25. června 2018 19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Banksy zřejmě v Paříži zanechal několik nástěnných maleb

Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém... | foto: banksy.co.uk

PAŘÍŽ Britský streetartový umělec Banksy zřejmě zanechal několik svých děl v ulicích Paříže. Graffiti, z nichž některé se věnují tématu migrace, začali lidé ve francouzské metropoli objevovat v posledních několika dnech, informovala dnes agentura AP. Banksy sám se na svých stránkách k autorství nástěnných maleb v Paříži nepřihlásil.

Banksy na pařížských zdech v uplynulých několika dnech zanechal zřejmě sedm maleb. Jednu vytvořil nedaleko bývalého tábořiště pro migranty u Porte de la Chapelle na severním okraji francouzské metropole.

Nicolas Laugero Lasserre, redaktor webu Artistikrezo, který na díla upozornil, uvedl, že se před několika týdny od svých známých z francouzské streetartové scény doslechl, že Banksy plánuje výlet do Paříže. První dílo britského umělce pak ve městě objevil minulou středu. Právě na tento den letos připadl Světový den uprchlíků.

Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém...
Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém...

Jedno z graffiti připisovaných Banksymu znázorňuje malou černošskou dívku, která sprejuje přes hákový kříž růžový vzor. Stejná tapetová šablona byla podle Laugera Lasserrea k vidění na Banksyho výstavě v Bristolu v roce 2009. Netrvalo ovšem dlouho a Banksyho výtvor kdosi posprejoval modrou barvou.

Ne všechny výtvory odkazují k migrační problematice. Jeden z nich je variací na slavný obraz Napoleona Bonaparta od francouzského malíře Jacquese-Louise Davida. Postava na vzpínajícím se koni je ovšem na nástěnné malbě připisované Banksymu zahalena od pasu nahoru rudou látkou. Jiné dílo ukazuje muže s pilou, který dává kost psovi s uříznutou přední tlapou.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech ve Spojených státech nebo v Pásmu Gazy.

Tématu migrace se Banksy již věnoval: v roce 2015 namaloval v uprchlickém táboře ve francouzském městě Calais dílo, které zobrazovalo zesnulého zakladatele firmy Apple Stevea Jobse jako uprchlíka.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.