Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Křičela jsem, ale nikdo neslyšel“

Česko

Soud s Josefem Fritzlem – Dcera přehání, hájí se Fritzl. Vězeňští dozorci ho chválí za „skromnost“

Poprvé od začátku soudního přelíčení se Josef Fritzl nechal vyfotografovat. Přestal se totiž na chvíli zakrývat modrými deskami.

ST. PÖLTEN / PRAHA „Během všech těch let jsem křičela o pomoc, ale nikdo mě neslyšel,“ citoval včera rakouský deník Kurier z výpovědi, kterou krátce po svém osvobození udala dvaačtyřicetiletá dcera Josefa Fritzla.

Pozoruhodné je to kvůli tomu, že včerejšímu druhému dni soudního přelíčení dominovala právě výpověď dívky, kterou tyran téměř čtvrtstoletí držel ve sklepě a zplodil s ní sedm dětí. Elisabeth Fritzlová se však k soudu nedostavila, porota její výpověď sledovala z videonahrávky, která má více než deset hodin. Fritzl video sledoval a odpovídal na otázky soudu. Veřejnost, včetně novinářů, však do sálu nebyla vpuštěna.

Kurier včera nicméně citoval z výpovědi Fritzla, která má pocházet z jeho prvního výslechu po zatčení. „Když říká, že jsem ji během prvních let tloukl, tak si to můžu vysvětlit jen tak, že podobnými výroky chce učinit svůj obraz důvěryhodnější. Ji ani děti jsem nebil, nezpůsoboval jsem jim ani další násilí. Vůbec to nebylo nutné, protože si všechno nechala líbit a nikdy se proti mně nepostavila,“ řekl Fritzl. Dívka však také uvedla, že ji Fritzl od začátku znásilňoval a při tom po ní šlapal.

Dodala, že Fritzl na celé dny vypínal elektřinu a potraviny přiděloval po dávkách. To však podle deníku Fritzl odmítl: „To je absolutní nesmysl. Ji a děti jsem zásoboval dostatečně. Přehání.“

Fritzl teprve včera poprvé od začátku soudního přelíčení umožnil během přestávky fotografům zachytit svou tvář. Dosud si ji zakrýval modrými deskami. I když je považován za chladnokrevného muže, podle obhájce Rudolfa Mayera za tímto chováním stál jeho stud. Před novináři však včera Fritzl zachovával mlčení. Ještě před začátkem líčení do sálu vstoupil tým rakouské televize ORF. Pokusil se přitom obviněnému položit několik otázek. „Svět se ptá: Proč? Máte nějakou odpověď?“ tázal se reportér. Fritzl však neodpověděl. Pouze lehce svěsil ramena, třásly se mu přitom ruce a občas se pouze skrz desky podíval, zda jsou novináři ještě na místě.

Novináři jsou nespokojení To, že do sálu před začátkem procesu mohla vstoupit prakticky jen televize ORF, se však u zástupců ostatních médií postaralo o rozhořčení. „Typicky rakouské,“ poznamenal například jeden z německých novinářů. Ostatní upřednostňování ORF označili za drzost.

ORF však pro rozruch neměla pochopení. Její mluvčí se bránil tím, že podmínky se od pondělí nezměnily. Soud rozhodl, že před začátkem projednávání bude mít do soudní síně přístup jeden televizní, jeden rozhlasový a jeden píšící reportér. Redaktorovi agentury APA však bylo nakonec ve vstupu zabráněno. Televize také dodala, že obrázky ze soudu dala k dispozici i dalším médiím.

Soud s Fritzlem by měl pokračovat i dnes. Tentokrát však má být pro veřejnost otevřený. Svědčit by měli psychiatři. Soud by také měl vyslechnout technickou expertizu, která se bude týkat sklepa, kde své oběti Fritzl držel. Očekává se, že rozsudek by mohl padnout už ve čtvrtek.

***

„Všechno si nechala líbit a nikdy se proti mně nepostavila,“ citoval deník Kurier z výpovědi Josefa Fritzla

„Typicky rakouské,“ řekl o vpuštění televize ORF do soudní síně jeden z německých novinářů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!