Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

10 nejlepších dokumentů všech dob? Na vrcholu stojí Muž s kinoaparátem

Dobový plakát k filmu Muž s kinoaparátem (r. Dziga Vertov) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobový plakát k filmu Muž s kinoaparátem (r. Dziga Vertov) | foto: Reprofoto

Němý film ruského avantgardisty Dzigy Verova Muž s kinoaparátem (1929) byl filmovými kritiky a režiséry oslovenými britským časopisem Sight and Sound zvolen nejlepším filmovým dokumentem všech dob. Zprávu přinesl server BBC.

Film z roku 1929 byl vybrán jako nejlepší v hlasování, kterého se účastnilo 200 teoretiků a historiků a 100 filmařů. Snímek vybralo více než 100 z nich. Magazín Sight and Sound, vydávaný Britským filmovým institutem, vyhlašuje hlasování o nejlepší filmy každých deset let, dosud však hrané a dokumentární filmy nerozlišoval. 

Když se však Muž s kinoaparátem v roce 2012 vyšplhal na osmou příčku v žebříčku všech nejlepších filmů (tím nejlepším byl zvolen snímek Alfreda Hitchcocka Vertigo), rozhodl se Institut věnovat dokumentárním filmům samostatný průzkum.

Muž s kinoaparátem (r. Dziga Vertov)

Muž s kinoaparátem (r. Dziga Vertov)

"Je to část žánru, který byl ve 20. letech velmi oblíbený,“ řekl editor webu časopisu Sight and Sound Nick Bradshaw v rozhovoru pro BBC. "Filmování měst, ukazování lidí, kteří v nich pracují, a všech vrstev a složitostí, které vytvářejí ten typický den v životě města. Tenhle film měl navíc linii ukazující samotné filmování... Jak napovídá název, je vidět i samotný kameraman natáčející město, ukázán je střihač, který dává film dohromady, i publikum, které pak jde na film do kina.“

Snaha o nový filmový jazyk

Vertov, vlastním jménem David Kaufman, se narodil v roce 1896 v Bialystoku, ruské části rozděleného Polska, v židovské rodině. Vystudoval film v Moskvě a začínal jako tvůrce angažovaných filmových týdeníků, později začal prosazovat vlastní pojetí dokumentárního filmu a stal se jedním z průkopníků tohoto žánru. Volal po kinematografii nového typu, osvobozené od vlivu jiných forem umění. Film Muž s kinoaparátem popisoval jako "pokus o filmové sdělení viditelných jevů bez pomoci titulků, bez pomoci scénáře, bez pomoci divadla. Tato nová experimentální práce filmového oka směřuje k vytvoření skutečně mezinárodního filmového jazyka, k vytvoření absolutního filmového písma, k úplnému oddělení filmu od divadla a literatury".

Režisérka Agnes Varda (Všichni možní sběrači a já)

Režisérka Agnes Varda (Všichni možní sběrači a já)

Na druhém místě v hlasování se umístil snímek Clauda Lanzmanna Šoa, devítíhodinový film o holokaustu, který se skládá výhradně z výpovědí očitých svědků. Tématu druhé světové války a svědectví z koncentračních táborů se zabývá i na čtvrtém místě stojící snímek nedávno zemřelého francouzského filmaře Alana Resnaise Noc a mlha. Na třetím místě je filmový esej Chrise Markera Bez slunce z roku 1982, konfrontující nejchudší oblasti světa s životem v blahobytném Japonsku.

Do nejlepší desítky se dostal i intimní portrét jednoho z nejdůležitějších hudebníků 20. století Boby Dylana Neohlížej se z roku 1967. Nejnovějším filmem a zároveň jediným z první desítky, který natočila žena, je snímek Všichni možní sběrači a já francouzské režisérky Agnes Vardy.

TO 10 dokumentárních filmů podle časopisu Sight and Sound

1. Muž s kinoaparátem
Dziga Vertov (USSR, 1929)

2. Šoa
Claude Lanzmann (France, 1985)

3. Bez slunce
Chris Marker (France, 1982)

4. Noc a mlha
Alain Resnais (France, 1955)

5. Tenká modrá čára
Errol Morris (USA, 1989)

6. Kronika jednoho léta
Jean Rouch & Edgar Morin (France, 1961)

 7. Nanuk, člověk primitivní
Robert Flaherty (USA, 1922)

8. Všichni možní sběrači a já 
Agnes Varda (France, 2000)

O 9. a 10. místo se dělí dva filmy:
Neohlížej se
D.A. Pennebaker (USA, 1967)

Grey Gardens
Albert and David Maysles, Ellen Hovde a Muffie Meyer (USA, 1975)

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!