Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Americká zpěvačka LP vyprodala i druhý pražský koncert do pěti minut

Americká zpěvačka LP | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká zpěvačka LP | foto: Facebook/LP

Americká zpěvačka LP, vlastním jménem Laura Pergolizziová, si po dvou neúspěšných albech dala muzikantskou pauzu a deset let skládala písně pro světové hvězdy. Výborné loňské album Lost on You ji ustanovilo jako hvězdu světového formátu. Českému publiku se letos třikrát představí naživo. Dva pražské koncerty jsou vyprodané.

Charismatická hudebnice s hlasem Boba Dylana střihnutého Robertem Plantem. Mezi její poznávací znamení patři melancholické a silné písně, kytara v ruce a hlavně charakteristický, až chlapecký vzhled. LP v současně době dobývá pódia, ale začátky měla skromné.

Albem Heart-Shaped z roku 2001 (Koch Records) o sobě zpěvačka poprvé dala vědět. I přes pozitivní recenze nemělo album prakticky žádný dopad, stejně jako deska Suburban Sprawl and Alcohol z roku 2004 (Lightswitch Studios). Ta prošla bez povšimnutí i přes to, že singl Wasted byl použit jako úvodní znělka pro druhou a třetí řadu seriálu Do neznáma (South of Nowhere).

LP je i talentovanou textařkou a skladatelkou, které se podařilo spolupracovat s Rihannou na její písni Cheers (Drink to That) z alba Loud. O skladbě Rihanna prohlásila, že se jedná o její nejoblíbenější píseň z desky. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat - LP měla dále možnost spolupodílet se na skladbách Cher, Christiny Aguilery, Rity Ory nebo Leony Lewisové.

Rebelka míří do Česka. Zájem je ohromný

V roce 2011 vydala hudebnice pětiskladbovou živou desku Into the Wild a vyjela na velké turné. V květnu 2012 ji společenský magazín Vogue prohlásil umělcem týdne.

V roce 2014 vyšlo album Forever for Now (Vargant Records). Šlo o masivní projekt a spolupráci zpěvačky s osmnácti muzikanty. Distribuci si vzal na svědomí Rob Cavallo, který je znám pro svou spolupráci s Green Day a Black Sabbath.

Na úspěch navázala LP v roce 2016 zatím posledním albem Lost on You (Warner Bros.). Výborný mix žánrů a naivního, až zasněného zpěvu. LP na albu naplno zúročila své schopnosti napsat emotivní a úspěšné skladby. Deska působila jako jedno z největších zjevení roku.

LP vystoupí letos 28. března v klubu Roxy. Zájemci ale mají smůlu, koncert se vyprodal za necelých pět minut. Dnes přidaný termín 27. března čekal úplně stejný osud. Zájem fanoušků na několik cenných minut dokonce vyřadil servery prodejce z provozu.

Jediná možnost, jak ještě vidět talentovanou hudebnici, je v létě na festivalu Colours of Ostrava 19. až 22. července. „Velký zájem jsme o její premiérové vystoupení v České republice čekali, ale že bude až tak obrovský, to překvapilo i nás. Jsme proto rádi, že se nám nakonec po dlouhém a napínavém jednání podařilo domluvit ještě vystoupení právě v létě v Ostravě,“ sdělila ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...