Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Krejčíř se vydání vzdaluje

Česko

Nejvyšší soud zrušil verdikt, podle kterého si měl v případě návratu uprchlík odsedět 7 let

BRNO Vydání uprchlého milionáře Radovana Krejčíře, který již několik let žije v Jihoafrické republice, se ještě více komplikuje.

Nejvyšší soud v Brně totiž zrušil rozsudek, podle kterého si měl Krejčíř v případě vydání odsedět sedm roků za únos podnikatele v roce 2002. Mluvčí soudu Petr Knötig včera odmítl sdělit důvody s tím, že rozhodnutí zatím nemají doručeno účastníci sporu. Případem se tak bude po delší odmlce muset opět zabývat Městský soud v Praze.

„Nejvyšší soud vyhověl dovolání obviněného a zrušil veškerá rozhodnutí nižších soudů. Případ se tak vrátí k Městskému soudu,“ uvedl Knötig.

Česká policie se sice Krejčířovi snaží dokázat celou řadu dalších trestných činů, vedle zmiňovaného únosu byl ale odsouzen již jen pro podvod se směnkami, za který si má odpykat jiných 6 a půl roku. I v tomto případě ovšem čeká na dovolání u Nejvyššího soudu.

Krejčíře policie viní z několika dalších daňových a úvěrových podvodů. Navíc mu přičítá i plánování vraždy nepohodlného celníka. Případ je ale stále ve stadiu vyšetřování. Některá další Krejčířova údajná provinění začaly rozplétat soudy. Většinou však vrátily policii spisy k došetření.

Tím, že se uprchlý Krejčíř nyní alespoň dočasně zbavil odsouzení za násilnou trestnou činnost, jeho šance zůstat ve své vile ve slunném Johannesburgu pravděpodobně značně vzrostla. České ministerstvo spravedlnosti, které o jeho vydání oficiálně žádá, se včera nechtělo k těmto souvislostem příliš vyjadřovat. „Vzhledem k tomu, že krokem Nejvyššího soudu nastal posun v kauze pana Krejčíře, bude se ministerstvo spravedlnosti opět obracet na Městský soud v Praze. Ten bude muset přezkoumat trestnost celého případu již podle nového trestního zákoníku a navrhne další postup v případu,“ uvedla pouze mluvčí ministerstva Jitka Zinke. Vyjádření městského soudu podle ní úřad pošle do JAR, od níž bude očekávat stanovisko.

A čeho se měl podle původního rozsudku Městského soudu v Praze Krejčíř spolu s dalšími lidmi dopustit?Podle žaloby nařídil a zorganizoval únos podnikatele, aby jej přinutil podepsat nevyplněné listiny a zároveň údajného policejního informátora postrašil.

Únos prý provedl najatý kosovský Albánec se dvěma nezjištěnými muži. Podle původního verdiktu podnikatele odvezli do rekreačního areálu Vystrkov u Orlické přehrady. Druhý den jej údajně převezli do pronajaté kanceláře ve Všenorech, kde mu Krejčíř vyhrožoval smrtí. Podnikatel pak podepsal nevyplněné listiny.

Krejčíř podepsané dokumenty podle soudů hodlal využít jako doklad o zaplacení nemovitostí v Dobřichovicích a Černošicích. Objekty v hodnotě více než 35 milionů korun patřily podnikatelově firmě.

Jeho advokát Tomáš Sokol, který dovolání k Nejvyššímu soudu podával, mimo jiné tvrdil, že si jednotlivé důkazy odporují.

Upozorňoval například na to, že podepsané listiny nebyly nikdy použity. „Celá ta konstrukce nedávala smysl, klient by z té směnky neměl žádný užitek, jeho údajný dluh by to nevyřešilo,“ řekl Sokol.

Navíc další námitka v dovolání se vztahovala k autu, které údajně únosci využili. „Podle popisu skutku měl být únos spáchán v autě, kam se všichni prostě nemohli vejít, protože je příliš malé,“ tvrdí Sokol.

***

Co je v běhu Krejčířovy kauzy

Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu loni 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Verdikt je nepravomocný.

V Česku byl prozatím odsouzen k sedmi letům za únos a vydírání podnikatele. Nejvyšší soud nyní vrátil věc k novému projednání.

Trest 6,5 roku uložil Krejčířovi soud za podvod se škodou téměř 75 milionů. Krejčíř podle soudu vylákal v roce 1996 od firmy Frymis jako jednatel společnosti Corado Credit z Českého Těšína 55 tisíc kusů akcií Teplárny Otrokovice. Akcie však v rozporu s dohodou nevrátil.

Policie Krejčíře viní i z plánovaní vraždy nepohodlného celníka.

Tento případ stále vyšetřují kriminalisté.

Již třikrát k došetření policii vrátil soud také případ Technology leasing. Krejčíř se údajně podílel na úvěrových podvodech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!