29. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Alice Cooper našel zapomenutého Warhola. Obraz byl několik desítek let ve skladu

Malé elektrické křeslo. Warholův obraz, který zapadl mezi věci z turné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malé elektrické křeslo. Warholův obraz, který zapadl mezi věci z turné. | foto: FOTO AC

PRAHA / NEW YORK Americký zpěvák Alice Cooper našel po čtyřiceti letech obraz Andyho Warhola, který dostal od své přítelkyně v sedmdesátých letech k narozeninám. Protože byl ale v té době na turné, putovalo dílo s dalším koncertním vybavením do skladu.

Že ho vlastní, si rocker vzpomněl až nyní. Hned poté zavolal zpěvákův manažer Cooperově matce, jestli si nepamatuje, kde by mohlo být. Ta je navedla do jednoho ze skladů, přičemž trvalo dalšího půl roku, než sítotisk objevili, napsal server CNN.

Dnes devětašedesátiletý Cooper se s Warholem přátelil od sedmdesátých let, kdy spolu navštěvovali newyorský noční klub Studio 54. Často je doprovázela i Cooperova přítelkyně Cindy Langová, kterou si Warhol vybral v prosinci 1973 na obálku časopisu Interview.

A právě Langová sítotisk s motivem elektrického křesla – které v té době Cooper používal na koncertech jako dekoraci – zpěvákovi koupila. Bylo jí tehdy řečeno, že dílo může mít jednou hodnotu až 2500 dolarů. Dnes jeho cenu znalci odhadují na 10 milionů dolarů (přibližně 223 milionů korun).

Teď jde o to, uznat, že jde skutečně o originál Andyho Warhola. Zpěvákův manažer Shep Gordon se proto obrátil na společnost Richard Polsky Art Authentication, jež spravuje katalog schválených Warholových děl, aby pravost Malého elektrického křesla ověřila.

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz