29. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Avatar 2 znovu změní dějiny kinematografie. Nabídne 3D bez brýlí

Avatar (2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avatar (2009) | foto: Twentieth Century-Fox Film CorporationReprofoto

James Cameron je brán za inovativního filmaře, který určuje filmové trendy do budoucnosti. Výsledkem spolupráce jeho studia Lightstorm Entertainment a společnosti Christie ́s Digital by mělo být to, že Avatar 2 (a všechna další pokračování) nabídne 3D technologii viditelnou i bez speciálních brýlí.

První Avatar v roce 2009 přepsal filmové dějiny a ukázal celému světu potenciál 3D filmů (3 dimenze - prostorové zobrazení). Dnes je běžné, že se filmy dostávají do kin ve 2D i 3D verzi, na kterou návštěvníci vyfasují speciální brýle. Do příchodu Avatara tomu tak nebylo a ve 3D byly maximálně části filmů, pokud vůbec. Třeba snímek Harry Potter a Fénixův řád (2007) nabídl v kinech ve 3D posledních dvacet minut, kdy se odehrávala závěrečná bitva. Zbytek byl standardní filmová podívaná.

Cameronova produkční společnost Lighthouse Entertainment dlouhodobě spolupracuje se společností Christie Digital ́s, která vyvíjí RGB lasery (technologie barevné projekce). Cameron tak dostává možnost natočit Avatara 2 ve 3D technologii, která bude viditelná pouhým okem. Podle ověřených informací magazínu Inquisitr to udělá a to s Avaterem 2 i dalšími třemi plánovanými pokračováními.

Živý Sam Worthington a animovaná Zoe Saldana ve snímku Avatar
Příroda Pandory

Technologii 3D bez brýlí dnes používá třeba japonská společnost Nintendo ve svých handheldových konzolích. Je otázka, zda tato technologie bude vhodná pro velkoformátový celovečerní film, neboť je velmi náročná na oči. Je také pravděpodobné, že by tato technologie (narozdíl od 3D s brýlemi) vyžadovala kompletní výměnu kinoprojektorů, což pro kina určitě nejsou lákavé vyhlídky.

Avatar 2 by se měl začít natáčet v září. Předběžnou plánovanou premiéru má snímek na rok 2020.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz