2. listopadu 2018 19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Americký akční film o převratu v Kremlu má v Rusku problém. Nedostal povolení k promítání

Útok z hlubin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útok z hlubin | foto: Gussi Cinema

Moskva Ruské úřady pozdržely uvedení do kin amerického akčního filmu Útok z hlubin, v němž americké vojenské jednotky mají zachránit ruského prezidenta při státním převratu v Kremlu. Upozornila na to dnes agentura Reuters. Film měla ruská kina začít promítat ve čtvrtek 1. listopadu.

Ruské ministerstvo kultury ve čtvrtek oznámilo, že film nedostal v zemi povolení k promítání, protože ruské úřady obdržely nekvalitní kopii snímku. Přitom už 30. října Moskva obdržela od autorů jinou kopii, kterou ale úřady údajně zatím nestihly zkontrolovat. Zda se film bude v Rusku promítat, dosud není jasné.

Podle některých kritiků Kremlu úřady americký snímek cenzurují, protože jeho děj podkopává silný obraz ruského prezidenta Vladimira Putina. Film, v němž hrají hvězdy jako Gerard Butler a Gary Oldman, líčí spiknutí, při němž se ruský prezident stane rukojmím svého ministra obrany. Zachránit ho má americké námořnictvo.

Loni v lednu se kvůli zákazu úřadů nedostala v Rusku na filmová plátna britsko-francouzská komedie Ztratili jsme Stalina. Satirický snímek pojednává o boji o moc po smrti komunistického diktátora Josifa Stalina. Podle ruského ministerstva kultury měl film vyvolat nenávist a zášť a ničit důstojnost ruského (sovětského) člověka.

ČTK