Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Křetínský se dál rozhlíží po Německu

Česko

Česká republika začíná být pro manažery Energetického a průmyslového holdingu malá. Akviziční příležitosti vyhledávají v Německu i Polsku.

PRAHA Energetický a průmyslový holding (EPH), který společně kontrolují investiční skupiny PPF, J&T a manažer Daniel Křetínský, má šanci koupit další zahraniční společnost.

Tentokrát se zájem holdingu soustředí na německý Steag, což je energetická divize koncernu Evonik. Vedení Evoniku se rozhodlo stáhnout se z energetického byznysu, soustředit se chce na obor chemického průmyslu.

Podle zpráv německých médií pokročili do druhého kola prodeje dva zájemci. Tím prvním je EPH a druhým sdružení německých měst a obcí. Další uchazeči chtěli koupit pouze vybrané elektrárny, tuto variantu prodeje však Evonik nakonec nezvolil.

EPH na dotaz Lidových novin svůj zájem potvrdil, víc však sdělit nechce. „Probíhající výběrová řízení oficiálně nekomentujeme,“ dodal tiskový mluvčí holdingu Martin Maňák.

Nejedná se přitom o nijak malou transakci. Koncern Evonik ve své výroční zprávě uvedl, že jeho energetická divize loni vykázala tržby 2,56 miliardy eur (zhruba 65 miliard korun) a provozní zisk 326 milionů eur (8,3 miliardy korun).

Na území Německa Steag vlastní nebo spoluvlastní elektrárny o celkovém výkonu 7700 megawattů, největší z nich se nacházejí v průmyslovém regionu severního Porýní. Kromě devíti uhelných elektráren a dvou energetických zdrojů v areálu rafinerií vlastní také geotermální elektrárny a zdroje na spalování biomasy a důlního metanu.

Steag však působí také za hranicemi Německa, konkrétně se jedná o uhelné elektrárny o celkovém výkonu 1700 megawattů v Turecku, Kolumbii a na Filipínách.

Češi na nákupu v Polsku EPH není na německém energetickém trhu žádným nováčkem. Společně se společností ČEZ napůl vlastní důlní společnost MIBRAG, která těží hnědé uhlí v okolí Lipska a vlastní tři menší tepelné elektrárny. Konsorcium ČEZ a J&T koupilo MIBRAG od původních amerických vlastníků počátkem loňského roku za 10,8 miliardy korun. Vedle aktivit v Německu nyní EPH vyhledává příležitosti také v Polsku.

Těsně před dokončením je již delší dobu připravované převzetí polského dolu Silesia. EPH tento prakticky uzavřený důl, nacházející se nedaleko od Ostravy, kupuje od největší polské těžební společnosti Kompania Weglowa. Důl by mohl v budoucnu dodávat černé uhlí i elektrárnám v Česku.

EPH je též jedním z pěti zájemců, kteří v červnu postoupili do dalšího kola privatizace státem vlastněné polské energetické skupiny Energa. Ve finále soutěže se EPH střetne se skupinou ČEZ a třemi významnými hráči na polském energetickém trhu.

Autor: