Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Beru za to odpovědnost, otočil Plácido Domingo v případě sexuálních obtěžování

Tenorista Plácido Domingo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenorista Plácido Domingo | foto: archiv - Jindřich Mynařík

LONDÝN/MADRID Španělský operní pevěc Plácido Domigo se omluvil obětem, které měl během své kariéry sexuálně obtěžovat. Domingo dříve všechna nařčení popíral, ale Americký cech hudebních umělců přišel s definitivním potvrzením Domingovy viny. Pěvcova omluva zároveň obětem dodala odvahu a objevila se nová nařčení.

„Posledních několik měsíců jsem měl čas zamyslet se o obviněních, která proti mě vzneslo mnoho mých kolegů. Respektuji, že se tyto ženy konečně našly odvahu promluvit. Já se moc omlouvám za všechnu bolest, kterou jsem jim způsobil. Za své jednání přebírám veškerou zodpovědnost. Poučil jsem se z toho,“ slibuje zpěvák v oficiálním prohlášení.

Tenorista Plácido Domingo
Plácido Domingo na podzim 2012 na operním festivalu v Seville

Plácida Dominga ze sexuálního obtěžování obvinilo nejméně 27 žen. V incidentech datovaných již od osmdesátých let je měl nutit k polibkům, osahávat je a dožadovat se fyzického kontaktu. Domingo ale dříve všechna nařčení popíral a tvrdil, že se vždy vše dělo na základě oboustranného souhlasu. 

Zpěvák pravděpodobně změnil svou výpověď poté, když Americký cech hudebních umělců (AGMA) přišel po dlouhém vyšetřování s definitivním závěrem, že se Domingo skutečně sexuálního obtěžování dopouštěl. „Od flirtování až po nedovolené osahávání, v práci i mimo ni,“ uvádí se v závěrečné zprávě. Je v ní také uvedeno i to, že obtěžovaných žen bylo mnohem více, ale bály se kvůli hrozbě odvety vyjít na veřejnost. 

Domingova „otočka“ přiměla další ženy, aby vyšly ven se svým příběhem. Jednou takovou je i uruguayská sopránistka Luz del Alba Rubiová. „Skolili jsme Goliáše. Teď už se žádná z jeho obětí nemusí být promluvit,“ prohlásila. „Nejdřív to všechno popíral, pak si hrál na oběť a nyní se snaží najít vykoupení. Jestli to opravdu myslí vážně, měl by se nám omluvit z očí do očí. Některé z nás trpěly třeba i dvacet let. Měl by nás poprosit o odpuštění,“ dodává. 

Po celé Americe se mezitím ruší plánované Domingovy koncerty. Zbytek světa ale přimhouřil oko a zpěvák od provalení celé kauzy vystupoval již například v Rakousku, Maďarsku nebo Rusku. 

Hvězda na operním nebi

Plácido Domigo se narodil 21. ledna 1941. Je světoznámým tenorem, ačkoliv poslední dobou se pohybuje spíše v barytonové poloze. Má za sebou více než 150 rolí a 4000 vystoupení. Proslul také jako člen uskupení Tři tenoři, ve kterém vystupoval s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem. Vlastní i devět hudebních cen Grammy. 
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz