Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Kristus a mravenci do muzea nepatří

Česko

Provokativní dílo amerického umělce Davida Wojnarowicze vzbuzuje emoce i dvacet let po jeho smrti. Video s názvem Oheň v mém břiše z roku 1987 muselo být po protestech staženo z výstavy Hide/Seek v National Portrait Gallery ve Washingtonu.

Katolická liga dílo považuje za urážku křesťanství. David Wojnarowicz přitom už řadu let patří mezi nejoceňovanější americké umělce osmdesátých let.

Kontroverzní video je koláží různých obrazů, které jsou umělcovou reflexí blížící se smrti. Katolíky pohoršil záběr, na kterém je vidět krucifix položený do mraveniště. Vedle hemžení mravenců po sošce Krista ale obsahuje i drastičtější výjevy, například samotného tvůrce, který si pomocí jehly a nitě zašívá ústa.

Perverze k Vánocům Martin Sullivan, ředitel National Portrait Gallery, ve vyjádření pro americká média prohlásil, že se muzeum nechtělo nikoho dotknout, nebo dokonce urážet křesťanství. Dílo přesto nechal z výstavy odstranit, neboť prý vzrůstající publicita s ním spojená deformovala vnímání výstavy jako celku. Aféru považuje za důsledek nepochopení Wojnarowiczových uměleckých záměrů. Podle Sullivana chtěl úmyslně užít šokující a svatokrádežnou metaforu, aby tak přiblížil utrpení, které mu v době natáčení způsobovalo onemocnění AIDS. Video navíc vznikalo v Mexiku, kde se specificky prolíná křesťanství s kultem smrti.

Prezident Katolické ligy William Donohue považuje dílo za zjevně perverzní. Navíc ho pobouřila skutečnost, že je vystaveno v instituci placené z peněz daňových poplatníků. Výstavu sice sám nenavštívil, ale Wojnarowiczovo dílo si prohlédl na serveru YouTube. Znepokojila ho i skutečnost, že by podobné dílo mělo být veřejně vystaveno i v době vánočních svátků. Na základě Donohueho intervence se o případ začali zajímat i někteří republikánští senátoři, kteří jeho žádost o odstranění díla podpořili.

Není to poprvé, co Katolická liga protestuje proti výstavám ve Washingtonských státních muzeích. Již v minulosti se jí podařilo dosáhnout stažení některých děl, která otevřeně ukazovala homosexualitu nebo protikřesťansky interpretovatelné výjevy. V osmdesátých letech byla z výstavy ve washingtonské Corcoran Gallery odstraněna fotografie Andrease Serrana zachycující sošku Krista ponořenou do moči nebo díla fotografa Roberta Mapplethorpa.

National Portrait Gallery byla doposud známá jako konzervativní instituce, která se zaměřovala na prezentaci klasického portrétního umění. Výstava Hide/Seek měla být pokusem tuto reputaci změnit. Zahrnuje portréty zachycující soužití osob stejného pohlaví, vystavují na ní například Andy Warhol nebo fotografka Annie Leibovitz.

Dá se předpokládat, že se případ stane diskutovanou událostí na americké kulturní scéně. Liberální kruhy ho budou vnímat jako pokus o omezení umělecké svobody. National Portrait Gallery je ze tří čtvrtin placena z federálního rozpočtu, jeho zbytek tvoří příspěvky od soukromých dárců.

Dekadentní Wojnarowicz Wojnarowiczovy práce najdeme ve sbírkách předních amerických muzeí a jsou zde často vystavovány. Retrospektivu mu před deseti lety připravilo The New Museum v New Yorku, s jehož uměleckou scénou byl silně spjat. Patřil k aktivistům, kteří v osmdesátých letech upozorňovali na nutnost otevřeně hovořit o epidemii AIDS a o způsobech, kterými lze proti ní bojovat.

Dílo Davida Wojnarowicze je v současné době v vidění i v Čechách. Je zastoupeno na výstavě Decadence Now v pražské Galerii Rudolfinum.

***

POEZIE, DROGY, AIDS David Wojnarowicz (1954-1992)

Americký malíř, fotograf, spisovatel, filmař, performer a aktivista patřil k nejvýraznějším postavám newyorské umělecké scény osmdesátých let. K jeho inspiračním zdrojům patřili street art, Arthur Rimbaud, hudební nová vlna a fotografka Nan Goldinová. Neméně ho formoval život na ulici, zkušenost se světem drog a homosexuální prostituce.

Zemřel na následky AIDS.

Autor: