard). Výběrem hotovosti se nicméně vzdáváte až 50denního bezúročného období. Za čerpaný úvěr navíc počítejte s ročním úrokem ve výši 21 procent.

Kartu získá zájemce o nemovitost v prvním roce zdarma včetně výpisů. V dalších letech závisí výše poplatku na útratě. Pokud prostřednictvím karty utratíte ročně více než 35 tisíc korun, máte ji zdarma. V opačném případě přijde na 290 korun ročně. K tomu je nicméně třeba ještě připočítat 10, resp. 25 korun měsíčně za výpis (netiskne se pouze v případě útraty nepřevyšující v měsíci 400 korun).

Stinnou stránkou věci je ale skutečnost, že každý úvěr, tedy i kreditní karta, snižuje vaši bonitu. To se projeví například při žádosti o hypotéku – kreditka se spolu s dalšími úvěry započítá proti vašemu příjmu a ovlivní tak částku, s níž banka počítá pro budoucí splátku.

Pokud se nenecháte zlákat nabídkou konkrétní realitní kanceláře, vězte, že stejně snadno narazíte na nabídku kreditních karet například při nákupu na splátky. Nejedná se o karty bankovní, nýbrž o tzv. nebankovní. Těch je na tuzemském úvěrovém trhu celá řada. Najdete je například mezi finančními službami u společností Cetelem, Home Credit, Essox, GE Multiservis, ale také například u České pojišťovny. 2. Karta Aura od Cetelemu Jedním z největších vydavatelů nebankovních kreditních karet je společnost Cetelem, která svůj produkt pojmenovala Aura. Karta je vydávána jako MasterCard a MasterCard Electronic a klienti ji získávají zdarma (při útratě nad 30 tisíc korun ročně), stejně tak zdarma je veden i úvěrový účet. Bezúročné období dosahuje nejvýše 50 dnů a vztahuje se pouze na platby kartou. Pokud období bez úroku nevyužijete, případně vybíráte peníze v hotovosti, půjčujete si od Cetelemu s úrokem 21,36 % ročně. Kromě případného placení úroků se ale nevyhnete ani poplatku za výpis z úvěrového účtu. Ten činí 36 korun měsíčně (432 korun ročně).

3. Kreditní karty Home Credit Své kreditky vydává i další velká splátková společnost – Home Credit. Její Stříbrná karta je také zdarma, měsíční výpis však přijde na 27 korun (ročně 324 korun). Úvěr je to ale poměrně drahý. Mimo bezúročné období, které trvá maximálně 51 dnů, totiž platíte za půjčení 26,64% ročně. Její levnější variantou je Kreditní karta Home Credit s úrokem 21,48 % ročně. Ovšem tu získáte zdarma pouze v prvním roce jejího vydání. V dalších letech už stojí 290 korun ročně.

4. Futuro od Essoxu Essox, splátková společnost Komerční banky, nabízí svým klientům věrnostní kreditní kartu Futuro. Výše splátky i úročení se odvíjí od aktuální čerpané částky. Pohybuje se v rozmezí od 19,08 do 26,28 % ročně. Nejvyšší úrok pak platíte při nízkých čerpaných částkách, a to do 8 tisíc korun. Délka období, kdy jste oproštěni od placení úroku, není delší než 46 dnů. Vydávána je zdarma, ale za měsíční výpis z účtu zaplatíte 40 korun (tedy 480 korun ročně).

5. Karta GE Multiservis GE Multiservis vydává kreditní karty s označením O. K. Premium. Klient získá úvěr s úrokem 22,2%ročně (mimo bezúročné období). Pokud půjčku čerpáte, další náklady na vedení karty činí 35 korun měsíčně za výpis z úvěrového účtu (tedy 420 korun ročně).

6. Premia Česká pojišťovny Premia karta České pojišťovny slibuje rovněž bezúročné období delší než padesát dnů, celkem 51. Půjčka zde vychází poměrně draho. Pokud totiž splácíte mimo bezúročné období či vybíráte hotovost, nevyhnete se úroku 23,88%ročně. Vydání karty a její vedení je v prvním roce vydání zdarma. V dalších letech je zdarma pouze za předpokladu, že roční útrata placená kartou převýší 36 tisíc korun. Poplatek za měsíční výpis činí 49 korun měsíčně.

***

Kreditní karty se na klienty hrnou ze všech stran. Kromě bank je vydávají i splátkové společnosti, pojišťovny a nyní i realitní kancelář.

O autorovi| BĚLA FIALOVÁ, Rubriku připravila redakce serveru iDnes.cz

Autor: